Автор Тема: CARclub Тест: KIA Xceed 1.0 T-GDI 120 Vision  (Прочитано 5998 пати)

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2145
 • Слобода или смрт
Одг: CARclub Тест: KIA Xceed 1.0 T-GDI 120 Vision
« Одговори #45 на: Јануари 27, 2021, 20:16:10 pm »
Трицилиндри мотор, му опнале турбина и го монтирале во Сув...0-100 за 11 секунди  ;D Точак, ама тоа е модерно денес.

Не е проблемот во тие 11 секунди. Не е проблем ни да се 12 ништо нема да ми смени,
Проблем е во нерафинираноста на моторот при тргање и менување брзини. Едноставно моторот нема капацитет да испегла неправилност при возењето. Постојано треба да работиш нешто за да биде коректен за возење.

Отсутен Bauer

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1165
Одг: CARclub Тест: KIA Xceed 1.0 T-GDI 120 Vision
« Одговори #46 на: Јануари 28, 2021, 08:21:50 am »
Татко ми го возеше сидот пред да ја купи астрава, и истиот впечаток го имаше. Многу е без снага.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5876
Одг: CARclub Тест: KIA Xceed 1.0 T-GDI 120 Vision
« Одговори #47 на: Јануари 28, 2021, 08:45:23 am »
Moжеби има голема турбо дупка? 1.0 тси што сум возел и 1.0 турбо на форд се стварно за секоја пофалба.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7041
Одг: CARclub Тест: KIA Xceed 1.0 T-GDI 120 Vision
« Одговори #48 на: Јануари 28, 2021, 10:22:56 am »
Татко ми го возеше сидот пред да ја купи астрава, и истиот впечаток го имаше. Многу е без снага.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Кога се има преголемо очекување.

Отсутен Bauer

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1165
Одг: CARclub Тест: KIA Xceed 1.0 T-GDI 120 Vision
« Одговори #49 на: Јануари 28, 2021, 11:01:11 am »
Татко ми го возеше сидот пред да ја купи астрава, и истиот впечаток го имаше. Многу е без снага.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Кога се има преголемо очекување.
Nema vrska, cel zivot vozi atmosferci. Nema nekoi pobaruvanja.
Posledno 1.8 na insigniata atmo
Predhodno 1.4 90ks atmo
Go vozese ceed ot vika ic nema snaga.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7041
Одг: CARclub Тест: KIA Xceed 1.0 T-GDI 120 Vision
« Одговори #50 на: Јануари 28, 2021, 11:50:57 am »
Татко ми го возеше сидот пред да ја купи астрава, и истиот впечаток го имаше. Многу е без снага.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Кога се има преголемо очекување.
Nema vrska, cel zivot vozi atmosferci. Nema nekoi pobaruvanja.
Posledno 1.8 na insigniata atmo
Predhodno 1.4 90ks atmo
Go vozese ceed ot vika ic nema snaga.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Како што кажав, ако не одиме во најситни детали во снагата, исто како 1.4 атмо но со помала потрошувачка и со пониски вртежи на отворено, барем што се однесува до Фордовиот екобуст.
Би прифатил единствено да има разлика во рафинираноста меѓу Форд и Киа.

Или некој ќе има преголеми очекувања, или пак од старт ќе гледа скептично на тој мотор :)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10827
 • Архитект
Одг: CARclub Тест: KIA Xceed 1.0 T-GDI 120 Vision
« Одговори #51 на: Јануари 28, 2021, 14:14:02 pm »
Форд 1.0 еко буст е прекрасен мотор.
Одлично работи.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32546
 • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Тест: KIA Xceed 1.0 T-GDI 120 Vision
« Одговори #52 на: Јануари 28, 2021, 21:19:09 pm »
Како што кажав, ако не одиме во најситни детали во снагата, исто како 1.4 атмо но со помала потрошувачка и со пониски вртежи на отворено, барем што се однесува до Фордовиот екобуст.

1.0 Екобуст ист како 1.4 атмо?

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7844
Одг: CARclub Тест: KIA Xceed 1.0 T-GDI 120 Vision
« Одговори #53 на: Јануари 28, 2021, 21:21:11 pm »
Ne, podobar e ama da ne se ocekuvaat cuda

Присутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2797
Одг: CARclub Тест: KIA Xceed 1.0 T-GDI 120 Vision
« Одговори #54 на: Јануари 28, 2021, 21:41:22 pm »
Ford ecoboost 1.0 i Peugeot Puretech 1.2 nema utka ;)