Автор Тема: Yugo Cabrio 1.3 '93  (Прочитано 25951 пати)

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12735
Одг: Yugo Cabrio 1.3 '93
« Одговори #180 на: Јуни 01, 2023, 11:20:30 am »
Ќе испадне подобра од Крагуевац. Иначе имам гледано вака праговите ги прскаат со пластобит од внатре за заштита.

Присутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2389
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Yugo Cabrio 1.3 '93
« Одговори #181 на: Јуни 01, 2023, 11:48:58 am »
До гол метал е стругана?

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2973
Одг: Yugo Cabrio 1.3 '93
« Одговори #182 на: Јуни 01, 2023, 12:01:16 pm »
Ќе испадне подобра од Крагуевац. Иначе имам гледано вака праговите ги прскаат со пластобит од внатре за заштита.

Испрскани беа внатре со Боди900 восок, и после монтажа беа наполнети со восок праговите, пред тоа филер и боја од внатре.

До гол метал е стругана?

Од доле ќе биде цела школка до гол метал стругана, епоксиден прајмер ке се испрска, боја, пластобит и пак боја, истото и од горната страна на патосот, односно сите места каде што од фабрика не ставиле боја, туку само кобит од горе.

Присутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2389
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Yugo Cabrio 1.3 '93
« Одговори #183 на: Јуни 01, 2023, 12:17:25 pm »
Најдобро така. Кит врз кит јас не би. Пуштај повеќе апдејти на темава, заинтересиран сум. :)

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12735
Одг: Yugo Cabrio 1.3 '93
« Одговори #184 на: Јуни 01, 2023, 12:24:13 pm »
Профи. Како што треба.

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2973
Одг: Yugo Cabrio 1.3 '93
« Одговори #185 на: Јуни 06, 2023, 14:20:57 pm »
Одлучив да го задржам за почеток истиот мотор, нормално со средена глава и друга брегаста, 32/32 двогрли, па да видиме како ќе се однесува.

Па вчера почнав да го растурам блокот да видам во каква состојба се радилицата, лагерите и клиповите.

На мое изненадување се е џам, ќе сменам само карики на клиповите и ќе го соберам, скоро пред да го купам е најверојатно отворан и направен е 1ва специјала.

Нормално, пред да го соберам ќе се измерат блокот и радилицата за секој случај.
Присутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2389
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Yugo Cabrio 1.3 '93
« Одговори #186 на: Јуни 06, 2023, 14:27:01 pm »
Какво масло користи југово?
10-40, 15-40 или 20-50?
Ако се фабрички клипови стакло се, пушти слики и од внатрешноста на блокот.

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2973
Одг: Yugo Cabrio 1.3 '93
« Одговори #187 на: Јуни 06, 2023, 14:28:04 pm »
После средување ќе користи 10-60, до сега не знам што користело. Инаку фабричка препорака е 15-40.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12735
Одг: Yugo Cabrio 1.3 '93
« Одговори #188 на: Јуни 06, 2023, 22:09:11 pm »
Не му е многу 60?

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2973
Одг: Yugo Cabrio 1.3 '93
« Одговори #189 на: Јуни 06, 2023, 22:46:42 pm »
Право да ти кажам не знам ни јас, на средена глава мислам дека ќе му биде топ, ќе пробам ќе видам.

Инаку грешка сум, не е чепкан блокот, фабричките клипови и лагери се, со што ми се потврди теоријата дека најверојатно има 36.000км.

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16959
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Yugo Cabrio 1.3 '93
« Одговори #190 на: Јуни 14, 2023, 10:05:57 am »
Немав поим дека Yugo Cabrio уствари е произведено во околу 500 примероци се' до утрово...

На форумов има automotive royalty :)

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2973
Одг: Yugo Cabrio 1.3 '93
« Одговори #191 на: Јуни 14, 2023, 10:09:26 am »
Немав поим дека Yugo Cabrio уствари е произведено во околу 500 примероци се' до утрово...

На форумов има automotive royalty :)

Прочита на *yugoverse? :D

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16959
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Yugo Cabrio 1.3 '93
« Одговори #192 на: Јуни 14, 2023, 11:34:45 am »
Да, и после гуглав по други извори зошто не ми беше верна информацијата - имам видено барем 10 примероци низ годините.

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4357
Одг: Yugo Cabrio 1.3 '93
« Одговори #193 на: Јуни 14, 2023, 13:01:13 pm »
Да, и после гуглав по други извори зошто не ми беше верна информацијата - имам видено барем 10 примероци низ годините.
Исто,  неколку само во Битола имам видено,  башка по патишта,  башка Америка. Значи ги имам пола видено :D

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1702
Одг: Yugo Cabrio 1.3 '93
« Одговори #194 на: Јуни 14, 2023, 13:44:30 pm »
Е ова беше едно од тие во Битола.
Остана уште едно бело.