Автор Тема: Нови летни гуми  (Прочитано 47991 пати)

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #345 на: 17 Март 2024, 07:35:30 am »
Мислења, што би одбрале? Некоја цифра до 400ЕУР комплет ми е во глава (цените се од Словенија):

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Пред 15 години при изборот ќе си направев еци-пеци-пец :) меѓутоа после ханкукот (еко425) ме фати страв од тоа да не налетам на бучна гума.
Дури и ме фаќа страв да препорачам бидејки истите што кај мене бучеа кај друг биле тивки. Истото и со тогашниот Вемтус, некој напиша дека му биле бучни, кај друг биле тивки (2018 чинам беше муабетот) и затоа станав алергичен на Ханкук.

Но ете, и мене ми требаше некој да ме подбутне :) во изборот помеѓу Мишелин, Фулда, Сава, Гудрич...после неколку препораки за Фулда се одлучив за нив.

Некни имав нагло кочење при брзина околу 40, одлично закочи без недоречености, и што е најбитно, гумата е тивка, барем кај мене :D

Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1072
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #346 на: 17 Март 2024, 08:48:58 am »
Мислења, што би одбрале? Некоја цифра до 400ЕУР комплет ми е во глава (цените се од Словенија):
DUNLOP
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Пред 15 години при изборот ќе си направев еци-пеци-пец :) меѓутоа после ханкукот (еко425) ме фати страв од тоа да не налетам на бучна гума.
Дури и ме фаќа страв да препорачам бидејки истите што кај мене бучеа кај друг биле тивки. Истото и со тогашниот Вемтус, некој напиша дека му биле бучни, кај друг биле тивки (2018 чинам беше муабетот) и затоа станав алергичен на Ханкук.

Но ете, и мене ми требаше некој да ме подбутне :) во изборот помеѓу Мишелин, Фулда, Сава, Гудрич...после неколку препораки за Фулда се одлучив за нив.

Некни имав нагло кочење при брзина околу 40, одлично закочи без недоречености, и што е најбитно, гумата е тивка, барем кај мене :D

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2183
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #347 на: 18 Март 2024, 09:51:31 am »
Данлоп Блуреспонс (ако е за поспортско возење) или Фулда (умерено возење), тоа би бил мојот избор
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен AllMightyMe

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7002
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #348 на: 27 Март 2024, 14:35:49 pm »
Дечки изборот се сведе на Данлоп Блуриспонс или Ханког Вентус 3 (во оваа димнзија нема 4)
Фулда ми е иста цена ко Далоп а полоша е на тестови особено на суви патишта.
Која според вас?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #349 на: 27 Март 2024, 18:01:25 pm »
Јас би одел на Ханкукот. Не знам точно зошто, ама некако повеќе сум наклонет кон Ханкук - најверојатно поради позитивно лично искуство со Ventus V12 Evo2.

Присутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1538
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #350 на: 27 Март 2024, 18:59:16 pm »
Ја возев Hankook S1 evo 2. Одлични се Hankook.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2612
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #351 на: 27 Март 2024, 19:02:55 pm »
Vozam Hankook 3ka i 4ka, odlicna letna guma.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33931
 • Таков е животот... јебига
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #352 на: 27 Март 2024, 21:19:14 pm »
Последниве 7 години искинаа Ханкук со квалитетни гуми. препорака и од мене. Врвни перформанси со океј цена и долга трајност.
Јас ќе лапнам нови Ventus Prime 4-ки наредниов месец

Отсутен AllMightyMe

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7002
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #353 на: 27 Март 2024, 21:26:52 pm »
Како што гледав на ADAC Вентус 4 е значително подобра од Данлоп, додека кај претходната генерација е нешто послаба, а во цена е повисока за околу 500ден по гума....ќе видиме петка/глава :) Димензијата е чудна 185/60-15 па оттука и чудни цени има.
ЈБГ не е Петлас ама ќе заврши работа било која од нив :)

Фала на сите

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #354 на: 27 Март 2024, 21:53:51 pm »
Последниве 7 години искинаа Ханкук со квалитетни гуми. препорака и од мене. Врвни перформанси со океј цена и долга трајност.
Јас ќе лапнам нови Ventus Prime 4-ки наредниов месец
Аман веќе со тој Ханкук, 5 години те читам како растурал...растурал со галама им ебам тоа Ханкукот!

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8174
 • Малерозен дрводарец
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #355 на: 27 Март 2024, 22:23:54 pm »
Во слична цена е и Firestone Roadhawk.
Во поглед на галамата, старите сериозно бучеа.

Новиве што ги купив лани воопшто не... не знам што направиле ама го подобриле моделот многу изгледа.
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен nikola98

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 170
 • The best or nothing.
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #356 на: 27 Март 2024, 22:33:49 pm »
Како што гледав на ADAC Вентус 4 е значително подобра од Данлоп, додека кај претходната генерација е нешто послаба, а во цена е повисока за околу 500ден по гума....ќе видиме петка/глава :) Димензијата е чудна 185/60-15 па оттука и чудни цени има.
ЈБГ не е Петлас ама ќе заврши работа било која од нив :)

Фала на сите

Види ако пасува 195/65/Р15, стави такви. И ние имавме ваква бош димензија, па се тера сега со 195/65. Ем повеќе избор на гуми, ем поевтини се.

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 653
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #357 на: 09 Мај 2024, 23:45:56 pm »
neshto gumarive zabegaa ili mene taka mi se chini.

rezultati od deneshnata probna pretraga po sajtovi i nekolku telefonski povici.

na sajtovite ili nema cena ili nema kolichina (prodava 1-2 parchinja ostanati koj znae od koga) ili cenata e u 3lepe otidena. za ova so web strani bez ceni nemam objasnuvanje nikakvo. dobro prijatele ako ti e za krienje cenata pa ich ne stavaj web strana majka mu stara.

na telefon dzvonam istata prikazna .. chekaj da prasham cena kje te barame... ili ej nema takvi nema vakvi...

oskudacija e na svetsko nivo ili samo nashive sviknaa na duplo kjar pa ne im se isplati da donesat shleper gumi?

inache 16ki gledam ne neshto egzotika (225-55-r16)

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8174
 • Малерозен дрводарец
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #358 на: 10 Мај 2024, 00:17:42 am »
Све е мрднато, роџо.

Освен гумигуми.мк и екупи.мк, само овде ќе најдеш цени.
https://evropagumi.com.mk/gumi/auto.html?diameter=141&ratio=9&season=11&width=136


Што бараш конкретно?
Допуна:
Од сите такви срање ситуации, Транзит ми биле најкул до сега... ама бројон сум го загубил.
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54832
 • Махер
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #359 на: 10 Мај 2024, 07:41:23 am »
Јави се на телефон во Олимпико, многу се услужни ако е таа девојката, би требало реално да ти каже каква е состојбата.