Автор Тема: Нови летни гуми  (Прочитано 47995 пати)

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Нови летни гуми
« на: 19 Февруари 2020, 19:19:48 pm »
Предложете 16 инчни летни гуми. Цена отприлика до 80 евра по гума.
« Последно менување: 19 Февруари 2020, 19:34:22 pm vandex »

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3856
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #1 на: 19 Февруари 2020, 19:23:45 pm »
Ќе биде многу полесно за сите, ако пишеш која димензија ти треба...

За 80е по гума, знаеш какви 13ки има?

Sent from my SM-N970F using Tapatalk

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #2 на: 19 Февруари 2020, 19:35:15 pm »
@KaZaN изменето прв пост. 16 инчни ми требаат.
Фала на забелешка.  ;)

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5742
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #3 на: 19 Февруари 2020, 19:57:25 pm »
А знаеш кој точно 16-ки ти требат?

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #4 на: 19 Февруари 2020, 20:01:37 pm »
Да знам, предложете бренд само затоа што гумите нема да ги земам од кај нас.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54832
 • Махер
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #5 на: 19 Февруари 2020, 20:07:13 pm »
Hankook Kinergy Eco или
Hankook Kinergy Eco 2. Ако има димензија, не се мисли. Поготово првите.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3856
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #6 на: 19 Февруари 2020, 20:12:05 pm »
16ки имам на Астрата.

Од искуство топла препорака за Goodyear (EfficientGrip), Nexen (N Blue HD+). Не знам дали се актуелни модели, може има и понови...

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8070
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #7 на: 19 Февруари 2020, 20:20:38 pm »
Ќе биде многу полесно за сите, ако пишеш која димензија ти треба...

За 80е по гума, знаеш какви 13ки има?

Sent from my SM-N970F using Tapatalk

16ка бе аман...

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #8 на: 19 Февруари 2020, 20:27:01 pm »

...16-ka i 16-ka...


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #9 на: 19 Февруари 2020, 20:39:55 pm »
Hankook Kinergy Eco или
Hankook Kinergy Eco 2. Ако има димензија, не се мисли. Поготово првите.

Hankook Kinergy eco K425 - 92H --- 72.20eur
Hankook Kinergy Eco K425 - 92V --- 72.50eur

Eco2 не најдов.

16ки имам на Астрата.

Од искуство топла препорака за Goodyear (EfficientGrip), Nexen (N Blue HD+). Не знам дали се актуелни модели, може има и понови...

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Goodyear (EfficientGrip) 92H --- 81.17€
Nexen Nblue HD Plus 91H --- 41,88€


...16-ka i 16-ka...

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Гумата како гума е важна, смесата е секаде иста и димензиите не се важни.  ;)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54832
 • Махер
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #10 на: 19 Февруари 2020, 20:41:06 pm »
Земај штом си нашол.

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #11 на: 19 Февруари 2020, 20:46:02 pm »
Дали некој има што ги користел Bridgestone Turanza t005?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #12 на: 19 Февруари 2020, 20:47:10 pm »


...16-ka i 16-ka...

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Гумата како гума е важна, смесата е секаде иста и димензиите не се важни.  ;)
Секако дека се важни димензиите кога уфрлаш „цена“ како параметар. Што мислиш, од оние горе „16-ки“, каква смеса ќе најдеш за 80-тина евра за првата, а каква смеса ќе најдеш по иста цена за втората димензија?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33931
 • Таков е животот... јебига
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #13 на: 19 Февруари 2020, 20:48:21 pm »
Дали некој има што ги користел Bridgestone Turanza t005?
Бриџстон не се особено добри гуми.

Ако ти одговара цената на Goodyear Efficient Grip земај ги одма. Ако сакаш поефтино земај Hankook Kynergy Eco2 и доста замараш, ни кола пишуваш ни димензија, ни намена.

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #14 на: 19 Февруари 2020, 20:58:27 pm »
205/60 R16