Автор Тема: Kia Sportage 1.6 CRDI  (Прочитано 20392 пати)

Отсутен rile

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #30 на: 08 Октомври 2020, 19:58:49 pm »
Абе во право си донекаде, ама кај нас ништо не се знае. Може ќе им текне "од утре не смее дизел во Центар", па да ја мислам. Инаку, денес бев во Кореа Ауто Трејд и таму ми рекоа дека бензинецот со 132 коња бил доста тром, така да доста ми олесни за изборот. Само не ми е јасно што толку многу натегаше овој од KIA за него, не ми е јасно.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8823
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #31 на: 08 Октомври 2020, 20:10:48 pm »
Многу е јасно. Му стои на залиха. Затворени пари.

Отсутен rile

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #32 на: 08 Октомври 2020, 22:55:32 pm »
Најверојатно си во право бидејки само бензинци имаше во салонот.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #33 на: 08 Октомври 2020, 22:57:21 pm »
Поевтини се ама и опасен е дизелот, утре може све да им текне. Нема да се случи да забранат дизел низ центар ама ќе фукнат 50% поскапа регистрација па ќе треба цела година да штедиш за да регистрираш дизел.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #34 на: 08 Октомври 2020, 23:44:33 pm »
Кој умрел од 50% повисока регистрација?

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5085
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #35 на: 09 Октомври 2020, 08:03:58 am »
Нема шанса за забрана,  проблем јавува одма,  нема да можат со пасатите и мечките државни да ги носат на работа.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #36 на: 09 Октомври 2020, 10:03:55 am »
Поевтини се ама и опасен е дизелот, утре може све да им текне. Нема да се случи да забранат дизел низ центар ама ќе фукнат 50% поскапа регистрација па ќе треба цела година да штедиш за да регистрираш дизел.

Немојте бе вакви работи, некој стварно ќе поверува...

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6994
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #37 на: 09 Октомври 2020, 10:20:44 am »
Нема шанса за забрана,  проблем јавува одма,  нема да можат со пасатите и мечките државни да ги носат на работа.


Сам си даде одговор зошто нема да им е гајле за такво нешто. Ти ќе платиш за тоа :)

Отсутен packetloss99

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 71
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #38 на: 10 Октомври 2020, 23:06:59 pm »
             Денеска бев во KIA, решен да видам понуда за Спортаж 1.6 CRDI. Меѓутоа, таму продавачот толку ми изназборе за бензинецот што ме замисли малку. Као наводно истиот мотор (1.6 GDI) трошел многу малку, што разликата помеѓу дизел и бензин била 0,7 до 1 литар. Наводно бил ремапиран истиот мотор од предходно. Е сеа, ако е навистина така, тогаш на сметка на поубавото повлекување кај дизелот, малата разлика во потрошувачка и цена на горивата, а и поевтиното одржување и помалата стартна цена, бензинецот е поисплатлив?
            Да напоменам дека поминувам 15000 км. годишно. А и искрено, го пробав Тусонот 1,6 T-GDI 177 к.с со турбо мотор и не ми остави некој впечаток. Мора добро да згазиш за да повлече како што треба. А и при тргање како да има дупка (сецнува). Ваше мислење?
@rile прбо да ти кажам дека и мене ме убедуваше прпдавачот да го земам бензинецот, не дозволувај да те премисли.
Од старт плакаш повеке за дизелот али после 7-80000 извозени километри, разликстс во џебот ке се изедначи. Се понстаму е плус

Сум ги возел и двата и нема споредба, бензинецов треба да го возиш со трета на 5000 обртаи за да повлече, и пак со мака ке претицаш,.. ептен е тром,а дизелот има многу буден мотор, прецизен и брз мењач, нема турбо лаг одма повлекува.

Мислам Моторот нема споредба, атмосферец со 160nm вртежен момент наспроти 320. За таа величина треба снага

во однос на потрошувачка ти спомнав погоре.. имам братучед со службен спортаж со тој мотор и разлика во потрошувачка е 3 литри на 100.

Ова со законов за дизеливе нека не те плаши воопшто, мн мн сме далеку од такво нешто.

T-GDI моторот не сум го испробал, треба да е добср и брз

Ако те интересира нешо друго ке ти дадам број :)


Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #39 на: 10 Октомври 2020, 23:49:11 pm »
Поевтини се ама и опасен е дизелот, утре може све да им текне. Нема да се случи да забранат дизел низ центар ама ќе фукнат 50% поскапа регистрација па ќе треба цела година да штедиш за да регистрираш дизел.

Немојте бе вакви работи, некој стварно ќе поверува...

Абе ина Исус од прво не му веруваа ама.....

Отсутен rile

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #40 на: 12 Октомври 2020, 20:47:17 pm »
@packetloss99 фала на инфото. Бевме на тест возење во саботата со бензинецот и кога жена ми најде забелешка за тромоста на самиот мотор, што друго да се каже. Го возевме речиси саат време (пола град, пола обиколница) и впечатокот беше дека како кола
за толкав габарит одлично се снаоѓа низ град. За отворено треба да вратиш 2 брзини за да повлече добро. За разлика од тусонот возачката позиција ми е некако подобра. Во тусонот се чувствував како да возам кола, а не SUV. Најверојатно ќе биде спортаж дизел бидејки има подобра понуда со опрема и со подобра цена од тусонот. тие во мида спуштија од прва, а овие во киа нејќат ни да чујат за некој попуст. @packetloss99 ме интересира ти како помина, ако не е тајна бидејки изгледа ич не се флексибилни околу цената.

Отсутен JR

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 962
  • nobrain.dk
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #41 на: 12 Октомври 2020, 21:19:46 pm »
Rile како сопственик на спортаж 1.6 и искуство од брат ми за тусон 1.7 црди можам да ти солам памет вака:
Спортаж 1.6 гди
- 1.6 атмо е доста издржлив и не е наменет за трки
- просечна потрошувачка 7-8л комб
- годишен трошок за сервис 5200 денари
- тромав не би рекол, си бара 3та нагоре на стража а сигурен сум дека нема да возиш 120 по партизанска :)

Тусон 1.7 црди
- у старт 3500 еур поскапа верзија ради дизел мотор
- просечна потрошувачка 6-7л комб
- годишен трошок за сервис 9500 ден
- Nm се осекаат и поубаво влече на угорници
 
Сума сумарум за човек што ќе поминува 15000 км годишно најдобро седни си и извози ги двете верзии и одлучи.

Твои пари твој кејф


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен packetloss99

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 71
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #42 на: 12 Октомври 2020, 23:02:31 pm »
@packetloss99 фала на инфото. Бевме на тест возење во саботата со бензинецот и кога жена ми најде забелешка за тромоста на самиот мотор, што друго да се каже. Го возевме речиси саат време (пола град, пола обиколница) и впечатокот беше дека како кола
за толкав габарит одлично се снаоѓа низ град. За отворено треба да вратиш 2 брзини за да повлече добро. За разлика од тусонот возачката позиција ми е некако подобра. Во тусонот се чувствував како да возам кола, а не SUV. Најверојатно ќе биде спортаж дизел бидејки има подобра понуда со опрема и со подобра цена од тусонот. тие во мида спуштија од прва, а овие во киа нејќат ни да чујат за некој попуст. @packetloss99 ме интересира ти како помина, ако не е тајна бидејки изгледа ич не се флексибилни околу цената.

Ne mi dadoa ic popust, nesto okolu kaskoto i zeleniot karton nekoja ponuda napravija so broker, pa kao 200 evra zastediv, drugo isto. Dobro e so si posol uste ednas, i jas dva pati go vozev  benzinecot za da se uveram deka ne e za mene.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11708
 • Архитект
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #43 на: 13 Октомври 2020, 15:30:13 pm »
Видете овај дали ќе ви направи добра цена да си пазарите т-бензин

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3731834

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8823
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #44 на: 13 Октомври 2020, 20:01:07 pm »
Mnogu sportage vakvi skoro novi se prodavaat, drugi vozila vaka skoro kupeni ist model nema kolku so ima kia sportage