Автор Тема: Мојата кола е тапа...!  (Прочитано 223604 пати)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #510 на: 27 Април 2014, 22:24:41 pm »
Пре би рекол Меганот за стаза, а Клиото за секој ден. :D

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #511 на: 27 Април 2014, 22:29:08 pm »
Ај да не се расправаме,нека биде клиото ;)

Ќе заборавев и едно клио 182 Trophy за до работа :)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #512 на: 28 Април 2014, 00:26:51 am »
А за до пазар ? ;D

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #513 на: 28 Април 2014, 00:28:43 am »
Megane R 26 ;) Напраена е листата!

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #514 на: 28 Април 2014, 00:48:05 am »
Перницата водена. ;D

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: Re: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #515 на: 28 Април 2014, 00:57:47 am »
More cel krevet utop na sabajle;D

Отсутен Pal Zileri

  • Сијка Пиштолова
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2464
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #516 на: 08 Август 2014, 15:49:44 pm »
Изгледа сите на форумов ги фати некој вирус со мотори, па ни јас не останав имун на него  ;D.Сите се запознаеме со мојата "љубов" према Голфот што го поседувам, па конечно ми се исполни желбата и Голфчето испушти душа  :'(.

Вчера на мајка ми при возење нешто почанло да тресе и цела успаничена го донесе дома.Кога седнав да видам што е, што ќе видам - новогодишна елка.Сите можни сјалички како check engine,EPC и за пролизгување беа упалени.При мали обртаи целата кола буквално се тресе како да е пред гасење.Не ни пробав да ја возам се до денес.

Денес закажав сервис во Порше и го однесов.Значи во возење цело време се мачи колата, односно како да нема воопшто сила и како да не работи турбото.Ја оставив и ми кажаа дека ќе ми се јават во текот на денот.Пред малку го добив повикот дека всушност проблемот е во ланчето од моторот и дека за подетални информации ќе треба да го отворат за да ми кажат кога ќе може да се направи.Ми закажаа тек на 18-ти. >:(

После неколку повика се реши дека ќе се отвора најверојатно во понеделник, за да се утврди што точно треба да се смени и колку ќе чини сето тоа.Ќе гледаат да направат дека колата била под гаранција кога се случил дефектот па да испадне дека не треба ништо да се плати, но тоа е најдоброто можно сценарио.

Stay tuned for more... 8)

www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #517 на: 08 Август 2014, 15:54:13 pm »
Да звониш по луге за врски за да не ти ја остават колата да дреме 10 дена во сервис и тоа уште под гаранција.

Отсутен Pal Zileri

  • Сијка Пиштолова
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2464
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #518 на: 08 Август 2014, 15:58:57 pm »
Не е под гаранција колата.Затоа и пишав дека ЌЕ пробаат да направат дека била.Купена е 2011 година и има поминато 53.000 км.
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #519 на: 08 Август 2014, 16:01:43 pm »
Тешко дека проблемот е во ланчето. Јас би рекол во сензорите на радилица и брегаста. Таман работа да е проблемот во ланчето.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #520 на: 08 Август 2014, 16:04:26 pm »
1.4 тси 92кв е?

Отсутен Pal Zileri

  • Сијка Пиштолова
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2464
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #521 на: 08 Август 2014, 16:08:54 pm »
@ achtng 1.2 TSI (63 KW)

@ Falanga и јас мислев дека ќе биде нешто во електрониката, затоа и ме изненади кога ми кажаа дека е механика.Во најлош случај се плашев дека е турбото бидејќи кога ја возев накај сервис работеше како атмосферец, а знам дека овие мотори се ранливи на баш таму.Сега за сега тоа што го пишав е се што знам.Подетално кога ќе се отвори моторот.
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #522 на: 08 Август 2014, 17:13:03 pm »
@ achtng 1.2 TSI (63 KW)

@ Falanga и јас мислев дека ќе биде нешто во електрониката, затоа и ме изненади кога ми кажаа дека е механика.Во најлош случај се плашев дека е турбото бидејќи кога ја возев накај сервис работеше како атмосферец, а знам дека овие мотори се ранливи на баш таму.Сега за сега тоа што го пишав е се што знам.Подетално кога ќе се отвори моторот.

Колку има поминато колата?

Кога е прв пат регистрирана?

Јас уште само што се појави Шкода Јети бев запален за купување. Тогаш донесоа 1.2 ТСИ со Елеганс опрема. Се откажав тогаш бидејќи читав доста проблеми со 1.2 ТСИ моторите по нет.

Да се надеваме дека ќе ти излезат во пресрет  и дека ќе се реши проблемот што е можно побрзо и без дополнителни трошоци. Кога поминала гаранцијата?

Кај едно Ауди А3 2.0 TDI му рикна моторот после неколку месеци од истекување на гаранција. Го заменија во знак на добра воља (има таква финта ), без да го наплатат, односно наплатија само работна рака (мислам дека беше 900 еур).

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #523 на: 08 Август 2014, 17:17:03 pm »
Не е под гаранција колата.Затоа и пишав дека ЌЕ пробаат да направат дека била.Купена е 2011 година и има поминато 53.000 км.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #524 на: 08 Август 2014, 17:18:51 pm »
Не е под гаранција колата.Затоа и пишав дека ЌЕ пробаат да направат дека била.Купена е 2011 година и има поминато 53.000 км.

Таа порака не сум ја прочитал :) Во секој случај со среќа и што побрзо да се опраи..