Автор Тема: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan  (Прочитано 16081 пати)

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 674
Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« на: 16 Септември 2019, 14:17:06 pm »
Eve i jas da si se pofalam so "novata" stara kola :)


Donesena so vozenje od Germanija so "realni" 230.000km kupena od dzambaz Turcino-Arapo-Germanec :)


Ja kupiv vo Februari no nikako da nacekam moment da ja sliknam izmiena i sredena kako sto treba, pa i ovie sliki sto sega gi stavam ne se slikani od mene.


Koga trgnav da kupuvam kola prvo planot bese da e sedan i benzin pa da ja pravam na plin (demek ekologija de) ama domasniot esap na pazar ne izleguva pa kupiv dizel karavan i posle pola godina mozam da kazam deka ne mi smeta.


Za niz grad definitivno e glomazno nesto za vozikanje od ovde do onde (zatoa i ne si go prodadov polceto), no za na avtopat si e bas kako sto treba.


Do sega na nea imam "frleno" pari za:

- nov termostat i jabucka gorna (bea defekt uste pri kupuvanje no ubavo me donese do doma)
- hemisko cistenje, poliranje i keramicka zastita od "Servfaces" (ne deka morashe ama sepak poprijatno e koga mirisa na chisto i koga sveti)


Ona shto ne mi e sredeno vo momentov e:

- zadnite parking senzori (im se mislam koga da gi izvadam starite i da montiram novi)
- otkaza mehanizmot shto ja sobira "zavesata" pozadi koga ke se otvori vrata od bagaznikot (dajte predlog koj bi mozel ova da go napravi)


Eve i nekoja slika i video od mojata "Bela lagja"

https://youtu.be/6iUA6Abt6AI

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 674
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #1 на: 17 Август 2021, 09:36:18 am »
Eve eden mal update, posle 3 i pol godini i restrikcii vo dvizenje so koronava stasa "bela lagja" na 252.000 km mozebi i nemase da pisham nishto ako utrovo ne ja zabelezev kilometrazata na skoro 252.000 pa me fati inat da ja dochekam da bide na ramnoto.

Plochki smeniv lani pred edno 10.000km ATE so senzor (100tina evra od Mega auto parts) i dobri se ne pishtat koga kocham, toa mnogu me nervirashe na poloto.

Sega za sega osven gorivo (i po nekoj aditiv za dizni i dpf) stavanje i ulje so filter za drugo nemalo potreba, zdravje ke vidime na prolet da se proveri prednica da ne e neshto rasklimano po nashive patishta.

I prashanje do drugite "mechkari" na kolku km proveruvate prednica i kade?

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1707
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #2 на: 17 Август 2021, 09:50:42 am »
Предница не знам али на другар таткому без никакви посериозни проблеми има 650к поминато со истиов мотор само редовен сервис навремено

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13692
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #3 на: 17 Август 2021, 09:53:45 am »
Чим е фејслифт, ќе врвиш милион без проблем. Само редовно одржавање.

Отсутен devourer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 341
  • Мерцедес е мерцедес се друго е кола!
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #4 на: 17 Август 2021, 17:13:52 pm »
Чим е фејслифт, ќе врвиш милион без проблем. Само редовно одржавање.
Koja e razlikata vo pre face i facelift kaj e200 i 220 cdi?

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 674
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #5 на: 17 Август 2021, 18:03:34 pm »
Koja e razlikata vo pre face i facelift kaj e200 i 220 cdi?

- Edno neshto shto sigurno se razlikuva I E NAJ GOLEMA RAZLIKA e onoj SBC sistemot vo prefacelift koj bil prilicno problematichen, vo facelift verzijata e isfrlen (so samoto toa nema ni 2
  akumulatora) facelift verzijata NEMA mal akumulator.

- Navodno facelift verzijata i pomalku korodira (ako imash ksmet da nachekash ne udrena i ne prefarbuvana kola).

- Nekoi sitnici po motorot (naj verojatno) iako samite motori mehanichki treba da se isti

- Vizuelno se razlikuvaat vo predniot del pod hauba, retrovizori i nekoi sitnici.

Ako znae nekoj plus razliki neka gi nabroi


Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14101
  • Пудингот на шоферството
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #6 на: 17 Август 2021, 19:02:10 pm »
Овој модел на Е класа и пред фл моделот нема мака со корозија.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен devourer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 341
  • Мерцедес е мерцедес се друго е кола!
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #7 на: 17 Август 2021, 20:37:13 pm »
Koja e razlikata vo pre face i facelift kaj e200 i 220 cdi?

- Edno neshto shto sigurno se razlikuva I E NAJ GOLEMA RAZLIKA e onoj SBC sistemot vo prefacelift koj bil prilicno problematichen, vo facelift verzijata e isfrlen (so samoto toa nema ni 2
  akumulatora) facelift verzijata NEMA mal akumulator.

- Navodno facelift verzijata i pomalku korodira (ako imash ksmet da nachekash ne udrena i ne prefarbuvana kola).

- Nekoi sitnici po motorot (naj verojatno) iako samite motori mehanichki treba da se isti

- Vizuelno se razlikuvaat vo predniot del pod hauba, retrovizori i nekoi sitnici.

Ako znae nekoj plus razliki neka gi nabroi
Pretposavuvam deka e SBC puma, okolu motorite ne gledam ralzika, 2.2cdi 150hp pred facelift posle facelift 170hp evo motor.
Vo faceliftot kolku sto znam go trgnaa om648 i namesto nego stavija V6.Citav za v6 deka ima problem so uljen ladilnik.
Kako i dae w211 posle tolku godini solidno se ima pokazano.
« Последно менување: 18 Август 2021, 17:26:56 pm devourer »

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14101
  • Пудингот на шоферството
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #8 на: 17 Август 2021, 22:28:32 pm »
V6 нема мака од ништо.Кога во мене издржа 30+Ккм,од 430К до 464Ккм на полна туража нон стоп,рачунај дека тоа е машина.
200-та и 220-та исто се бесмртни,само за Е класа се послаби и го немаат звукот на V6.Инаку за вртење км до 800К без мака.

п.с V6 спрема 200-220та е повеќе наклонет на дефекти,а и доста поскап за одржување.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 674
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #9 на: 17 Август 2021, 23:54:50 pm »
V6 нема мака од ништо.Кога во мене издржа 30+Ккм,од 430К до 464Ккм на полна туража нон стоп,рачунај дека тоа е машина.
200-та и 220-та исто се бесмртни,само за Е класа се послаби и го немаат звукот на V6.Инаку за вртење км до 800К без мака.

п.с V6 спрема 200-220та е повеќе наклонет на дефекти,а и доста поскап за одржување.

Ne znam kako vie ste si gi birale kolite ama jas niti planirav da e karavan niti da e dizel :) ama koga odish da kupish neshto na staro i koga imash samo 4-5 dena da odberish a pri toa imash i ogranichen budzet (vo mojot slucaj spremen bev da dadam do 6000 evra vo Germanija + ostanatite troshoci dodeka ja dotrkalam do doma i do registracija) izborot i ne e bash golem.

Generalno barav benzin koj posle planirav da go prefrlam na plin ama benzin ne najdov nieden kolku tolku asalen za tie pari. Se otkazav od benzinite ushte ne trgnat oti ednostavno gi nemashe po oglasi i pochnav da gledam dizeli, arno ama site dizeli na sliki bea super picnat ama koga ke gi zapalev vo zivo mirisaa na izgoreno motorno maslo (verojatno troshea motorno maslo ama toa dodeka ne ja kupish i ne ja povozish nemozesh da znaesh) za srekja ovaa ni posle 25.000km pominati seushte ne pobarala doturanje motorno maslo pomegju dve promeni, se nadevam taka i kje ostane.

Posle 3 dena akanje i pominati skoro 2000km od eden del na Germanija vo drug ovaa beshe prvata koja koga ja zapalivme ne smrdeshe okolu nea i vredeshe da ja probame da ja povozime. Imav moznost vo toj moment da proveram ushte edna 320ka na nekoi si 200km od nea i ne mi se vozeshe pa posle test voznjata ja kaparisav.

Poradi neiskustvo so pazarenje koli od Germanija i koga go kupuvav poloto i sega so mercedesot go odbrav Dortmund kako destinacija so wizzair, no podocna od bratuched koj raboti so uvoz na koli doznav deka vo Dortmund zivee posiromashen narod i generalno se nudat poeftini no poneodrzani koli. Navodno ako se bara poskapo i pozachuvano vozilo podobro da se odi Shtutgard ili Berlin, Minhen.

Zdravje boze da ja potrkalam do kaj 2030 ovaa pa kje vidime ako se ima parichka kje probam da go poslusham negoviot predlog. Da izvozam edna w212 facelift (ili pusta zelba edna S-ka) pred da mora da se elektrificirame kompletno. Samo da sme zivi i zdravi do togash.

Shto se odnesuva do zvukot na motorot i opshto buchavata, najsrekjen bi bil koga kolata bi odela 200 i ne bi pravela nikakov zvuk :) Komocijata mi e mnogu mnogu PRED sportskiot duh na bilo koja kola (od tamu i zelbata za S klasa mada iskreno mislam deka kje se macham so nea niz grad a i so odrzuvanje ama sepak fantaziite i zelbite ne koshtaat nishto barem za sega)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13692
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #10 на: 18 Август 2021, 13:05:20 pm »
SBC пумпата е давеж. Може да се рестартира кој counter-от кога ќе фрли грешка.

Друго, реден шестак CDI vs V6 според кажувањата на многу, е многу поиздржлив и помалку склон на дефекти.

Далеку од тоа дека V6 моторот е лош. Само споредуваме два мотори.

Мене не би ми сметало E320 CDI V6 FL :)


Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14101
  • Пудингот на шоферството
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #11 на: 18 Август 2021, 13:09:21 pm »
Реден 6-ак нема кај МБ колите од 2003-4 наваму.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #12 на: 18 Август 2021, 13:12:54 pm »
Реден 6-ак нема кај МБ колите од 2003-4 наваму.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_OM656_engine


Configuration   Straight six engine
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13692
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #13 на: 18 Август 2021, 13:16:08 pm »
Реден 6-ак нема кај МБ колите од 2003-4 наваму.

Пред FL, 320CDI беше реден шестак - OM648. Со FL ги сменаа во V6 OM642 :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14101
  • Пудингот на шоферството
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #14 на: 18 Август 2021, 13:16:22 pm »
Ете во новите пак го вратиле.Не ги следам многу новите возила,кога ќе застарат пројавувам интерес. ;D

Епа фл  е од 2005 нагоре.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D