Автор Тема: Корисни Совети за ауто-озвучување  (Прочитано 145219 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #30 на: 25 Ноември 2011, 18:48:41 pm »
Читајќи ги муабетиве, погоре, подоле, сваќам дека нема...Искрено многу ми е жал што тоа е вистината. Друго...
За твојот проблем...Во моментов не можам да го најдам калкулаторот, но не е тоа проблемот. Кажи ти какви појачала имаш, па ке видиме каков кабел уствари ти треба... 20 кабел се кориси за напојување на рентген апарат кој има моќност од 60 киловати...Верувам дека тебе појачалата не ти се повеќе од 60 вати синус, така да ако момците што ти го кажале тоа не биле доручкувани од сабајле, нека одат до Цујо да каснат по еден бурек, да пијат кафе за да се расонат.
Инаку точно е тоа дека осигурачот се става во близина на акумулаторот со едно просто, уствари најпросто објаснување...Тој ке ја штити цела должина на кабелот до самото појачало од било какво оштетување, односно најчесто од куса врска која настанува заради оштетување на изолацијата и спојување кон шасијата на возилото каде што е и минусот од акумулаторот. За да не дојде до палење на возилото односно кабелот и да стане хаварија се става тој осигурач...Осигурачот на самото појачало е за да ја штити инсталацијата од евентуален дефект кој би настанал во самото појачало...Толку...
Кондензаторот обично се става во близина на појачалата. Да не го должам со објаснување зошто и како, доволно е ова...

За и околу треперењето:
Е сега треперењето кое се јавува е заради тоа што електролитите во самото појачало немаат доволно време да се наполнат за да обезбедат константно напојување со ел. енергија на елементите. Е сега, во тој случај они директно повлекуваат од акумулаторо, кој пак нема доволно енергија да ги нахрани нив заради тоа што некој пак друг не може да му надополни за она што му фали. Ова е алтернаторот...Е сега џабе е да ставиш и кондензатор кој ке треба да акумулира, ако некој нема сила него да го наполни во случајов акумулаторот односно алтернаторот...И поголем акумулатор да се стави, пак џабе...Решението е да се стави алтернатор кој ке има можност да полни акумулатор со поголем капацитет. Во овој случај се става помоќен акумулатор, и нормално помоќен алтернатор и проблемот се решава, или пак се додава уште еден акумулатор на постоечкиот и алтернатор кој ке биде доволно моќен да ги дополни двата во исто време...Инаку кондензаторот е моментално решение, кое по мене не е лошо но, многу многу подобро би било наместо него да се додаде уште еден акумулатор...Зошто...Затоа што акумулаторот не само што во колото е идеален извор на еднонасочни компоненти, туку ја има и улогата на пеглање...Кој разбира Ок, кој не, баш ми е гајле и нека си прочита на гугл...
Друга работа е следнава...Појачалата во себе си имаат регулатори на напонот, заради едноставна причина...Кога работи колата напонот варира од пр 12 до 14 волти...Ова би значело апсолутно нелинеарна карактеристика и звукот би изгледал како некој постојано да ви го зголемува и намалува звукот што е незамисливо...Така да забојате ги тие пеглања и слични маалски муабети кои ги правите...
Значи треперењето е резултат на варирањето на напонот на полнење на акумулаторот заради недоволно големата моќност на алтернаторот константно да го надополнува, и ова теоретски би требало до некаде да се ублажи со додавање на кондензатор, но по мое искуство во пракса и не е баш така, а истото и се потврдува...

Прашања стручњаци?

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #31 на: 25 Ноември 2011, 19:04:37 pm »
Друже, свака част за знаењето. Да ти пишам една диплома може? ;D

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #32 на: 25 Ноември 2011, 20:39:18 pm »
:)
Нееее...
Ме интересираат прашања сеа :))
Него штета што немаше на  времето камери на телефоните, па да можев да сликам што све имам видено по инсталации од коли...Среќа моја што сега единствено ако нешто работам тоа ке го направам само за мене и женами :) за во кола зборам, иначе овака јок :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1341
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #33 на: 25 Ноември 2011, 22:00:29 pm »
:)
Нееее...
Ме интересираат прашања сеа :))
Него штета што немаше на  времето камери на телефоните, па да можев да сликам што све имам видено по инсталации од коли...Среќа моја што сега единствено ако нешто работам тоа ке го направам само за мене и женами :) за во кола зборам, иначе овака јок :)

а за клабери  ;D

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #34 на: 25 Ноември 2011, 23:58:10 pm »
лол
Искрено ретко го правам тоа. И тоа кога е убаво времето...Зимно време ништо не се фаќа за работа...Пластиките се крути и шансите нешто да упропастиш се на максимум...Затоа и избегавам, + имам многу обврски по дома, на работа, и слободно време ич. И ако дојдам до него, го поминувам во спиење :))
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен DC

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 256
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #35 на: 26 Ноември 2011, 20:45:29 pm »
dali nekoj od tuka znae so da praam so ozvucenjevo u kolava poso bev u site prodavnici i site mi kazuvaat razlicni stvari
iam 2 pojacala edno 2 kanalno edno 4 kanalno (vkupno 60 ampera) i kondezator i sakam kondezatorot da bide za 2te pojacala
edni vikaat 16ki kabli edni 20ki edni 35ki nekoj vikaat deka ne ni postojat 20ki kabli deka najdebeliot e 10 milimetra..edni vikaat deka osiguracot kaj akumulatorot mora da e na 15 santima od akumulatorot drugi deka nema vrska.edni vikaat deka mi treba razdelnik za struja za od kondezatorot do pojacalata drugi vikaat deka ne treba.edni vikaat deka kondezatorot mora da e na 20 santima od pojacalata drugi deka nema vrska.edni vikaat deka moram 100 amera osigurac kaj akumulatorot vtori 80 treti 60 ampera.duri i vraboteni u ista prodavnica razlicni stvari mi kazaa..prasanjeto e IMA LI NEKOJ U MAKEDONIJA OD OVIE SO SE NAREKUVAAT PROFESIONALCI SO ZNAAT SO TREBA DA SE STAI ?
Како што гледам и покрај мојата дебата пред одредено време на тема (ПРОФЕСИОНАЛЦИ), сеуште има луѓе кои имаат незадоволство од професионалноста на продавниците и сервисите.
Мене многу ме интересира дали може да се посочи кој што ти кажал од местата каде што имаш прашано.
Работава е дека не треба воопшто да си некаков професионалец за да дадеш решение на едноставното барање кое си го имал.
Во работиве што ти ги кажале има и доста исправни одговори но има и тешки глупости.
Сподели го со нас искуството - каде што ти кажале, а ние ке ти дадеме најдобро решение за твоето барање.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #36 на: 27 Ноември 2011, 16:41:48 pm »
Постојат кабли и со пресек од 2500mm^2 и поголеми...


100 евра за 6 метри кабел и осигурач е прописен рекет без тронка усул и без пардон. Кабел 20mm^2 бакар може да носи континуиран товар од 105 ампери. Тоа значи дека осигурачот треба да биде помал од 105 ампера.

Нема да имаш проблем и 1000-ка кабел да ставиш, а дали имаш потреба, па ако имаш над 1KW контиуниран товар на озвучењето тогаш може да одиш и со поголем пресек. За 60W појачалце многу ти е и 4mm^2 пресек и осигурач од 6А.


@Deni

Тоа што си го линкувал нема дијаметар од 15cm туку од 0.69cm, а има напречен пресек од 150mm^2.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #37 на: 27 Ноември 2011, 22:18:56 pm »
затоа американците го имаат AWG системот за жици :)

За 6 метри (20ft) и 60 ампери на 12v ти требa жица со AWG 4. Ваква со силикнска заштита купив во Логинг Електроника, ама мнооогу одамна, некаде 2004-та.
Еве два линка, ќе ти бидат од помош
http://www.engineeringtoolbox.com/amps-wire-gauge-d_730.html
http://www.engineeringtoolbox.com/awg-wire-gauge-d_731.html

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Marec

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 92
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #38 на: 28 Ноември 2011, 00:08:51 am »
затоа американците го имаат AWG системот за жици :)

За 6 метри (20ft) и 60 ампери на 12v ти требa жица со AWG 4. Ваква со силикнска заштита купив во Логинг Електроника, ама мнооогу одамна, некаде 2004-та.
Еве два линка, ќе ти бидат од помош
http://www.engineeringtoolbox.com/amps-wire-gauge-d_730.html
http://www.engineeringtoolbox.com/awg-wire-gauge-d_731.html

fala :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #39 на: 28 Ноември 2011, 00:15:22 am »
А и секогаш ти останува опцијата да однесеш 2 кабли до појачалата ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Marec

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 92
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #40 на: 28 Ноември 2011, 02:21:08 am »
А и секогаш ти останува опцијата да однесеш 2 кабли до појачалата ;)
da ama imam 1 kondezator i planot mi e od nego vo 2te pojacala da vlezam

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #41 на: 28 Ноември 2011, 09:22:55 am »
А и секогаш ти останува опцијата да однесеш 2 кабли до појачалата ;)
da ama imam 1 kondezator i planot mi e od nego vo 2te pojacala da vlezam
Види, кондензаторот ти е за она појачало за вуферот/вуферите. Ниските фрекфенции бараат многу снага - која ја пружа кондензаторот моментално, така да можеби и не ти треба за двете појачала - или за другото (она за звучниците) можеби некој од пола или 1/4 фарад е повеќе од доволно!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DC

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 256
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #42 на: 28 Ноември 2011, 11:43:21 am »
dali nekoj od tuka znae so da praam so ozvucenjevo u kolava poso bev u site prodavnici i site mi kazuvaat razlicni stvari
iam 2 pojacala edno 2 kanalno edno 4 kanalno (vkupno 60 ampera) i kondezator i sakam kondezatorot da bide za 2te pojacala
edni vikaat 16ki kabli edni 20ki edni 35ki nekoj vikaat deka ne ni postojat 20ki kabli deka najdebeliot e 10 milimetra..edni vikaat deka osiguracot kaj akumulatorot mora da e na 15 santima od akumulatorot drugi deka nema vrska.edni vikaat deka mi treba razdelnik za struja za od kondezatorot do pojacalata drugi vikaat deka ne treba.edni vikaat deka kondezatorot mora da e na 20 santima od pojacalata drugi deka nema vrska.edni vikaat deka moram 100 amera osigurac kaj akumulatorot vtori 80 treti 60 ampera.duri i vraboteni u ista prodavnica razlicni stvari mi kazaa..prasanjeto e IMA LI NEKOJ U MAKEDONIJA OD OVIE SO SE NAREKUVAAT PROFESIONALCI SO ZNAAT SO TREBA DA SE STAI ?
Како што гледам и покрај мојата дебата пред одредено време на тема (ПРОФЕСИОНАЛЦИ), сеуште има луѓе кои имаат незадоволство од професионалноста на продавниците и сервисите.
Мене многу ме интересира дали може да се посочи кој што ти кажал од местата каде што имаш прашано.
Работава е дека не треба воопшто да си некаков професионалец за да дадеш решение на едноставното барање кое си го имал.
Во работиве што ти ги кажале има и доста исправни одговори но има и тешки глупости.
Сподели го со нас искуството - каде што ти кажале, а ние ке ти дадеме најдобро решение за твоето барање.

Vo Zec i vo Login mi rekoa deka ne postoi kabel podebel od 10 mm.
Vo Vox mi rekoa deka mi treba 20mm kabel so 100 amepera osigurac a toa kaj niv kosta 100 evra (znaci 6 metra kabel i 100 ampera osigurac) i plus mi rekoa deka osiguracot mora da e na 15-20 santima od akumulatorot
Vo Dog prvo mi rekoa 16ka posle se predomislija i mi rekoa 20ka ama ne znaea kolkav osigurac mi treba dodusa ne znaea ni kolkavi se osiguracite vo kitovite kabli i rekoa deka kondezatorot mora da e na 20 cm od pojacalata (poso im kazav deka sakam da bide na edno 60 70 santima od niv)
Vo Autolend rekoa 20ka kabel ama ne ke bilo loso i 35ka so 100 ampera osigurac i edniot od niv rece deka treba razdelnik za od kondezator do pojacala i koa otidov da go kupam drug decko bese tamu i rece deka ne treba razdelnik i deka mozam i so 60ka ili 80ka osigurac kaj akumulatorot da stavam
TRUE/FALSE ? :)

Ајде прво ке ти дадам мое мислење за одговорите што си ги добил од "ПРОФЕСИОНАЛЦИТЕ" и предпоставка зашто така ти кажале

- Зец и Логинг: Стварно не разбирам зашто ти рекле така, или можеби ако погледнам од друга страна тоа е типичен продавачки пристап.
(Непостои тоа што го бараш затоа што ние го немаме, затоа купи го тоа што го имаме на лагер).

- Вокс: Ништо погрешно не ти кажале, но далеку од професионално. Тоа што ти го понудиле супер ке ти зафрши работа, но дали ти е потребно.
(Предимензионирање и мешање на ценовни класи не е баш професионално)

- Дог: Од која причина се двоумеле за кабелот не ми е јасно. Тоа што незнаеле колкав осигурач ти треба нека го образложат они зашто, но сепак поисправно е да не си сигурен за нешто и да го кажеш тоа така одколку да убедуваш и даваш цврсти мислења за нешто што знаеш дека не е така. А за кондензаторот точно ти кажале.

- Аутоленд: Двата предлога што ти ги дале се исправни (подобро е со разделник со осигурачи).

Не ми ги зимајте мислењава здраво за готово. Не напаѓам никого зашто не сум бил на лице место и незнам што се сте направиле муабет пред да ги дадете решенијата.

Од секоа продавница или сервис која работи со одредена стручна проблематика, клиентот сака да добие и стручно објаснување и адекватно решение пред да купи нешто, без разлика колкави се неговите знаења од областа. Ова го кажувам зашто знаеме дека на денешно време многу лесно се шират информациите за лоши искуства.

- Моето мислење за решение на системот:
  Прво мора да ти поставам неколку прашања, врз чија основа би направиле ограничувања во изборот.
  1. На кои компоненти сакаш да им изведеш електрично напојување? Модел? За да се одреди барем ценовната класа на системот и моќноста.
  2. Колку финансиски си спремен за квалитетна инсталација? Дали да се извадат максималните перформанси од системот или да се исполнат минималните барања за негова нормална работа.
  3. Како тоа сакаш да изгледа? Односно дали ти е битен стајлингот или само функцијата.

Без да дадеш одговор на овие прашања нема шанси да добиеш тоа што го бараш.

Сите продавници и сервиси што ти ги поставиле овие прашања имаат професионален и стручен пристап кон клиентот, што не значи дека професионално би го извеле тоа. (или обратно)
« Последно менување: 28 Ноември 2011, 12:48:41 pm DC »

Отсутен DC

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 256
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #43 на: 28 Ноември 2011, 13:40:39 pm »
А и секогаш ти останува опцијата да однесеш 2 кабли до појачалата ;)
Два кабли од акомулатор до појачалата е непотребно. Тоа е опција само кога оптеретувањето е стварно преголемо, па поради тешката манипулација на кабли со преголем пречник би се поделило на два посебни кабли.

Отсутен DC

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 256
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #44 на: 28 Ноември 2011, 13:49:19 pm »
А и секогаш ти останува опцијата да однесеш 2 кабли до појачалата ;)
da ama imam 1 kondezator i planot mi e od nego vo 2te pojacala da vlezam
Види, кондензаторот ти е за она појачало за вуферот/вуферите. Ниските фрекфенции бараат многу снага - која ја пружа кондензаторот моментално, така да можеби и не ти треба за двете појачала - или за другото (она за звучниците) можеби некој од пола или 1/4 фарад е повеќе од доволно!
Точно дека репродукцијата на ниски фреквенции е најголемиот потрошувач. Но не треба да се запостават и средните фрекфенции кои се репродуцирани од "елипсите". (Многу зависи од тоа каде е направен прелазот бас - средни и високи).

А од друга страна како би го наменил кондензаторот само за едно појачало кога се е поврзано во паралела.