Автор Тема: AUDI A4 B6 1.9 TDI Avant  (Прочитано 13998 пати)

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
AUDI A4 B6 1.9 TDI Avant
« на: 17 Април 2019, 20:50:21 pm »
Да го претставам старо/новото возило.
Како што можете да видете на сликите се работи за Ауди А4 Б6 модел со познатиот 1.9ТДИ со 130hp.
Видов неколку возила,некои од нив надворешно и внатрешно беа катастрофа,некои од нив при проверка од Влатко Митревски имаа проблеми главно со менувачот и ламелата,оваа надворешно и внатрешно ги задоволи моите критериуми за возило 16+ старо,Влатко даде позитивно оцена за моторот,менувачот и ламелата.
Произведено 2001 година,од опрема има двозонска климатроник,греачи на предни седишта,електрика на предни прозори и ретровизори,ЦД шаржер,се подразбира АБС-ЕСП и се си функционира.

Сменив масло и филтер за масло       2350ден.
Масло за сервото                               600ден  (вадеше звук при вртење кога ке загрееше маслото)
Лева манжетна                                   700ден.
Десно горно криво рамено                1300ден.
Гумица на сензорот за температура      50ден.(малку губеше антифриз)
Работна рака                                       600ден.

Го зедов без ролетна за багажникот,истата ја најдов за 1200ден.

Следно е да ја облечам во нови летни патики,моментално е на чизми.














« Последно менување: 18 Април 2019, 20:13:56 pm AUDI »
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1884
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: AUDI A4 B6 TDI Avant
« Одговори #1 на: 17 Април 2019, 21:56:15 pm »
Честитки за колата. Се надевам дека ќе ја заклучуваш хаубата со катанци. Овој мотор злато вреди.  :)
Пс: Се надевам знаеш дека имаш слободен паркинг каде ќе посакаш.  ;D
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6513
  • French diamond
Одг: AUDI A4 B6 TDI Avant
« Одговори #2 на: 17 Април 2019, 22:01:27 pm »
Здраво и зачувано изгледа, создравје да се вози.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29149
    • CARclub.mk
Одг: AUDI A4 B6 1.9 TDI Avant
« Одговори #3 на: 18 Април 2019, 07:36:04 am »
Не си згрешил! Честито! :)

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2131
Одг: AUDI A4 B6 1.9 TDI Avant
« Одговори #4 на: 18 Април 2019, 08:28:36 am »
Убава комби лимузина што би кажале Ѓерманците и плус мераци да имаш услови сам да си ја бањаш, да те служи со здравје, кај Митревски правеше сервис?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: AUDI A4 B6 1.9 TDI Avant
« Одговори #5 на: 18 Април 2019, 08:33:46 am »
Честитки, убаво количе плус и практично!

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
Одг: AUDI A4 B6 1.9 TDI Avant
« Одговори #6 на: 18 Април 2019, 20:06:09 pm »
Фала на честитките,сите да си купете возило кое го посакувате.

@bear
Моторот како што велат е булет пруф.За паркинг малку потешко,почна и во Кавадарци да врти пајак.

@Filip MK
Кај Митревски ги носев возилата на проверка.Влатко ги провозуваше и им правеше компјутерска дијагностика и даваше мислење за истите.
Сервисот го правев во Кавадарци,мајсторот ми е пријател но ретко се гледаме кај него во сервисот,не возам Алфа  ::)


Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
Одг: AUDI A4 B6 1.9 TDI Avant
« Одговори #7 на: 09 Мај 2019, 14:05:31 pm »
Денес 09.05.2019 на 207600км ставени нови летни 205/55 R16 Hankook Ventus Prime 3,произведени се 0619,добиена и Tyre Plus гаранција.

Пред некој ден сменет експанзионен сад и капаче,старото беше деградирано и немаше никаков притисок во системот за ладење.    1400ден.





« Последно менување: 09 Мај 2019, 18:43:58 pm AUDI »
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
Одг: AUDI A4 B6 1.9 TDI Avant
« Одговори #8 на: 03 Август 2019, 16:24:54 pm »
Да направиме еден апдејт на темава.
Пред две недели сакав да ги извадам тркалата за да ги исчистам бандажите од внатрешната страна,но не можев да ги развртам штрафовите,два штрафа дури и се оштетија.Се решив да ги сменам сите штрафови кај сервис Клинчар во Неготино,пробаа да ги развртат двата штрафови рачно но безуспешно.
Веднаш отидов до Стоп&Го да ги развртат сите штрафови ,бидејќи таму ги менував гумите,и рачно да ги стегнам самиот.Едниот од оштетените штрафови пуши,другиот се разјаде скрос.На задната лева гума со малиот пневматски пиштол не можеа да ги развртат,па го земаа големиот и после 15-20сек. на максимална сила за развртување подесен со него едвај се развртија шрафовите.
Дечкото уште кога му реков дека не можам да ги развртам штрафовите ми рече
-Абе чичо само со пневматски пиштол одвртување рачно неможе,зошто рачно да ги развртуваш.
Па му реков''Чичо на патот ако му се дупне гума,пневматски пиштол ти ли ќе ми донесеш за да ја сменам гумата''
Me пoгледна со збунета-тупа-срамлива фаца и ја наведна главата.Сите штрафови се развртија освен еден.
Кај школски мој кој работи лимарија и што уште не,ми рече дека ќе го разврти  штрафот.
Се мачеше,вареше,наваруваше штраф-мутер но на варот се кинеше.На последното наварување ми рече ако и овој пат не се разврти штрафот да си барам друго чаре.За среќа пушти,и ми рече дека до сега ова му е најмачно изваден штраф од тркало,а месечно по два-тројца му доаѓаат со истата мака.


Сите штрафови на тркалата сменети со нови,сите стегнати рачно----------------- 1200ден.

Бандажите исчистени

Пред

Потоа


До сега имам нешто над 2000км поминато со Аудито,сега за сега си е супер.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10123
Одг: AUDI A4 B6 1.9 TDI Avant
« Одговори #9 на: 03 Август 2019, 19:59:47 pm »
Еднаш со Меганот при промена на гуми ги приметив како се растрткаа нешто и ми падна сомнително.
Ја извадија колата и ништо не кажуваат, ги прашувам што се случи и ми вели се заебал навојот на еден штраф.
Па што не кажувате, имам резервни, ќе ви дадам. Ајде да видам што сте направиле, се сомневав дека ќе фали штраф.
Прво мрчеа, као нема проблем, ставиле друг.
Го одвртуваат капачето од бандашот и гледам штрафот со помала глава. Се изнервирав и отидов да рекламирам.
Им велам, ако се случи нешто со тркалото нема вадење, каде ќе најдам клуч за тој штраф.

Отварање четири очи.

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
Одг: AUDI A4 B6 1.9 TDI Avant
« Одговори #10 на: 15 Февруари 2020, 19:37:00 pm »
Да ја освежиме темава со еден апдејт.

На 214050км сменето десно долно рамено      2250ден.
Предни плочки и рамнење на дискови              2000ден.

За овие 10 месеци поминав околу 7000км,немам дотурено ниту масло ниту антифриз,моторот си е супер.

Едино нешто што ме копка е тоа што од пред неколку месеци на палењето јавува на дисплејот ерор 'BRAKE' и проследен со три звучни бипкања,ставена на дијагноза но не јавува никаква грешка,не е запишан никаков ерор.Глицеринот не е под минимум,АБСот и ЕСПто си работи .Ова го јавува само кога го стартувам моторот.Прогуглав на интернет,навидум чест проблем кај Б6 моделите дали поради изгубена моќност на акумулаторот или некое реле.Се немам многу ангажирано за да го решам тој проблем.

Викендов малку на снег во Михајлово,и знам ...знам со летни гуми сум,а зимските ми стојат во гаражата бидејќи не купив челични бандажи.





Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
Одг: AUDI A4 B6 1.9 TDI Avant
« Одговори #11 на: 30 Март 2020, 11:48:48 am »
Денес 30.03.2020 возилото регистрирано

Полиса                                                                          8648ден.
Тех.преглед                                                                   1558ден.
Комплет.докум.                                                               649ден.
Обрасци                                                                         124ден.
Буџет на РМ                                                                    100ден.
Совет за Безбед.                                                              20ден.
Надоместок за животна средина                                       170ден.
Фонд 1 %                                                                          29ден.
Комунална такса                                                              600ден.
Црвен Крст                                                                      120ден.
Надомест за јавни патишта                                              2881ден.
Административна такса                                                     111ден.
                                                                               --------------------
Вкупно                                                                        15010ден.

На ова плус нова сообраќајна дозвола,од новите,Северните,моментално нема во Полициската станица.

Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Присутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5428
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: AUDI A4 B6 1.9 TDI Avant
« Одговори #12 на: 30 Март 2020, 12:40:08 pm »
So se zelen karton ovaa cena?
Ako ne e togas mnogu visoka.
Mene pred 3 nedeli za Lancerot vkupno plativ 8900 so se nova soobrakajna, dodusa 50% imam popust, nesto mi velese ovoj pat da ne izvadam zelen karton i dobro sto ne izvadiv, zs izlaganje od granici moze da sonuvame u nareden period.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
Одг: AUDI A4 B6 1.9 TDI Avant
« Одговори #13 на: 30 Март 2020, 13:48:00 pm »
Без зелен картон е,зелен картон ако се среде ситуацијата ќе вадам.Ова ми е прва регистрација и немам попуст на полисата, возилото е 96kw и затоа е нешто поскапа полисата.На другото возило комплет полиса и тех.преглед ми е некаде околу 8800ден.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
Одг: AUDI A4 B6 1.9 TDI Avant
« Одговори #14 на: 30 Април 2020, 17:31:29 pm »
Да направиме еден апдејт на темава,до сега имам поминато околу 8200км и сега има околу 215200км.
Веќе година време откако ја имам,кога ја зедов сменив само масло и сите филтри.Бидејќи не знаев кога е менуван ребрастиот каиш,затегачите,водната пумпа и остало денес возилото растурено и пријатно изненаден јас,мајсторот и а и мојот џеп.
Целиот сет (Contitech)во одлична состојба,според мајсторот ставени пред некои си 15000км по негово инсистирање заменет само ребрастиот каиш (DAYCO)да не биде џабе растурањето.Сменет и затегач на каишот за клима кој беше од брендот INA и ставен затегач VAICO и сменет ПК каишот (PowerGrip).За едно 50000км или некои си 5-6 години отварање и менување.
Сменето и масло и филтер за масло.
 
На 215200км сменето:

Ребраст каиш                                                         2000ден.
Затегач на каиш за клима                                      1000ден.
ПК Каиш                                                                  700ден.
Масло                                                       4х560=2240ден.
Филтер за масло                                                      500ден.
Работна рака.                                                        2500ден.
Акумулатор  88Ач                                                  5400ден.

После промената на акумулаторот се изгуби еророт  БРЕЈК кој го имав при палењето,поради намалениот капацитет на акумулаторот.

Некоја слика од интервенцијата.











« Последно менување: 30 Април 2020, 17:43:05 pm AUDI »
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!