Автор Тема: Ново возило - буџет 20K  (Прочитано 27550 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Ново возило - буџет 20K
« Одговори #30 на: 28 Февруари 2019, 19:19:22 pm »
Демото се надевам е некоја сива боја. Со здравје да се вози.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Ново возило - буџет 20K
« Одговори #31 на: 28 Февруари 2019, 19:22:55 pm »
Инсигнијата 1.5 не е со 165 коњски мотор?

Леснотијата на воланот може да се должи и до сетапот на тркалата. Јас кога ја возев, не добив таков впечаток.

Го возам тој мотор што си го возел, 1.6 турбо дизел во Инсигнија караван А (фејслифт). Моторот сеуште не престанува позитивно да ме изненадува.

Бујрум мојот тест ако те интересира:
http://forum.carclub.mk/index.php?topic=22463.msg1016480#msg1016480
« Последно менување: 28 Февруари 2019, 19:28:40 pm velestrumf »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Ново возило - буџет 20K
« Одговори #32 на: 28 Февруари 2019, 19:34:32 pm »
Имав прилика да повозам Insignia 2.0 дизел со автоматски менувач. Одлично се понашаше колата и мислам дека е одличен фамилијарен седан.

Отсутен Barca

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Одг: Ново возило - буџет 20K
« Одговори #33 на: 28 Февруари 2019, 20:35:50 pm »
Инсигнијата 1.5 не е со 165 коњски мотор?

Леснотијата на воланот може да се должи и до сетапот на тркалата. Јас кога ја возев, не добив таков впечаток.

Го возам тој мотор што си го возел, 1.6 турбо дизел во Инсигнија караван А (фејслифт). Моторот сеуште не престанува позитивно да ме изненадува.

Бујрум мојот тест ако те интересира:
http://forum.carclub.mk/index.php?topic=22463.msg1016480#msg1016480

Ја има во две верзии, нормално послабата е поевтина. Појалата треба да се земе со појако ниво на опрема и автоматски ќе ја крена цената преку буџетот. Јас уствари, ако купувам инсигнија, би земал најевтина кола од д сегмент за планираниот буџет. Ама, сепак мислам дека си вреди за парите, дека се добива многу.

Ги имам прочитано твојот трст, секоја чест за опсежноста и анализата. Само што таа инсигнија има најмалку 5000 евра оптрма повеќе.

И дизел варијанта би му ја зголемила цената и пак би дошло преку буџет. Таа која ја возев веќе ја имаа продадено пред да ја возам. Инаку, убава варијанта е тоа купување на демо возила, би му ја намалило цената за таман да се вклопи во буџетот.

Отсутен Barca

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Одг: Ново возило - буџет 20K
« Одговори #34 на: 28 Февруари 2019, 20:38:53 pm »
Демото се надевам е некоја сива боја. Со здравје да се вози.

Демото беше темно плава и убаво му стоеше. Инаку мене ми се допаѓа и во бисерна бела, сребрено сива и во една кафеава нијанса, шо заборајв како се вика. Заприметив дека кај опел поскапа е металик бојата, отколку кај шкода.

Отсутен Barca

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Одг: Ново возило - буџет 20K
« Одговори #35 на: 28 Февруари 2019, 20:40:21 pm »
Убава анализа имаш направено.

Гледам дека еднаш месечно одиш до Битола, би те посоветувал да одиш кај Јосифов. Можно е да ти дај подобра понуда за Шкода.

Чисто онака да ти заматам вода еве некој оглас од коли со многу ниска км.

Авенсис 1.8
https://www.pazar3.mk/%D0%9E%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%81/%D0%A1%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0/%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%81/%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%81/%D0%92%D0%9E%D0%97%D0%98%D0%9B%D0%90/%D0%90%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%B8/Toyota/Avensis/Toyota-Avensis-1-8--147ks-4-000km-zamena-za-pomalo/3076734

Суперб со 45к км
https://www.pazar3.mk/%D0%9E%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%81/%D0%A1%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0/%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%BFj%D0%B5/%D0%91%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%BB/%D0%92%D0%9E%D0%97%D0%98%D0%9B%D0%90/%D0%90%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%B8/%C5%A0koda/Superb/Skoda-Superb-2-0-TDI/3114362

Малку се  занесва со цената овај. Али сепак вреди да се види.

Инаку и јас ги имам истите побарувања како тебе, вклучено и патување до Битола еднаш месечно.
Јас би одбрал добар Хечбек.

Ќе поминам до Јосифов. Тоа обавезно. А коли со малку километри може само ако се демо возило.

Отсутен Barca

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Одг: Ново возило - буџет 20K
« Одговори #36 на: 28 Февруари 2019, 20:41:57 pm »
Имав прилика да повозам Insignia 2.0 дизел со автоматски менувач. Одлично се понашаше колата и мислам дека е одличен фамилијарен седан.

Со појак мотор сигурно е уште подобра. И јас мислам дека е одличен фамилијарен седан. За сега ми е фаворит.

Отсутен Barca

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Одг: Ново возило - буџет 20K
« Одговори #37 на: 28 Февруари 2019, 20:44:47 pm »
Изгреби се уште нешто од типот каско и осигурување за прва година или гратис сервис 2-3 години, и лапај инсигниата.

За овој со супербот, пријател купи пасат  тси за 23800 нов. Со лед пакет итн. Додуша 2016та го купи, можно е да се кренати цените сеа.

Пасатот е топ автомобил, кога седнав во него сфатив зошто толку многу луѓе го сакаат и го фалат, иако на почеток бев хејтер за истиот и мислев дека е преценет. Сепак, не се вклопува во буџет.

Отсутен Barca

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Одг: Ново возило - буџет 20K
« Одговори #38 на: 28 Февруари 2019, 20:49:58 pm »
Општо зборев, за муабетите „не ми се свиѓа џулиа...“ одговорот е „развод!“ ;D

Да го цитирам нашиот ни претцедател "разумен компромис е разумен компромис". Или да ја додадам изреката "јас сум газда ав куќа, кога жената не е дома".  ;D
Сепак, тоа што не разгледуваме сувови, џипови и кросовери за мене е доволно. 159-ката, како што имаш, џулијата ми се одлични автомобили. За џулиетата и митото не го делам истото мислење, едноставно и мене не ми се допаѓаат.

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1275
Одг: Ново возило - буџет 20K
« Одговори #39 на: 28 Февруари 2019, 20:52:30 pm »
Каква Дачиа се зема за 20 бона...

Edit:
На прво место би ги рангирал инсигнијата и октавијата.
Второ и понатаму се останато.
Е сега, тоа што неѓа тест возила тоа кочи ситуација.
Инсигнија и Октавија?????
Небо и земја. Аман со Октавиите веќе

Отсутен Barca

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Одг: Ново возило - буџет 20K
« Одговори #40 на: 28 Февруари 2019, 20:54:27 pm »
@Barca  Видов во Србија Volvo V40 за 19900 го земаш. Така да за парите вреди да си ги посетиш премиумите. Не знаеш каде ќе те стрефи среќа.
 

Се извинувам за даблпост.

Со ова ме замисли. Поштувам Волво многу, некако шведско семејство со 3 деца во волво караван ми е дефиниција за среден и среќен живот. Си мислев дека се многу поскапи, ќе разгледа во секој случај.

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1275
Одг: Ново возило - буџет 20K
« Одговори #41 на: 28 Февруари 2019, 20:56:46 pm »
Ако си за лимузина и имаш 20К пазари ја Инсигнијата и не размишљај на ништо друго. За помал буџет или Елантра или новиот Ceed

Отсутен Barca

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Одг: Ново возило - буџет 20K
« Одговори #42 на: 28 Февруари 2019, 20:58:47 pm »
Гледаш едно, ти привлекува внимание друго, прескапо.
Или ребаланс или промена на критериуми :)

Јас би дал првенство на критериум возачка удобност и позиција зад волан отколку со или без заден бришач :)
Ќе се изненадиш како ќе се намали листата :)

Фала на совет. Сепак со висинско подесување на седиште и длабинско и висинско подесување на волан мислам дека се наоѓа добра возачка позиција. Јас се сметам за чивек со нормална висина, 181 см сум висок. Ама сефкупниот доживљај дали некоја кола ќе ти легне или не кога ќе ја возиш е пресуден.

Отсутен Barca

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Одг: Ново возило - буџет 20K
« Одговори #43 на: 28 Февруари 2019, 21:13:21 pm »
Малку офф:
Па добро бе мамицата нивна бизнисменска. Коли продаваат на жими мајка: плати сега па за пола година кај и да е, ќе ти ја донесеме. Ископавме темели за зграда, ги продадовме становите за да ја довршиме. Се замислуваат којзнае што, а немаат никаква актива. Наместо заработката на компанијата да ја вложуваат во компанијата и вработените, тие земаат се за себе. Се поголем број африкански земји не престигнуваат, а нам секогаш некој од надвор ни е виновен.
Порано им се чудев на оние што имаат пари за нов, но сепак купуваат половен автомобил. Сега целосно ги разбирам.

На тема:
Поврзано со "рентот" погоре. Батка кога ќе се одлучите со невестата и кога ќе уплаќате, барај написмено наведен рок на испорака. Околу изборот, инсигнија барем мене би ми била фаворит. Доколку задоволува се друго, а само задниот бришач е проблемот, потсети ја сопругата дека компромисите се составен дел од животот.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Фала на совет. Ама на писмено да има и што ако не стигне до тогаш. Знам како се зафркнав за станот, пола година покасно се вселив, оти глуп јас не специфицирав што ако не биде до тогаш. Јбг, не сум правник.
 А за бришачот, исто така смотано и кај мондеото го имаат решено. За на отворен ќе може и без него кога ќе врне, ама за градски гужви и за паркинг ситуции може да биде неопходен

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Ново возило - буџет 20K
« Одговори #44 на: 28 Февруари 2019, 21:15:43 pm »
Гледаш едно, ти привлекува внимание друго, прескапо.
Или ребаланс или промена на критериуми :)

Јас би дал првенство на критериум возачка удобност и позиција зад волан отколку со или без заден бришач :)
Ќе се изненадиш како ќе се намали листата :)

Фала на совет. Сепак со висинско подесување на седиште и длабинско и висинско подесување на волан мислам дека се наоѓа добра возачка позиција. Јас се сметам за чивек со нормална висина, 181 см сум висок. Ама сефкупниот доживљај дали некоја кола ќе ти легне или не кога ќе ја возиш е пресуден.
Морам да реплицирам.
И меганот ги имаше истите подесувањата и никако не можев да се наместам, ми требаше долго време да се свестам дека таа кола не ми паше :)
Памет за друг пат, па кога бирав замена за меганот обрнав повеќе внимание и потенцијалните кандидати се преполовија :)

За тест возењето апсолутно се согласувам, но гледај да биде со истата моторизација што имаш намера да купиш.