Автор Тема: Звучна изолација.  (Прочитано 102771 пати)

Отсутен sasemkd

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 82
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #450 на: Март 25, 2021, 16:21:46 pm »
еве ви контакт.

decibel.mk
Dragan Nikolovski

tel.  ++ 389 2 511 7249


Tecsound 35 им е ~900ден квадрат

кој е со дебелина 1,75мм и не е самолеплив

тој на слика е  Tecsound 50,  2.5мм
Ovoj od 2.5 mm treba da e samolepliv kako sto go gledam na slikive i go pisuvavo naslov

Присутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 123
  • ibiz.mk
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #451 на: Март 25, 2021, 20:24:07 pm »
Da, ali koga prasuvav jas nemaa od toj samo ovoj, prasaj, pa ako ima spodeli cena

Отсутен sasemkd

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 82
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #452 на: Април 01, 2021, 12:35:58 pm »
 nemaat od 50 nema ni da nosat imale zaliha od ovaa sto treba lepak da se nanesuva.
Znaci nema da se stava a na drugo mesto nemozam da najdam kaj ima da se kupi samolepliva

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 783
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #453 на: Април 01, 2021, 17:38:54 pm »
Тука има секаква.

https://www.facebook.com/voxcentar/

Отсутен Passat3B

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1671
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #454 на: Април 01, 2021, 20:34:57 pm »
Не сакаат да пуштат по карго, местеле само на нивни муштерии во сервисот. Едино ако не е нешто сменето у меѓувреме.

Отсутен st08

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 66
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #455 на: Мај 27, 2021, 16:49:10 pm »
Клабери, Сакам да наместам изолација во Kia Ceed. Ја читав темата меѓутоа во скоро време не најдов некој да има монтирано било каква. Да ми дадете предлог од каде би можел да набавам материјали и кој делови би биле најбитни за изолирање.

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 783
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #456 на: Мај 28, 2021, 12:17:31 pm »
Клабери, Сакам да наместам изолација во Kia Ceed. Ја читав темата меѓутоа во скоро време не најдов некој да има монтирано било каква. Да ми дадете предлог од каде би можел да набавам материјали и кој делови би биле најбитни за изолирање.

Зависи што сакаш да добиеш од изолацијата? Термална изолација, подобар звук од звучниците или општо намалување на бучава од возилото?

@zeroSignal Зошто е темава во Естетски Модификации, а не во Аудио & Видео?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27239
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #457 на: Мај 28, 2021, 12:30:43 pm »
Некој ја отворил некогаш, останала. Ќе преместам. :)

Присутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2628
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #458 на: Мај 28, 2021, 13:02:28 pm »
Ако планираш со тоа филцот од Клима Комерц да ставаш не се мачи за џабе, и јас по тукашни читања имам начукано насекаде, и под хауба и низ цел багажник и напред кај нозете, буквално никаква разлика нема,само шо си отворив додатна работа оти ептен тешко се корни и останува цело лепило,еден куп работа ќе имам ако најдам правилна изолација за ставање.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен st08

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 66
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #459 на: Мај 28, 2021, 14:46:20 pm »
Клабери, Сакам да наместам изолација во Kia Ceed. Ја читав темата меѓутоа во скоро време не најдов некој да има монтирано било каква. Да ми дадете предлог од каде би можел да набавам материјали и кој делови би биле најбитни за изолирање.

Зависи што сакаш да добиеш од изолацијата? Термална изолација, подобар звук од звучниците или општо намалување на бучава од возилото?

@zeroSignal Зошто е темава во Естетски Модификации, а не во Аудио & Видео?

Искрено сакам да добијам општо намалување на буката од возилот. Најмногу сакам да биде тивка на автопат. Докај 120 е океј, после тоа се слуша најмногу бука од моторот.
Ако планираш со тоа филцот од Клима Комерц да ставаш не се мачи за џабе, и јас по тукашни читања имам начукано насекаде, и под хауба и низ цел багажник и напред кај нозете, буквално никаква разлика нема,само шо си отворив додатна работа оти ептен тешко се корни и останува цело лепило,еден куп работа ќе имам ако најдам правилна изолација за ставање.

Sent from my SM-A525F using TapatalkПа според тоа што читав на форумот размислував за таа. Колку што гледам има некој и ја фали дека има добиено позитивни резултати. Викаш дека не вреди воопшто да пробувам?

Присутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2628
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #460 на: Мај 28, 2021, 14:50:59 pm »
Врска нема никаква, а и паметам мерев децибели никаква разлика немаше, а и нема на уво разлика..Не и е тоа функцијата ама и јас со читање овде се залажав, едино за топлинска изолацоја би бркала работа.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19024
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #461 на: Мај 28, 2021, 15:46:54 pm »
https://ldecibel.mk/zvucna-izolacija/

Тука ако имаат нешто.

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16542
 • Keep it 100
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #462 на: Мај 28, 2021, 16:31:10 pm »
Моментално во VOX Audio спроти млечен имаат звучна изолација за во кола.

Decibel имаат за простории само, ако сакаш да експериментираш можеш да видиш и со нивни материјали.

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 783
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #463 на: Мај 28, 2021, 20:21:20 pm »
Види дали имаат од тие што се како сунѓер и во форма на картон за јајце или MLV. Тоа битуменот што го лепат е само за вибрации односно за звучниците подобро да работат. Исто така рачунај за да има ефект ќе треба скоро цел ентериер да го извадиш со седишта тапацири за да има некој ефект на бучавата.

Отсутен st08

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 66
Одг: Звучна изолација.
« Одговори #464 на: Мај 28, 2021, 23:10:28 pm »
Врска нема никаква, а и паметам мерев децибели никаква разлика немаше, а и нема на уво разлика..Не и е тоа функцијата ама и јас со читање овде се залажав, едино за топлинска изолацоја би бркала работа.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk


На што автомобил ја имаш монтирано ?

Моментално во VOX Audio спроти млечен имаат звучна изолација за во кола.

Decibel имаат за простории само, ако сакаш да експериментираш можеш да видиш и со нивни материјали.
Незнам дали Вокс би продавале на парче или е само за нивна монтажа. Сакав да купам универзална 2дин рамка за радио за Киата онака лабаво ме откачија дечко ако сакаш да купиш само мултимедија од кај нас инаку не продаваме.

Види дали имаат од тие што се како сунѓер и во форма на картон за јајце или MLV. Тоа битуменот што го лепат е само за вибрации односно за звучниците подобро да работат. Исто така рачунај за да има ефект ќе треба скоро цел ентериер да го извадиш со седишта тапацири за да има некој ефект на бучавата.

Не би ми претставувало и да го расклопам ентериерот, Посекако доколку би местел би одвоил неколку дена за да го направам тоа убаво и педантно. Во мислење сум и од алиекспрес да порачам ама и тие колку би биле адекватни за намената е дискутабилно....