Автор Тема: Кое ново возило до 10500евра?  (Прочитано 55168 пати)

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Кое ново возило до 10500евра?
« Одговори #15 на: 28 Октомври 2017, 00:16:38 am »
abe, ja se sekjavam koga na bilbordi imase i30 za 10500
sea gledam ceni od 20 000 evra
inflacija?
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3759
Одг: Кое ново возило до 10500евра?
« Одговори #16 на: 28 Октомври 2017, 01:00:52 am »
Se po malku se sobralo, najmnogu nov ( taa akciska cena se odnesuvase za stariot model ) model na i30kata  :D

Отсутен antibiotic1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 291
  • МАЗДАШ
Одг: Кое ново возило до 10500евра?
« Одговори #17 на: 28 Октомври 2017, 22:11:26 pm »
Греота е типо да се препорачува покрај било кој кореец, а уште понереално е да се каже дека е 2 класи над слично ѓубре 301.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk


Дали ке сакаш да предложиш кореец седан до 11000евра(500евра ке се позајми од комшијата:D)?
Old Mazda's never die, they just get faster.

Отсутен mushovlae

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 168
Одг: Кое ново возило до 10500евра?
« Одговори #18 на: 30 Октомври 2017, 12:30:00 pm »
Греота е типо да се препорачува покрај било кој кореец, а уште понереално е да се каже дека е 2 класи над слично ѓубре 301.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk


Дали ке сакаш да предложиш кореец седан до 11000евра(500евра ке се позајми од комшијата:D)?

http://www.kiamotors.com.mk/model_package.php?model=rio
10.500 промотивно,не е седан ама подобро за парите здравје.


Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8782
Одг: Кое ново возило до 10500евра?
« Одговори #19 на: 30 Октомври 2017, 13:11:54 pm »
абе супер е киата или i20ката ама чоекот си бара поголема кола за тој буџет, така да типото за таа цена ако ја има уште е едиснствена опција на нова кола.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Кое ново возило до 10500евра?
« Одговори #20 на: 30 Октомври 2017, 14:02:27 pm »
И дастерот беше фален, ваљда и степвејлт е тука некаде со дастерот, секало ако иде у предвид таков тип и марка на возило. Баш додо го презентираше негде само не ми текина во која тема..

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Кое ново возило до 10500евра?
« Одговори #21 на: 28 Март 2018, 10:04:28 am »
Mi se uklopi temava u razgleduvanjeto prosliot vikend po salonite.
Prvo vo Hyundai zastanav. Vlagam, tipot dobro sto I stana od stolce (pretpostavuvam go prekinav vo nekoj razgovor na FB, viber I sl.), vikam da ja razgledam i20-kata. Taa vo salon demek im bila poskapata verzija (od vkupno 2 sto gi nosat) I kosta 11.500. Go prasuvam sto e razlika so taa od 10.500 I mi kazuva kozmeticki stvari samo koi ne bi trebalo poveke od 300-400 eur da kostaat odnosno da bidat “gratis” ako vidat deka si stvarno zainteresiran. I mi vika demek nemame poveke od toj model od 10.500 na zaliha, slednite sto ke stignele ke bile druga cena-povisoka. Aj cao togas, nema zosto da se zamarame poveke. Ne ni uspeav da vidam kako sto ima da ponudi i20-kata. Znaci vo Hyundai kako da nejkat da prodadat kola. I taka poradi proizvodstvoto vo Turcija bev samo radi reda vo Hyundai.
Sledno bese Renault. Mnogu slicna situacija tamu, vlagam go gledam Clio-to moze 10-tina minuti, se prosetav niz salon da vidam Megane, I nikoj vo 15-tina minuti kolku sto bev vo salonot ne me ni pogledna ni prasa dali nesto treba kako informacija, pomos. Imase samo edna zenicka vo toa pultot na sredina koja nesto pisuvase na kompjuter, gledase po listovi, posle ja snema I nea. Osven toj tipot na priem za servis, nevidov drug. A Clio-to ne mi fati oko, ne se cuvstvuvav ubavo vo nego, plus I da otvoris vrata treba da se navednes, rackite mnogu mnogu nisko postaveni.
Sledno vo Suzuki za Swift, Baleno posto e made in India ne go ni poglednuvam. Vo salon swiftot so full oprema, najskapoto, I izgledase ubavo. Osnovniot model za 10.300 go nemale momentalno za da vidam kako izgleda. Malo, no ne tolku tesno vnatre, pozadi bese duri posiroko od Clio koe e 20-tina cm pogolemo, pomal gjepek od ostanati. Se na se, treba da se proba. Kako minus ke go spomnam prodavacot, iako prv koj se posveti, sepak bese premnogu protiv konkurencija I premnogu za swiftot. Premnogu kako na primer swiftot imal najbolji motor so cetiri cilindri, site drugi bile so tri, Swift se proizveduval vo Japan drugite vo "inferiorni" evropski drzavicki-duri I Yaris samo vo Francija. Swiftot nema rezervna guma I na prasanje dali moze da se naraca so guma, nemase odgovor ne, tuku deka tyre repaire kit e bolja opcija, netreba da se menuva guma koja sekako bi bila samo do prv vulkanizer, za zeni bilo bolje bez rezervna...
Karsi e Fiat I iako ni na kraj pamet ne bi mi padnalo da zemam Fiat, vlegov. Tipo, hm, bf, neubavo I eftino cuvstvo koga ke sednes, se osekja deka e najlosa mozna plastika segde okolu. Sepak se provrtev I edno 10-tina minuti ubavo si go razgledav, cisto da se osiguram deka nema potreba povekje da se vleguva vo Fiat.
Peugeot 208, mnogu ubavo na izgled odnadvor. Poubavo kolice vo taa klasa mislam deka nema. Vnatre ne tolku vooduseven, no sepak moze da pomine. Prostor ima dovolno I nazad, gjepek noramlen za klasata. Definitivno mora da se proba, I cena ima dobra posto e mnogu star model I skoro pred menjanje, iako Francuzi nejkam po default. Tipot neznam zosto go forsirase osnovniot motor so 68ks pred toj so 82, valjda si ima svoja matematika.
Citroen C3 izgleda mnogu ubavo odnavor I e mnogu udobno I ubavo I vnatre. Prodavacot bese najbolji od site, saka da prodade I se trudi da ti kaze se sto treba I nudi opcii od oprema kako da izgleda uste bolje za sto pomalku, a ni zbor za konkurencija kao onoj vo Suzuki, iako do mene stojat flaeri, brosuri, cenovnici od prethodnite saloni. Duri I na prasanje koga moze test voznja da se napravi, dobivas odgovor koga tebe ti odgovara, ako sakas I sabota I nedela, I vo 22h, bukvalno taka rece, sekoja cest. Treba da se proba sigurno, samo sto za Citroen nemam visoko mislenje I mi e samo edno skalilo nad Fiat.
Ostana uste Toyota vo redot, Yaris mi e najruzen od site, pogotovo zaden del. Ima dobra cena modelot so 69ks, bas na "magicnata" granica sto sigurno deluva psiholoski, barem mene mi deluva. I ima se od oprema sto e potrebno bez da kazam "e uste ova da go imase". Vnatre, I tuka e dosta ruzen, prostor ima najveke od site prethodno, pogotovo na zadni sedista. Toyota e, I odma prva asocijacija e deka treba da bide kvaliteten I pomalku rasipliv od ostanati, no dizajnot. Toa te odvrakja. Neznam dali bi se probal.
Denta otidov uste I do Ford, Fiestata e mnogu ubava, moze da se rece skoro kako Peugeot-ot odnadvor, vnatre broj 1 sigurno. NO-golemo no, cenata, previsoka. Vo dimezii e skoro ista kako prethodniot model, prostor vnatre, gjepek ist kako prethodno, oprema bezmalku isto kako prethodno. A prethodno dizel bese 11.000, sega benzin 70ks e nad toa. Najgolemata ironija e sto Focus na promocijava so mnogu oprema e skoro ista cena so Fiesta dizel osnovno nivo na oprema. Sigurno za nekolku godini ke padnat drasticno cenite, I mene mi e ludo da se davaat sega sigurno 2000eur povekje posto bil nov modelot.

Pred dve nedeli bev vo Porsche salonite, novite Polo I Ibiza se neverojatni, mozam da kazam kako klasa nad ostatok od konkurencija da se po prostor. A I mi se svigjaat kako izgledaat, Poloto poklasicno, Ibizata pomladalaska. Polo imaa vo salon I osnovna Trendline oprema I Highline, edinstvena pogolema razlika e sto trendline go nema delot so meka plastika na saltabla, se e tvrdo na dopir no sepak izgleda ubavo. Ibiza-ta bese excellence oprema I poradi toa izgledase ubavo, so 8" ekran so elektronska klima, so crn tapacir na krov... Kaj style mislam deka ke ima golema razlika koga ke sednes vnatre I treba da se vidi vo taa izvedba. "Ubavite" izvedbi se nenormalni ceni. Ovde, vo Porsche mislam deka mozam da brkam I ubavi popusti, pa iako po cenovnik cenite se zabegani sepak bi mozele da se namalat prilicn I da se dobie "klasa plus, ili pola klasa plus" za ne mnogu povisoka cena od ostatok.

Edinstveno ne sum videl Kia rio seuste, ima dobra cena I mi izgleda deka treba da e ok I na izgled I po prostor.
Test vozni na Ibiza, Polo, 208 I C3, veruvam I na Rio-to. Uspat I Swiftot ke se proba.

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8523
  • Пичлеме
Одг: Кое ново возило до 10500евра?
« Одговори #22 на: 28 Март 2018, 11:15:09 am »
Леле браааааат, вилеров гоблен си исплетил... којзнај колку паметна дума има во постот, ама болат очите, не се чита :)

Присутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Кое ново возило до 10500евра?
« Одговори #23 на: 28 Март 2018, 11:15:50 am »
Јас цело го прочитав и се разбрав :)

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8523
  • Пичлеме
Одг: Кое ново возило до 10500евра?
« Одговори #24 на: 28 Март 2018, 11:17:13 am »
Блазеси ти.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Кое ново возило до 10500евра?
« Одговори #25 на: 28 Март 2018, 11:18:31 am »
За тие што ги мрзи да читаат горе, Поло или Ибица ќе купи @ogledalo само уште не знае.

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8523
  • Пичлеме
Одг: Кое ново возило до 10500евра?
« Одговори #26 на: 28 Март 2018, 11:23:24 am »
Од ВАГ а? Гоу фор ит! :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Кое ново возило до 10500евра?
« Одговори #27 на: 28 Март 2018, 11:54:40 am »
За тие што ги мрзи да читаат горе, Поло или Ибица ќе купи @ogledalo само уште не знае.

И цената на Фиестата ја пресуди за висока во споредба со старата Фиеста, без да ја провози.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Кое ново возило до 10500евра?
« Одговори #28 на: 28 Март 2018, 11:56:47 am »
За тие што ги мрзи да читаат горе, Поло или Ибица ќе купи @ogledalo само уште не знае.

И цената на Фиестата ја пресуди за висока во споредба со старата Фиеста, без да ја провози.

Јас би ја земал Фиестата без да размислувам, макар што цената е малку повисока, но би рекол и дека оправдано е повисока.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Кое ново возило до 10500евра?
« Одговори #29 на: 28 Март 2018, 11:58:51 am »
За тие што ги мрзи да читаат горе, Поло или Ибица ќе купи @ogledalo само уште не знае.

И цената на Фиестата ја пресуди за висока во споредба со старата Фиеста, без да ја провози.

Јас би ја земал Фиестата без да размислувам, макар што цената е малку повисока, но би рекол и дека оправдано е повисока.


Нема фиеста ни за приближно до 10500. Само 15000-18000 и без избор на мотор - само 1.5 тдци 85кс.