Автор Тема: VW Passat Comfort B8 1.6 TDI BMT 120  (Прочитано 13217 пати)

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 857
 • ...кад звизде шурикени.
Одг: VW Passat Comfort B8 1.6 TDI BMT 120
« Одговори #75 на: Декември 06, 2017, 13:01:08 pm »
Идејата околу FLAC е повеќе поради тагирањето на траките отколку заштеда на простор при компресија. Columbus има две слота за SD, покрај интерната меморија, и десетина 32GB картички се сосема доволни за целата колекција на музика која би сакал да ја слушам во кола.

Прашањето е дали FLAC прави разлика од 320kbps MP3 - кај мене, со тој setup (Columbus + Canton) прави разлика која го оправдува "малтретирањето" при организација.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10282
 • Giulietta QV
Одг: VW Passat Comfort B8 1.6 TDI BMT 120
« Одговори #76 на: Декември 06, 2017, 13:46:29 pm »
@InSides што музиче слушаш во кола?

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 857
 • ...кад звизде шурикени.
Одг: VW Passat Comfort B8 1.6 TDI BMT 120
« Одговори #77 на: Декември 06, 2017, 14:49:27 pm »
@InSides што музиче слушаш во кола?

Уффф... зависно од расположение.

Од една страна Art Ensemble of Chicago + Lester Bowie + Roscoe Mitchell, преку Pink Floyd, Albert King и Gary Moore до Daft Punk, KT Tunstall и Incubus.

Присутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1300
Одг: VW Passat Comfort B8 1.6 TDI BMT 120
« Одговори #78 на: Декември 06, 2017, 15:27:59 pm »
Одличен избор на музика. Сигурно Money od Pink Floyd во flac формат го оправдува изборот на аудио систем :)
The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence.

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 857
 • ...кад звизде шурикени.
Одг: VW Passat Comfort B8 1.6 TDI BMT 120
« Одговори #79 на: Декември 06, 2017, 15:43:02 pm »
Одличен избор на музика. Сигурно Money od Pink Floyd во flac формат го оправдува изборот на аудио систем :)

Сосема е солидно. Не е "competition level dB" ама е сосема солидно за музика на пат.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22126
Одг: VW Passat Comfort B8 1.6 TDI BMT 120
« Одговори #80 на: Декември 06, 2017, 16:08:43 pm »
Една моја препорака за flac музика за во кола...поготово на подолги патувања.


Отсутен lans

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1298
Одг: VW Passat Comfort B8 1.6 TDI BMT 120
« Одговори #81 на: Декември 06, 2017, 22:41:08 pm »
Ако колата работи со .wav тогаш си супер, пошто имаш lossless аудио запис :)
mojot passat ne cita wav, moram mp3
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен RedEco

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4376
 • Passat B8
Одг: VW Passat Comfort B8 1.6 TDI BMT 120
« Одговори #82 на: Декември 14, 2017, 22:43:16 pm »
Skopje-Doboj
dve pauzi po 20 min
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен mkm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1126
Одг: VW Passat Comfort B8 1.6 TDI BMT 120
« Одговори #83 на: Декември 14, 2017, 22:45:42 pm »
Ако си тргнал со Audiograbber, не се откажувај: http://www.audiograbber.org/faq.html

These are the codecs that can be used as internal codecs in Audiograbber:
Fraunhofers acm codecs.
QDesigns acm codec. (MP2 codec).
BladeEnc's freeware MP3 dll.
LAME's freeware MP3 dll.

Microsoft WMA. (Microsoft's MP3 competitor, which sounds quite good even at 64 Kbit/s).
Microsoft PCM Converter (should be on all computers by default). Useful if you want to make wav files of another format than the normal 44100 hz, 16 bit stereo.


Дали модерниве плеери за во кола читаат flac?
Само аферемаркет плеерите. Најдобра варијанта ти е ако читаат WAV, да конвертираш во WAV. Алтернатива на MP3 е VMA со доста подобар квалитет на звук при ист битрејт.

Кај мене и фабричкиот чита flac

Отсутен RedEco

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4376
 • Passat B8
Одг: VW Passat Comfort B8 1.6 TDI BMT 120
« Одговори #84 на: Декември 14, 2017, 23:59:44 pm »
140km/h

150km/h
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен RedEco

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4376
 • Passat B8
Одг: VW Passat Comfort B8 1.6 TDI BMT 120
« Одговори #85 на: Јануари 06, 2018, 22:06:15 pm »
Philips WhiteVision, во City Mall доле во Carner (или Carbox, како и да се викаше...) ги земав, 1800 мкд пар.
nema gi tamu,  na netov najdov BG firma autolux ... valjda se orgin
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2093
Одг: VW Passat Comfort B8 1.6 TDI BMT 120
« Одговори #86 на: Јануари 06, 2018, 23:13:06 pm »
Autolux имаш и во Скопје, на излез према Велес одма после Макпетрол до Кнауф, можно е да имаат.

Отсутен RedEco

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4376
 • Passat B8
Одг: VW Passat Comfort B8 1.6 TDI BMT 120
« Одговори #87 на: Јануари 07, 2018, 00:34:14 am »
da da gi ima na taa adresa i poevtini se nesto... zato prasav dali se ok...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5504
 • Бенве сие бенве

Отсутен RedEco

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4376
 • Passat B8
Одг: VW Passat Comfort B8 1.6 TDI BMT 120
« Одговори #89 на: Февруари 12, 2018, 23:43:08 pm »
hmm velis orgin ke da se?  :-\  ::)
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.