Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1928901 пати)

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8745 на: 25 Мај 2020, 19:53:11 pm »
Значи ако се работи за исти пари чистење на дпф филтерот и вадење на истиот подобра опција би била оваа втората, штом е таква работата.

Ај прашај овде,дпф офф,егр офф физички и софтверски би требало околу 100€...
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=2473130

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Рики ама проверен ли ти е овој човек, или познаваш некој кој е задоволен после третманот кај овие?
Не ми е проблем за 100е, ќе ги дадам ама да биде работата завршена како што треба.

Од струмица имам другарче со голф 6 1.6 тди со изваден дпф филтер ама него го кошташе 300е задоволството, кај друг сервис.

Отсутен mambo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8746 на: 25 Мај 2020, 21:39:50 pm »
Момци во трилема сум, ми треба ваше мислење и искуства?

Поради маките со честа регенерација на дпф филтерот собирам разни можни решенија на проблемот и прености/мани на истите.
Прашувам разни компании кои се бават со оваа проблематика и добив неколку понуди:
Чистење на дпф филтерот 4.000ден плус монтажа и демонтажа во зависност од достапноста на истиот од 1500ден-3000ден ---> вкупно 7000ден.
Софтверско исклучување на дпф филтерот - 7000ден.
Комплетно физички вадење на дпф филтерот и софтверско исклучување - 18.000ден.

Оваа последната понуда ми се гледа нај примамлива за да не биде после сиромавиот дупло плаќа, пак да се запуши после неколку км со овие првите две, ама пак од друга страна незнам како ќе поминам на технички ако им текне на овие да заострат мерки.  :D :D
Многу е. Јави се во авто цем Тетово, мислам дека 3 000 денари платив. Запуштен беше максимално. Солна киселина два дена не го проби. Они имаат посебни хемикалии за три четири саати се исчисти. Од тогаш, 3 години веќе дпф работи без проблем

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8747 на: 25 Мај 2020, 22:41:58 pm »
Како што кажа Симо, колата ќе си помине на технички ако е се друго во ред.

Јас поминав без ДПФ и ЕГР, не мерат број на честици, барем така ми кажаа. Така да ако дизните се ок, нема проблем. Загреј ја убаво секако.

Иначе на варијанта само гасење без вадење не би одел никако. Пробај со чистење, ако имаш ЕГР и не ја врши равотата како што треба пак ќе се запуши. Исто и ако дизните се вон  толеранција, пак ќе се запуши. Али пробај, има разлика без ДПФ, повеќе смрди у гаража. Да треба сега да го вадам би се размислил....

Мене ме кошташе околу 350 со чипување.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8748 на: 25 Мај 2020, 22:45:52 pm »
Истај го, нека си свети сијалицата, до технички и ќе прегори. За 18 к најверојарно ќе смениш дпф....

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8749 на: 25 Мај 2020, 22:52:00 pm »
Ми недостигаат ноќните возења, ебемти полициски век...
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8750 на: 26 Мај 2020, 07:36:12 am »
Javi se vo step on kaj zoki postaro vozilo e okolu 9000 ke te fati, vadenje dpf, remap, egr softver off, nemas gajle na tehnicki kako sto ti rekoa prethodno ako nemas osteteno dizna i ti cadi kolata ko lokomotiva

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8751 на: 26 Мај 2020, 19:02:49 pm »

Јас онака рандом ќе го ставам ова овде

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8752 на: 26 Мај 2020, 19:22:50 pm »
Се запрепастував 2 минути, додека не го забележав ноктето.

Нокте му пољубим :))
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8753 на: 26 Мај 2020, 19:34:39 pm »
Свака му част на деталите. Признавам дека подзинав на пар ситници.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8754 на: 26 Мај 2020, 20:58:12 pm »
Значи ако се работи за исти пари чистење на дпф филтерот и вадење на истиот подобра опција би била оваа втората, штом е таква работата.

Ај прашај овде,дпф офф,егр офф физички и софтверски би требало околу 100€...
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=2473130

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Рики ама проверен ли ти е овој човек, или познаваш некој кој е задоволен после третманот кај овие?
Не ми е проблем за 100е, ќе ги дадам ама да биде работата завршена како што треба.

Од струмица имам другарче со голф 6 1.6 тди со изваден дпф филтер ама него го кошташе 300е задоволството, кај друг сервис.
Јас пред 3 години кога прашав за мојата ми кажа 100€,е сеа после 3 години може друга е цената и плус кај тебе е друг мотор,човекот работи со репарација на турбини и негова гаранција така да оваа е пичкин дим за него,ако сакаш и ќе ти дигне некој коњ+ на фиато,расположен е за муабет околу колите и да те упати кое е најдобро решение,мене бесплатна дијагностика ми направи,јас би ја доверил колата на него,ако сакаш ќе ти дадам контакт од друг сервис да ти ги собуут гаќите шо се вика 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5361
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8755 на: 27 Мај 2020, 10:56:31 am »
Интересни камионски патешествија низ Италија, нормално најголемиот дел од бељата е од румунци и бугари :D @MAPJAH имаш ти некое вакво искуство низ Италија или околниве ?
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8756 на: 27 Мај 2020, 11:31:01 am »

Јас онака рандом ќе го ставам ова овде


Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8758 на: 27 Мај 2020, 18:00:22 pm »
Интересни камионски патешествија низ Италија, нормално најголемиот дел од бељата е од румунци и бугари :D @MAPJAH имаш ти некое вакво искуство низ Италија или околниве ?
Romancite vrsat niz cela Eu.Deckite osven nafta,si vadat i delovi za kamioni,primer im se bendisa tvojot spojler,branik so farovi i sl. demontiraat od kaj tebe montiraat kaj niv.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8759 на: 27 Мај 2020, 19:57:01 pm »
Јас следам еден камионџија на јутуб што живее кај мене во Латвија и вози претежно Данска/Норвешка. Скоро секој втор клип кога бара паркинг за спиење ги спомнува (не по име, ама вика си знаат они :)) Романци нормално што крадат лом прават. Во еден клип, покажа како навечер му украдоа еден дел од приколката позади кај фаровите.