Автор Тема: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија  (Прочитано 56869 пати)

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8837
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #15 на: 04 Ноември 2011, 11:05:25 am »
I40 e naslednik na Sonata.
Elantra denes e I30 sedan.

Ако i40 е наследник на Sonata, тогаш е премал мене ми делува од сликава како Elantra SW ;)

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #16 на: 04 Ноември 2011, 11:07:24 am »
4.770mm  dolzina, 2770 meguoskino. Seuste ti e premal? :)

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #17 на: 04 Ноември 2011, 11:24:58 am »
Многу веројатно е мојот нареден семеен автомобил, кој би го купил по 4-5 години да биде 3 години стар и сочуван i40 SW. Дотогаш најверојатно ќе испазариме градски автомобил од компакт класа со турбо-дизел, исто така половен.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #18 на: 04 Ноември 2011, 11:28:43 am »
A Elantrata  od 4.55m za 13.000 evra ne ti e dovolna?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29388
  • CARclub.mk
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #19 на: 04 Ноември 2011, 11:46:09 am »
Елантрата има неколку промашени моменти, што за семејно возило се проблем. Повеќе, наскоро. ;)

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #20 на: 04 Ноември 2011, 11:48:32 am »
Елантра не! Тогаш ќе ми треба дефинитвно многу повеќе простор. Згора на тоа нема да купам ганц-ново возило со сигурност, туку сочувано половно. Во наредниве 15 години треба да исплатам поголем кредит, а згора на тоа во наредниве 3 треба и да вратам поприлично пари кои ги должам. Во мојот случај додека не ги исплатам долговите купување на ново возило е тотална глупост и лудост.

Причините што ме наведуваат да мислам дека половен и40 ќе биде решение за мене се:
- тоа што е квалитетно возило кое како ново е релативно ефтино
- за 3 години цената му паѓа драстично
- ги исполнува критериумите на семејно возило за 2 возрасни особи со 2 мали деца
- ми се допаѓа

Елантра е помала од Маздата која во моментов ги задоволува потребите но мислам дека во иднина и таа ќе ни биде премала за да се спакуваме. Годинава имам извозено 20000 само со Маздата од кои над 12000 се на отворено - значи натоварени. и40 караван или нешто слично ќе биде солиден апгрејд во однос на просторност. Можеби половен и30 дизел постар од 2012, т.е. моделот кој допрва треба да излезе, ќе биде моето градско возило. И кога велам можеби одлучувачки фактор ќе биде цената и она кое ќе го најдам како половно возило. Се разбира дека во игра се сите квалитетни возила кои ќе ги најдам како половни за пристојна сума на пари. и30 и и40 за мене се само потенцијални опции за моите наредни возила подеднакво колку и повеќето возила од јапонски брендови и некои германски.
« Последно менување: 04 Ноември 2011, 11:58:53 am gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14097
 • Пудингот на шоферството
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #21 на: 04 Ноември 2011, 12:56:37 pm »
Да,Да мислам дека грешка направив шо реков Елантра,И40 е замена за Соната-та,но како и да е,мислам дека 1.7 мотор безразлика на неговата моќност од 116 и 136 кс,според мене е мал за таа каросерија.....истотот важи и за ИХ35(со истиот мотор).....
п.с ЛП можеби има КС колку БМВ-то мое,ама има недостиг од 2 клипа  ;D ;D ;D ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54885
 • Махер
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #22 на: 04 Ноември 2011, 13:05:18 pm »
Да,Да мислам дека грешка направив шо реков Елантра,И40 е замена за Соната-та,но како и да е,мислам дека 1.7 мотор безразлика на неговата моќност од 116 и 136 кс,според мене е мал за таа каросерија.....истотот важи и за ИХ35(со истиот мотор).....
п.с ЛП можеби има КС колку БМВ-то мое,ама има недостиг од 2 клипа  ;D ;D ;D ;D
A и тешко дека има толку кс... Од претходни искуства.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #23 на: 04 Ноември 2011, 13:25:51 pm »
Hyundai so I40 go pretstavuva i svojot nov 2.0 atmosferski motor so 177ks i 208NM. Site motori vo I40 odat vo kombinacija so 6 stepen menuvac.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20613
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #24 на: 04 Ноември 2011, 19:45:05 pm »
Убава кола. Само за волкаа кола, би сакал асолен дизел, не бензинец... Ова е фамилијарна крстарица, така да, дизел из мор ден уелкам :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33979
 • Таков е животот... јебига
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #25 на: 04 Ноември 2011, 21:11:48 pm »
Убава кола. Само за волкаа кола, би сакал асолен дизел, не бензинец... Ова е фамилијарна крстарица, така да, дизел из мор ден уелкам :)
+1

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #26 на: 05 Ноември 2011, 02:07:55 am »
Убава кола. Само за волкаа кола, би сакал асолен дизел, не бензинец... Ова е фамилијарна крстарица, така да, дизел из мор ден уелкам :)
јас не би имал никаков проблем со турбо-бензинец.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20613
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #27 на: 05 Ноември 2011, 05:24:18 am »
Не дека би имал проблем, ама би преферирал асолен турбо-дизел, наместо турбо (или атмосферски) бензинец.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #28 на: 05 Ноември 2011, 10:22:13 am »
Ако гледаме од аспект на економичност во сите случаи турбо-дизел е поекономична варијанта, меѓутоа и поскапа да го купиш и одржуваш.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #29 на: 05 Ноември 2011, 10:43:32 am »
gOJDO дефинитивно се заљуби у Hyundаi :) LP - congratulations !!! ;)