Автор Тема: AIR INTAKE SUPERCHARGER BOOSTER !  (Прочитано 13367 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: AIR INTAKE SUPERCHARGER BOOSTER !
« Одговори #30 на: 19 Март 2011, 17:22:02 pm »
Денес ги вратив цевките назад. Факт е дека колата доби одличен одзив на педалата за гас со нивно вадење но се зголеми потрошувачката скоро за литар. На оваа цена на горивото тоа не е некоја придобивка :)

Аман бе ??? Не ми се верува !!! Хммм... Ништо друже - само ремап и k&n панелка тогаш, ама глеј да е сабота ипак, разбираш ;)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1447
  • no comment at the moment
Одг: AIR INTAKE SUPERCHARGER BOOSTER !
« Одговори #31 на: 20 Март 2011, 00:45:31 am »
Да бе djidji. Ама мислам дека потрошувачката повеќе е резултат на поагресивното возење. Бидејќи онаков одзив едноставно те влечи да ја стапниш т.е. ја натераш да си покажи заби :) Вторник ќе е ремапот на 29.3. Тогаш службено ќе бидам во СК
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: AIR INTAKE SUPERCHARGER BOOSTER !
« Одговори #32 на: 20 Март 2011, 00:50:21 am »
Да бе djidji. Ама мислам дека потрошувачката повеќе е резултат на поагресивното возење. Бидејќи онаков одзив едноставно те влечи да ја стапниш т.е. ја натераш да си покажи заби :) Вторник ќе е ремапот на 29.3. Тогаш службено ќе бидам во СК

Морам и јас да ги извадам пластиките, иако сум скептик околу тоа ;) Ајде аирлија за ремапот, јас за жал не можам во вторник, ама како и да е - снимајте малку да ни дочарате атмосфера ;D

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1447
  • no comment at the moment
Одг: AIR INTAKE SUPERCHARGER BOOSTER !
« Одговори #33 на: 20 Март 2011, 00:56:38 am »
Tоа ќе ти велев..Одвои пола сат и извади ги цевките. Пробај еден ден па ако не ти фаќа окото врати ги. Дали ќе снимаме незнам но marsher сигурно ќе најди некој начин да ја забележи промената зa  уште едно милениче во албумот :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: AIR INTAKE SUPERCHARGER BOOSTER !
« Одговори #34 на: 20 Март 2011, 01:16:36 am »
Tоа ќе ти велев..Одвои пола сат и извади ги цевките. Пробај еден ден па ако не ти фаќа окото врати ги. Дали ќе снимаме незнам но marsher сигурно ќе најди некој начин да ја забележи промената зa  уште едно милениче во албумот :)

Да не треба сечење или слично, па да не можам да ги вратам цевките назад :)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1447
  • no comment at the moment
Одг: AIR INTAKE SUPERCHARGER BOOSTER !
« Одговори #35 на: 20 Март 2011, 01:25:09 am »
Незнам како е изведена твојата кутија. Отвори го горниот капак и веднаш ќе знаеш. Кај мене се вадеа (не баш лесно) двете цевки

Мислам ова ќе ти е од помош
http://www.opelaus.com/forums/showthread.php?16188-Astra-H-airbox-derestrict

Очигледно имаме исти кутии (ист е и филтерот)

Мислам дека на ваков начин баш ќе ја осетиш придобивката од филтерот, а бидејќи имаш и борд компјутер ќе видиш и дали и колку делува на потрошувачката
« Последно менување: 20 Март 2011, 01:34:33 am proff »
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Untak

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 305
  • sLowRider
Одг: AIR INTAKE SUPERCHARGER BOOSTER !
« Одговори #36 на: 20 Март 2011, 22:02:20 pm »
Момци ме интересира дали со нешто вакво: линк: http://shop.ebay.com/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253A1%257C72%253A4740&rt=nc&_nkw=electric%20supercharger&_dmpt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&_trksid=p3286.c0.m14.l1513&_pgn=1  би се зголемила јачината на моторот, и би се подобрила потрошувачката на возилото... бидејќи цениве на бензиниве убиваат... :)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29156
    • CARclub.mk
Одг: AIR INTAKE SUPERCHARGER BOOSTER !
« Одговори #37 на: 20 Март 2011, 22:10:42 pm »
Не, жива превара.

Отсутен Untak

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 305
  • sLowRider
Одг: AIR INTAKE SUPERCHARGER BOOSTER !
« Одговори #38 на: 20 Март 2011, 22:18:31 pm »
А некој во Скопјево да вградува супер полначи?!... :) или некој друг предлог?!.. :D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29156
    • CARclub.mk
Одг: AIR INTAKE SUPERCHARGER BOOSTER !
« Одговори #39 на: 20 Март 2011, 22:23:49 pm »
Со суперполнач (supercharger) ќе ја зголемиш моќноста на твоето возило, а со тоа и потрошувачката. Имаме тема за намалување на потрошња каде што дискутираме начини за намалување потрошувачка. 80% е до стил на возење.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: AIR INTAKE SUPERCHARGER BOOSTER !
« Одговори #40 на: 20 Март 2011, 22:24:55 pm »

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: AIR INTAKE SUPERCHARGER BOOSTER !
« Одговори #41 на: 20 Март 2011, 22:54:42 pm »
Со суперполнач (supercharger) ќе ја зголемиш моќноста на твоето возило, а со тоа и потрошувачката. Имаме тема за намалување на потрошња каде што дискутираме начини за намалување потрошувачка. 80% е до стил на возење.
Ако мислеше за вистински суперчарџер, тогаш дефинитивно ќе се зголеми моќноста но и ќе се намали потрошувачката доколку динамиката на возење остане иста.

@Џиџи
Тоа видеото ништо не кажува. Мрењата му се идиотски и не кажуваат ама баш ништо корисно. Во секој случај, од досегашните експерименти играчкиве само и штетат на машината и нема бенефит од нив.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3148
Одг: AIR INTAKE SUPERCHARGER BOOSTER !
« Одговори #42 на: 21 Март 2011, 00:33:26 am »
со супер поланачи како што пиша  ти унтак тие не се ништо како што пиша зеро жива превара
За проба ако те интересира толку врзи еден кулер на акумулатор и држиго со рака кај цревото за воздух и споредија поторшувачката во место ако имаш борд компјутер  :-/
Незнам колку ми е паметна идеава :-\ :-\ :-[
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Untak

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 305
  • sLowRider
Одг: AIR INTAKE SUPERCHARGER BOOSTER !
« Одговори #43 на: 21 Март 2011, 01:42:40 am »
Хммм... идејата и не е баш сјајна колку што меѓувремено се информирав... :D ...значи со тоа би имало константна брзина на дотокот на воздух и при мали вртежи ќе е премногу воздух, а при поголеми премалку, затоа прашав за вградување на оригинален полнач кој нели оди на каиш и синхронизирано со вртежите од моторот би давал соодветен доток на воздух, и плус на мали вртежи што не е случај кај турбото кое има лаг, а со информациите исто така добиени од интернет подобрената смеса воздух бензин дава подобро искористување на бензинот, односно подобро согорување на смесата со што се зголемува моќноста и притоа се подобрува економичноста на моторот, секако при нормално возење а не при искористувањето на перформансите добиени со истото... :)