Автор Тема: Отстапување на тахометарот во однос на реалната брзина  (Прочитано 7412 пати)

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Ај да спомнам и јас. Иако муабетот за отстапување ни е правен многу пати по други теми...
Не се замарај. Сегде е така и кај мене е од 5-11 км (на пониски брзини до 60км/х отстапува 5км. После 80км/х отстапува 8, на 120 - 10 и повеќе од 120 остапки од цели 11-12)

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Знаеш ваљда дека на исти принцип работат GPS модулите во навигациите и телефоните, така?

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Знаеш ваљда дека на исти принцип работат GPS модулите во навигациите и телефоните, така?

Не е точно, мобилните користат AGPS за кој е потребен интернет за повеќето апликации.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Кога има телефонот интернет/мрежа користи АГПС зашто е многу побрз начин да се добие моментална локација и помалце батерија троши. Но телефоните имаат ГПС чип, не толку добар ко во навигациите но сепак работи на ист принцип. ГПС работи со хинтови, дали тие ги добиваш од интернет, од кулите телефонски, од познати вифи локации или од 30тината гпс сателити не е многу битно за принципот на работа т.е. математиката која се користи да се дојде до добра претпоставка каде се наоѓа.
« Последно менување: 03 Јануари 2017, 12:28:24 pm Klen »
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Не е точно, мобилните користат AGPS за кој е потребен интернет за повеќето апликации.

Хм, која освен гугл мапс? А и таа сега има опција да симнеш одреден реон и да работи офлајн и во последно време е многу напредната за во Мк. Која друга? Сите што се на google play store и на app store работат без интернет со претходно симнати мапи. MapsMe, Here, Osmand, CoPilot, Navigon, Sygic и да не набројувам понатака...

Да се уклучам на муабетот, кај мене не сум приметил да лаже, ама на големи брзини немам правено споредба, знам дека на ниски не лаже моожеби 1км/х да е макс но не сум се напнал да споредам. Имам мерено со Ulysse Speedometter и со пар навигации.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Ако смениш гуми/бандажи помали или поголеми од ОЕМ многу повеќе ќе те лаже километражата во кола.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Невозможно и нелегално е да покажува точно километража во кола.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Нелегално?
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Километражникот секогаш мора да покажува помалку од реалното. Зошто во спротивно тужбите од стилот "колата викаше дека возам 60 а тоа било 65" во Америките ќе го сотрат било кој производител во рамки на месец дена.
Вака ти си возел максимум 60 што се тебе тиче по инструменти. Ако те измерил 62 значи тебе на километража со 200% сигурност ти пишувало над 62. Никако под 62. И тоа со сите дозволени гуми и бандажи за таа кола. Кои обично варираат до 3%. Така да најмалку 3% има корекција.

И нема основ за милијарди евра тужби.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Невозможно и нелегално е да покажува точно километража во кола.

Мала дигресија.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Уште тоа ми фали џандар да ми каже, "Километражата да не ти е точна случајно"
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Туризмото си го наштелував на 80 да ми титне случајно да не се изгорам ко летоска кај Палас ...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Гледаш како знаеш. Оптимално и за низ град да не те репнат еден викенд во грчка.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Туризмото си го наштелував на 80 да ми титне случајно да не се изгорам ко летоска кај Палас ...

Што поточно?

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Кај мене фабрички се 55ка гума сега возам 60ка и е таман со километража, инаку ме лажеше околу 8км/ч на 100ка
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.