Автор Тема: Отстапување на тахометарот во однос на реалната брзина  (Прочитано 7407 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Туризмото си го наштелував на 80 да ми титне случајно да не се изгорам ко летоска кај Палас ...

Што поточно?

Ме измерија 81 кај палас, не ги видов претицував еден СУВ ( бај д веј треба да се забранат со закон - бар у град) среќа се погоди Цајо вика ќе те пишеме 79 да поминеш само со 25 поени..

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Жацо те спасил :)
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Па и радарите кои ги користат џандарите имаат маргина на грешка 1-2% Ама не им се слуша тоа кога сакаат да ти пишат.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Kako gumite?
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Туризмото си го наштелував на 80 да ми титне случајно да не се изгорам ко летоска кај Палас ...

Што поточно?

Ме измерија 81 кај палас, не ги видов претицував еден СУВ ( бај д веј треба да се забранат со закон - бар у град) среќа се погоди Цајо вика ќе те пишеме 79 да поминеш само со 25 поени..

Мислев на турисмото, што уред ти е тоа?

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Alfa GT (gran turismo)  :)

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Дап, сите имаат некаква отстапка. Не се замарај. Сметај го како систем за заштита од казни. Ти мислиш дека возиш 150, уствари возиш 140. :)

Каков систем за заштита од казни ? Колку возиш по километража, толку и радарот ќе измери. Имаат радарите алгоритми за да го нулираат лажењето на километражите. Ако возиш 80 на пример, нема да измери карикирам 75, туку 80.
Ме измерија 86км/ч на партизанска, а возев некаде исто отприлика толку по километража, меѓу 85 и 90км/ч ми беше стрелката.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
возилото покажува за малце повеке од тоа што реално возиш, знаци ако те измериле 80, возиш нешто повеќе не 100км ама нешто повеќе

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Каков систем за заштита од казни ? Колку возиш по километража, толку и радарот ќе измери. Имаат радарите алгоритми за да го нулираат лажењето на километражите. Ако возиш 80 на пример, нема да измери карикирам 75, туку 80.
Ме измерија 86км/ч на партизанска, а возев некаде исто отприлика толку по километража, меѓу 85 и 90км/ч ми беше стрелката.

Дај ти доказ за болдираното.

Ако јас теоретски закачам 15% поголема димензија на гуми од фабричките, и километражата ми покажува 80 а јас цепам близу до 100, ќе ме измерат 80?

Радарот мери со која брзина се приближува возилото до него, секоја употреба на алгоритам за корекција го носи радарот во недоверлив судски доказ, баш поради тоа што ВЊ, Форд, Фиат и сите останати имаат РАЗЛИЧЕН степен на отстапка од километражникот.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Vlatzki Мартин е во право. Какви алгоритми за нулирање на километражите какви бакрачи. Ти барем учиш чколија сеуште па можеш повеќе да се информираш за доплеров ефект на чиј принцип работат сите видови радари вклучувајќи го и полицискиот.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Ја зборам тоа што сум го искусил. Значи летово ме измерија 86, стрелката ми беше меѓу 85 и 90, и плус возев истрошени предни гуми кои беа за 2.3% пониски од фабрички пропишаните (155/70/13 се фабричка димензија, а возев 145/70/13).

Очигледно е дека радарот си има некој алгоритам за корекција на брзината, да додаде неколку проценти за да ја намали или нулира толеранцијата кај брзинометрите. Тој процент е верувам некој просек, 3-5%, и зависи од брзината со која што се движиш, бидејќи километражите не крадат исто на 30 и на 100км/ч, рецимо.

@Мартина, ако таквите алгоритми на радарите ги ставаат од фабрика и све тоа е легално, тогаш е недоверлив судски доказ ?  Дај ми ти доказ дека не сум во право, побиј го моето тврдење кое се базира врз лично искуство па тек тогаш ќе ме разубедиш.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Vlatko тоа нема смисла. Треба првин да измериш колку ти лаже километражот.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 978
Kako gumite?
Возев некаде на 5цм снег и добро се покажаа. Моментално многу се лоши условите да се вози и многу возат со летни и без памет и сообраќајки еден куп. Сакам да излезам малце на паркинг да повозам ама не ми се ризикува во овие услови. По мене има сигурно 25-30цм снег и никој не го чисти.





Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Ја зборам тоа што сум го искусил. Значи летово ме измерија 86, стрелката ми беше меѓу 85 и 90, и плус возев истрошени предни гуми кои беа за 2.3% пониски од фабрички пропишаните (155/70/13 се фабричка димензија, а возев 145/70/13).

Очигледно е дека радарот си има некој алгоритам за корекција на брзината, да додаде неколку проценти за да ја намали или нулира толеранцијата кај брзинометрите. Тој процент е верувам некој просек, 3-5%, и зависи од брзината со која што се движиш, бидејќи километражите не крадат исто на 30 и на 100км/ч, рецимо.

@Мартина, ако таквите алгоритми на радарите ги ставаат од фабрика и све тоа е легално, тогаш е недоверлив судски доказ ?  Дај ми ти доказ дека не сум во право, побиј го моето тврдење кое се базира врз лично искуство па тек тогаш ќе ме разубедиш.

Ти си возел и си глеал во стрелка па знаеш колку си возел кога те пецнал радарот, така? Тотална глупост. Радар има домет многу подолг од твојата визуелна способност, т.е. ти додека го видиш он веќе 17 пати те измерил и највисоката брзина ти ја запишал.

Недоверлив судски доказ е од причината што ти ја кажав, дека секој производител има различен степен на отстапка од вистинската, реална брзина на движење. Ако радарот има ФИКСЕН алгоритам (а варијабилен алгоритам во радар е прекомплицирано да постои, бидејќи треба да го отчита ВИН бројот на колата, за да види колку твојата кола има фабричка отстапка), оној производител (како Хјундаи во случајов, кој има 8% отстапка на 100 км/ч, и ~13.4% отстапка на 60 км/ч) кој има поглеми отстапки ќе настрада ради тоа што радарот е наштелуван на 3% отстапка.

Или да не го тупиме многу, еве ти еден линк од калибратор/полицаец кој работи со радари и како на почеток на смена го калибрира радарот. Самиот објаснува дека радарот има НУЛА отстапка, и ако радарот има БИЛО КАКВА ОТСТАПКА, РАДАРОТ НЕ СЕ КОРИСТИ.

https://www.quora.com/What-is-the-margin-of-error-of-police-radar

Имаш таму и физики некои, ја не се ни потрудив да ги разберам ама ти ќе се потрудиш верувам.

Е сеа, за во иднина, искуството твое кое многу високо го вреднуваш може ќе биде веродостојно ако ти пробаш да го калибрираш твојот брзинометар, ако пробаш наочари со диоптер соодветен за твојата ќоравост (за да гледаш поубаво во која позиција ти е стрелката), и го повториш експериментот со летање со 86 на Партизанска.

МАЛ ЕДИТ: Прочитав уште малце подоле во линкот што ти го пуштив, и испаѓа дека во било која ситуација, при калибриран радар возачот Е СЕКОГАШ ВО ПРЕДНОСТ со некој км/ч. Значи, не само што радарите немаат отстапки, туку поради физика и геометрија во било кој момент кога радар те мери ти всушност возиш некој км/ч побрзо од напишаната бројка.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Две факинг страни ја усравте темата на човекот со алгоритмите за радари, јебали вас радари у анус.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.