Автор Тема: Opel Meriva A 1.7 CDTI  (Прочитано 65269 пати)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3679
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Opel Meriva A 1.7 CDTI
« на: Ноември 24, 2016, 18:34:56 pm »
Прв послободен момент, па да го искористам да го претставам мојот "нов" миленик на 4 тркали.

Opel Meriva A 1.7 CDTI (100hp). Произведена крај на 2004та. Прв пат регистрирана во 2005та. Во моја сопственост е од 10.11.2016.

Купена е од Италија (пак Милано). Донесена до Дупница, таму на лице место проверена и за дефинитивно пазарена. После неколку дена, со близок човек, земена и донесена тука.

Имав избор измеѓу 3. Жртвував повисоко ниво на опрема, за подобра техничка состојба и помала километража, па изборот падна на оваа.

Поминати 110 000км, еден газда, комплетна документација. Не знам конкретно ниво на опрема, ама ги има основните и најпотребни работи:

-мануелна клима, централно заклучување со далечинско, паркинг сензори, електрика на предни стакла, висинско подесување на волан, подесување на возачко седиште во 3 насоки, подесување на задни седишта (напред, назад, и склопливи на 2 нивоа), дупло дно на багажен простор, светла за "читање" позади, 4 x Airbag, диск кочници на сите 4 тркала, фабричко радио со 6 звучници...

Тоа ќе да е од прилика.

Вчера ја завршив цела постапка со документација, и официјално колата е регистрирана. Моментално е на сервис. Ќе следува промена на сет ребраст каиш, клинаст каиш, сите филтри и масло, антифриз, и ако има потреба за некои додатни работи.

Ова се единствените слики што ги имам за сега, кога ќе ја земам назад од сервис, ќе следуваат и други:епа, благодариме за вниманието. :D

Отсутен NeVeNR

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 981
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #1 на: Ноември 24, 2016, 18:51:12 pm »
Одличен избор за мало семејно возило, посебно во комбинација со моторот што го имаш ;)
Зини да ти кажу.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5144
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #2 на: Ноември 24, 2016, 18:54:41 pm »
Sozdravje da si ja vozis pa uste edna prinova da si docekas i milion bezgrizni kilometri da si pominesh.
Merivata bese i moj izbor samo sto jas togas barav benzinec a po oglasite skoro i gi nemase.
Kako i da e so ubavo da te sluzi koliceto :)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28402
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #3 на: Ноември 24, 2016, 18:59:32 pm »
Едно од најпрактичните мали семејни возилца! Со среќа фамилијо Казанкови, не сте згрешиле, а и дизелчето е топ погодено!

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7278
 • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #4 на: Ноември 24, 2016, 19:15:53 pm »
Честитки, долго да ве служи. Си фалат бандашчиња или у најмала рака, убави раткапни.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3679
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #5 на: Ноември 24, 2016, 19:22:47 pm »
Фала, фала.

До сега сум само позитивно изненаден од колава. Ќе видиме како ќе е понатака. Просторна, комфорна, убаво се движи. Тоа е тоа.

@Жиле: ускоро ќе јаде раткапна. На пролет некој бандаж обавезно. :)

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13447
 • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #6 на: Ноември 24, 2016, 19:26:58 pm »
So zdravje da se vozi i dolgo.da te sluzi.Veruvam deka kolata e ok,no veruvam deka i ti ne veruvas vo vovedniot.del. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3679
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #7 на: Ноември 24, 2016, 19:32:37 pm »
Фала. :)

Не верував на почеток (а и не ми беше битно). Поверував кога видов со мои очи. Проверена е километражата и во Италија, и во Бугарија.

А и се совпаѓа со документацијата од Италијанецот..

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3650
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #8 на: Ноември 24, 2016, 20:07:40 pm »
со убаво да си ја возите со дечиња,да ве служи без проблеми :)
како со мекоча на вожња,а поготово на седишта?

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20210
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #9 на: Ноември 24, 2016, 21:02:17 pm »
Честито Казанковиќу, со убајни да си терате :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Dean

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1338
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #10 на: Ноември 24, 2016, 21:24:58 pm »
со здравје да се вози, ме интересира на задната клупа дали можат комотно да седат тројца, колку смета наслонот за рака на тој што би седел насредина?

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5243
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #11 на: Ноември 24, 2016, 21:27:29 pm »
So zdravje da se vozi.
Mnogu bezgrizni kilometri.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6505
 • хаУс мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #12 на: Ноември 24, 2016, 21:29:40 pm »
Кoлегa чиститки и тукa, сaглaм си гo нaчекaл. Дa му се изнaвoзите и дечињa дa гo нaпуните.
-Брaтучед имa истo сo oвoј мoтoр, убaвo си тегне и интереснo е кoлку мнoгу кoмoтнo е внaтре иaкo oд нaдвoр изгледa мaлo.

Отсутен tjolie

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #13 на: Ноември 24, 2016, 22:03:39 pm »
Честито, со здравје да си го возикаш, баш убаво стокмено фамилијарно количе.

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2622
 • Шалабајзер
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #14 на: Ноември 24, 2016, 22:09:46 pm »
Со среќа Казан, безгрижни километри, одлично фамилијарно возило :)
No turbo, no fun :)