Автор Тема: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again  (Прочитано 12742 пати)

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again
« Одговори #15 на: 24 Октомври 2011, 15:36:23 pm »

Во ДС3 има 204 Кс а во Мини 207 Кс.
211.

The engine is rated at 211 PS (155 kW; 208 hp)
Ни мое ни твое 208! :) :) :D :D :D

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again
« Одговори #16 на: 24 Октомври 2011, 15:36:41 pm »
A dali ovoj atmosferecot na Hyundai 1.6 135ks e najmokniot 1.6 atomsferec sto denes se proizveduva?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11695
  • Архитект
Одг: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again
« Одговори #17 на: 24 Октомври 2011, 16:45:42 pm »
ДА!

Нема појак од тој 1.6

Секоја чест за моторот, фантазија е!

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again
« Одговори #18 на: 24 Октомври 2011, 16:49:27 pm »
thumbs up!

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10888
  • 430i
Одг: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again
« Одговори #19 на: 25 Октомври 2011, 21:08:13 pm »
Hyundai mozi da se dozvoli da se rasfrla so konsjkite sili zatoa sto gi ima vo izobilstvo. Vo isto vreme vo nekoe selo, tamu negde, seuste se proizveduva 1.4 motor so 80 magarinja, i se prodava vo kompakt so siromasna oprema za 15.000 evra, i ne se vika Chery.

Иако не е наведено за која марка/модел се работи и врапчињата веќе ти ги знаат муабетите.
И не, нема таков мотор во понуда, со сиромашна опрема за 15000ЕУ што не се вика Чери.

Ениху, моторов што го представуваат Хјундаи, како мотор очекувам да биде „драгуљ“ што би рекле Хрватите.
Мое мислење е дека тој мотор е исфорсиран односно не ја пополнува дупката која Хјундаи не ја покрива, а тоа е ниско литражен турбо мотор кој ќе го вградуваат во средната класа. Што ќе рече, се уште немаат одговор на актуелната конкуренција.
Да не бидам грешно сватен, под исфорсиран мислам дека овој мотор во и30 нема шанси да биде испод 20К ЕУ, а треба многу да се смени во менталитетот, прво на Европјанинот, па на Македонецот, за да реши да истесе толкава сума кеш за Хјундаи.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again
« Одговори #20 на: 25 Октомври 2011, 21:49:47 pm »
Hyundai mozi da se dozvoli da se rasfrla so konsjkite sili zatoa sto gi ima vo izobilstvo. Vo isto vreme vo nekoe selo, tamu negde, seuste se proizveduva 1.4 motor so 80 magarinja, i se prodava vo kompakt so siromasna oprema za 15.000 evra, i ne se vika Chery.

Иако не е наведено за која марка/модел се работи и врапчињата веќе ти ги знаат муабетите.
И не, нема таков мотор во понуда, со сиромашна опрема за 15000ЕУ што не се вика Чери.

Ениху, моторов што го представуваат Хјундаи, како мотор очекувам да биде „драгуљ“ што би рекле Хрватите.
Мое мислење е дека тој мотор е исфорсиран односно не ја пополнува дупката која Хјундаи не ја покрива, а тоа е ниско литражен турбо мотор кој ќе го вградуваат во средната класа. Што ќе рече, се уште немаат одговор на актуелната конкуренција.

Да не бидам грешно сватен, под исфорсиран мислам дека овој мотор во и30 нема шанси да биде испод 20К ЕУ, а треба многу да се смени во менталитетот, прво на Европјанинот, па на Македонецот, за да реши да истесе толкава сума кеш за Хјундаи.

1. Go ima i toa za 17.000 evra : http://www.volkswagen.de/de/models/golf/trimlevel_overview.s9_trimlevel_detail.suffix.html/der_golf~2Ftrendline.html
2. Neznam dali ja procita temava? Hyundai pusta na pazarot 1.6 turbo motor. Verojatno ke ima i oslabeni verzii od istiot so 170ks.


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again
« Одговори #21 на: 25 Октомври 2011, 21:59:09 pm »
Hyundai mozi da se dozvoli da se rasfrla so konsjkite sili zatoa sto gi ima vo izobilstvo. Vo isto vreme vo nekoe selo, tamu negde, seuste se proizveduva 1.4 motor so 80 magarinja, i se prodava vo kompakt so siromasna oprema za 15.000 evra, i ne se vika Chery.

Иако не е наведено за која марка/модел се работи и врапчињата веќе ти ги знаат муабетите.
И не, нема таков мотор во понуда, со сиромашна опрема за 15000ЕУ што не се вика Чери.

Ениху, моторов што го представуваат Хјундаи, како мотор очекувам да биде „драгуљ“ што би рекле Хрватите.
Мое мислење е дека тој мотор е исфорсиран односно не ја пополнува дупката која Хјундаи не ја покрива, а тоа е ниско литражен турбо мотор кој ќе го вградуваат во средната класа. Што ќе рече, се уште немаат одговор на актуелната конкуренција.
Да не бидам грешно сватен, под исфорсиран мислам дека овој мотор во и30 нема шанси да биде испод 20К ЕУ, а треба многу да се смени во менталитетот, прво на Европјанинот, па на Македонецот, за да реши да истесе толкава сума кеш за Хјундаи.

Е тогаш веќе настанува проблем. Све док се ефтини се во игра.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again
« Одговори #22 на: 25 Октомври 2011, 22:01:40 pm »
mentalitet i navika mnoogu vazen faktor se, a hyndai i kia mozat i motor do zlato da napravat ama ima mnogu drugi raboti

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10888
  • 430i
Одг: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again
« Одговори #23 на: 25 Октомври 2011, 23:59:58 pm »

1. Go ima i toa za 17.000 evra : http://www.volkswagen.de/de/models/golf/trimlevel_overview.s9_trimlevel_detail.suffix.html/der_golf~2Ftrendline.html
2. Neznam dali ja procita temava? Hyundai pusta na pazarot 1.6 turbo motor. Verojatno ke ima i oslabeni verzii od istiot so 170ks.



1. Не, стварно не го гледам, ај потцртај го ако сакаш: http://www.vw.com.mk/files/mk/download/datei/golf6_cenovnik.pdf
2. Ја прочитав сосе сите глупости, пред да бидат избришани. Како што велиш „веројатно“ и јас велам дека во најавата немаат понуда сега за сега. А голем фактор ќе биде цената по која би имало, нормално.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again
« Одговори #24 на: 26 Октомври 2011, 00:44:11 am »
Да се навратиме на муабетот за моторот. Како што посочи Carrier166, Subary најави турбо-бензински мотор од 1.6 литри со 270КС максимална моќност како мотор за стандардна варијанта на WRX. WRX STI ќе биде со истиот мотор но 304КС максимална моќност:
Цитат
The standard 2014 Subaru WRX will likely feature a 1.6 liter turbocharged boxer unit with around 270 PS (199 kW / 266 bhp), although Subaru is also working on a twin-charged supercharger system.

The WRX STI variant will feature that same powerplant setup dialed up to around the 304 PS (224 kW / 300 bhp) mark for a true WRC-linked road rager.

Read more: http://www.worldcarfans.com/111071534963/new-subaru-wrx-coming-in-2014-as-a-completely-separate#ixzz1bjxqwkkp
Што мислите за овој мотор на Subary, дали ќе биде подобар или не од Hyndai 1.6 T-GDi и зошто?
BTW, во контекст на муабетот за атмосферските верзии на моторите од претходно. Може ли некој да одговори дали Hyndai има подобар мотор со зафатнина од 1.33 литри одошто оној на Toyota? и ако нема може ли поради тоа да ги прогласиме Тојота дека имаат најдобри атмосферски мотори со зафатнина од 1.33 литри?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again
« Одговори #25 на: 26 Октомври 2011, 00:46:08 am »
Да се навратиме на муабетот за моторот. Како што посочи Carrier166, Subary најави турбо-бензински мотор од 1.6 литри со 270КС максимална моќност како мотор за стандардна варијанта на WRX. WRX STI ќе биде со истиот мотор но 304КС максимална моќност:
Цитат
The standard 2014 Subaru WRX will likely feature a 1.6 liter turbocharged boxer unit with around 270 PS (199 kW / 266 bhp), although Subaru is also working on a twin-charged supercharger system.

The WRX STI variant will feature that same powerplant setup dialed up to around the 304 PS (224 kW / 300 bhp) mark for a true WRC-linked road rager.

Read more: http://www.worldcarfans.com/111071534963/new-subaru-wrx-coming-in-2014-as-a-completely-separate#ixzz1bjxqwkkp
Што мислите за овој мотор на Subary, дали ќе биде подобар или не од Hyndai 1.6 T-GDi и зошто?
BTW, во контекст на муабетот за атмосферските верзии на моторите од претходно. Може ли некој да одговори дали Hyndai има подобар мотор со зафатнина од 1.33 литри одошто оној на Toyota? и ако нема може ли поради тоа да ги прогласиме Тојота дека имаат најдобри атмосферски мотори со зафатнина од 1.33 литри?

Чекај прво ЛП да купи Тојота. Нема за џабе да ги рекламира ;D ;D ;D ;D

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again
« Одговори #26 на: 26 Октомври 2011, 00:50:12 am »
шо ке му е Тојота кога Хјундаи е најјак

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14031
  • Пудингот на шоферството
Одг: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again
« Одговори #27 на: 26 Октомври 2011, 01:55:43 am »
A dali ovoj atmosferecot na Hyundai 1.6 135ks e najmokniot 1.6 atomsferec sto denes se proizveduva?
Две прашања имам до тебе ЛП
-Која е поентата на Хјундаи да вади атмосверец кога сите вадат турбо мотори
-и дали ти би купил возило со 1.6 атмосверски мотор со 135 кс,или би купил возило со истотака 1.6 ама турбо 135 кс????
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again
« Одговори #28 на: 26 Октомври 2011, 09:27:26 am »

1. Go ima i toa za 17.000 evra : http://www.volkswagen.de/de/models/golf/trimlevel_overview.s9_trimlevel_detail.suffix.html/der_golf~2Ftrendline.html
2. Neznam dali ja procita temava? Hyundai pusta na pazarot 1.6 turbo motor. Verojatno ke ima i oslabeni verzii od istiot so 170ks.


1. Не, стварно не го гледам, ај потцртај го ако сакаш: http://www.vw.com.mk/files/mk/download/datei/golf6_cenovnik.pdf
2. Ја прочитав сосе сите глупости, пред да бидат избришани. Како што велиш „веројатно“ и јас велам дека во најавата немаат понуда сега за сега. А голем фактор ќе биде цената по која би имало, нормално.

1. Dali si slep ili ne znaes da citas?
2. Mora da izvadat i poslaba verzija koja ke se ramni so konkurencijata. Cenata ke bide najpovolna, kako i dosega.


A dali ovoj atmosferecot na Hyundai 1.6 135ks e najmokniot 1.6 atomsferec sto denes se proizveduva?
Две прашања имам до тебе ЛП
-Која е поентата на Хјундаи да вади атмосверец кога сите вадат турбо мотори
-и дали ти би купил возило со 1.6 атмосверски мотор со 135 кс,или би купил возило со истотака 1.6 ама турбо 135 кс????
-Poentata e Hyundai razviva atomsferski i turbo motori, ne odi slepo vo edna nasoka. Razviva manuelni i avtomatski 10 stepeni menuvaci. Razviva i dizel motori, 150ks dizel sto sega izleze ima najgolem torque. Celta e na krajot od ovaa razvojna programa, da bide najdobar vo se.
-Dodeka nekoi go nudat 1.6 motorot so 101, 105 ili 110 ks, Hyundai go nudi svojot 1.6 benzinec so pristojni 135ks, koi edna familijarna limuzina ja zabrzuvaat preku 200kmh. Se nudi kako poceten motor vo idniot bestseller Elantra za samo 13900 evra, dodeka drugite baraat i po 7000 evra poveke za pogrdo, pozaostanato vozilo so 80ks. Dali jas bi kupil 1.6 135 atmosferac ili turbo? Zosto da ne, bi gi zel i dvata, se zavisi do ponudata. Mislam deka za 3 godini ke zemam Elantra, familijarna limuzina dolga 4.53m, 1.6 135 ks so mnogu oprema za 13000 evra.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10888
  • 430i
Одг: 1.6 T-GDi 204hp, Hyundai did it again
« Одговори #29 на: 26 Октомври 2011, 09:40:32 am »

1. Go ima i toa za 17.000 evra : http://www.volkswagen.de/de/models/golf/trimlevel_overview.s9_trimlevel_detail.suffix.html/der_golf~2Ftrendline.html
2. Neznam dali ja procita temava? Hyundai pusta na pazarot 1.6 turbo motor. Verojatno ke ima i oslabeni verzii od istiot so 170ks.


1. Не, стварно не го гледам, ај потцртај го ако сакаш: http://www.vw.com.mk/files/mk/download/datei/golf6_cenovnik.pdf
2. Ја прочитав сосе сите глупости, пред да бидат избришани. Како што велиш „веројатно“ и јас велам дека во најавата немаат понуда сега за сега. А голем фактор ќе биде цената по која би имало, нормално.

1. Dali si slep ili ne znaes da citas?
2. Mora da izvadat i poslaba verzija koja ke se ramni so konkurencijata. Cenata ke bide najpovolna, kako i dosega.


1. Толку лесно дијагноза неможеш да донесеш. А да читам, дури и Германски знам. Ама знам и другите работи да ги прочитам. Дали си трол или глумиш?
Каква врска има Германија во нашиов случај? Ајде да видиме како котира Хјундаи во Германија: http://hyundai.de/pages/modelle/i30/varianten.html



100ЕУ е поскап од трнов во око што си го поседувал 3 пати (споредено со цената кај нас), пошто нели така треба.