Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 568901 пати)

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4360
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2655 на: Август 09, 2020, 10:10:41 am »
Упгрејд ќе ти биде да го продадеш стоќецот на отпад и да земеш некоја нормална кола на стариот 😁

Sent from my BLN-L21 using Tapatalk


Отсутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1199
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2656 на: Август 09, 2020, 10:14:55 am »
Немој да мислиш дека не го помислив тоа  ;D во секој случај заслужува, отсекогаш бил фан на каравани, не знам зошто.

Ама пуста сентименталност, од 90та е прв газда, easier said than done е носењето во отпад  ;D

Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6238
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2657 на: Август 09, 2020, 10:31:11 am »
Не зезај сега и ти, ако е 101от од 90 нема платинка, односно не би требало да има :)

30 годишна кола, прв газда, никако на отпад.

Отсутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1199
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2658 на: Август 09, 2020, 10:32:28 am »
30 годишна кола, прв газда, никако на отпад.

My point exactly :)

Отсутен Trajkov

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 4
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2659 на: Август 11, 2020, 20:18:41 pm »
Здраво на сите,

Имам проблем со плинот веќе 3/4 години и мајсторот во Струмица никако да го открие проблемот.
Се надевам дека тука некој ќе ми помогне ско го имал истиот проблем.
Да напоменам станува збор за плински уред од Ловато. Проблемот е тоа што кога е ладна колата се е во ред со плинот додека не ја изгасам, проблемот настанува откако ке ја изгасам колата и кога ќе решам пак да ја запалам колата не сака да остане на плин за жива глава колку и да стискам на копчето за префрлување едноставно не прегрла дури и колата гаси сама.

Краток пример:
Палам кола, одам до маркет (возам 7-8 минути) потоа се враќам у кола да си одам ја палам колата и мора да се вратам дома на бензин пошто колата не останува на плин никако.

Ве молам за помош.

Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6238
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2660 на: Август 11, 2020, 20:48:14 pm »
Најбитното не си го пишал, на која кола?

Отсутен Trajkov

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 4
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2661 на: Август 11, 2020, 20:55:07 pm »
Најбитното не си го пишал, на која кола?

VW PASSAT 98 - 1.8T

Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6238
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2662 на: Август 11, 2020, 21:11:21 pm »
Сега барем е појасно како ја возиш ладна на плин :)

Од ова што го опиша делува како да ти смрзнува расплињачата, на Југото ми се случуваше истото но во сред зима.

Присутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12376
 • Пудингот на шоферството
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2663 на: Август 11, 2020, 21:33:44 pm »
Kaj mene na Audito so istiot motor bese namesteno da prefrluva na plin na dosta niska tempera tura,25-30c i nikogas ne sum imal maka.
Samo koga bes eladno zima,ako go prickav odma koga ke prefrlese znaese ednas da secni i posle si vozese bez problem.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Trajkov

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 4
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2664 на: Август 11, 2020, 21:50:15 pm »
Зборот ми беше кога за прв пат во денот ќе ја запалам безразлика дали ке ја возам 10 минути или 2 часа, штом ја изгасам и решам повторно да ја запалам нема шанси да остане на плин автоматски де префрлува ма бензин се дур не ја оставам добро да се олади 4-5 саати. Тоа ми се случува најмногу во лето. Филтерот е сменет скоро на плинот а исто така и останатите филтри.

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6066
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2665 на: Август 12, 2020, 00:25:52 am »
А одкако ќе ја изгасиш и запалиш (загреана), после колку време ќе ти префрли на плин ?

Отсутен Trajkov

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 4
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2666 на: Август 12, 2020, 07:05:05 am »
А одкако ќе ја изгасиш и запалиш (загреана), после колку време ќе ти префрли на плин ?

Се дури не биде изгасена и добро да се олади неколку саати.

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1565
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2667 на: Август 22, 2020, 22:28:52 pm »
Префрлате плински уреди купени и монтирани кај вас од едно на друго возило? Конкретно дали постои можност Landi Renzo Omegas Evo уред монтиран на Corsa D 1.2 да се префрли на Insignia 1.8?

Сеуште ги чувам сите оргинални документи.

Присутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3792
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2668 на: Август 23, 2020, 12:32:09 pm »
Podobro ke ti izleze nov da montiras. Rabotata i materijalite za takov zafat ke ti izlezat ko pola nov

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk


Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4777
 • French diamond
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2669 на: Август 23, 2020, 23:09:32 pm »
Јас после сообрајќајката со старото Рено, на кое
1-2 месеци пред тоа имав монтирано нов плински уред, го префрлив на другото ново(половно) купено Рено за некои 50-100€. Плинмонт од Битола беа тие кои дојдоа(од кај нив беше купен) и на лице место го демонтираја плинот од удреното и после тоа го монтираа на другото. Само нова цевка мислам дека требаше, другото остана исто, иако едното беше 75hp, а другото 118.
Атестот помина најнормално, само сменаа податоци во документите за монтирањето на плинот.