Автор Тема: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 54293 пати)

Отсутен Ogi88

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1144
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #75 на: Октомври 27, 2013, 08:29:37 am »
Тоа знам за такви мотори што се преработени од дизел со вградени свеќици и некој други ситници доработени за да користат метан.
Голем дел од европа своите градски автобуси ги преработија за да може да користат метан. (целосно на метан, не како нашиве комбинирано) :)

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15785
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #76 на: Октомври 27, 2013, 09:49:49 am »
тоа тоа... за тоа зборам.. а и мануфактурно некои фабрики во старт производство ги преработуваат своите мотори како примерот ти што го покажа. значи тоа е пак ПРЕРАБОТЕН дизелски мотор, само е фабрички и пак е во корелација со некој производител на цнг опрема. значи да речеме дека фап извадиле фабрички камион на цнг. опремата внатре не е на фап. на ландирезо е. фап оствариле соработка со ландирензо, овие им дале што треба да содржи моторот а фап сами си го преработиле и под надзор на овластено лице од ландирензо е вградено во фап и така излага со фабрички уред и фабрички мотор.

и кај мене во волвото има фабрички уред за метан. само финтата е што освен налепниците на уредот (волво) уредот баш и не е волво уред.

позитивната страна во целата прикаска е што во компјутерот на возилото има впишано карта-мапа на работење. тука е позитивната работа на ФАБРИЧКИ вграден уред на гас.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен sasemkd

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 83
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #77 на: Декември 21, 2019, 14:52:33 pm »
Dali moze da se stavi metan na turbo benzinec 1.4 /140 konja Suzuki Vitara.
Koja e cenata?
Sliki od bocite ako moze
Kolku e teska prazna boca?

Присутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4331
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #78 на: Декември 21, 2019, 16:32:04 pm »
Челична боца накај 100тина кила, карбонска мн помалку ама цена колку цел уред.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 850
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #79 на: Декември 23, 2019, 08:58:00 am »
Dali moze da se stavi metan na turbo benzinec 1.4 /140 konja Suzuki Vitara.
Koja e cenata?
Sliki od bocite ako moze
Kolku e teska prazna boca?

Се работи за моторот K14C, 4-цил, 1373 cm3, 103 kW. Ова е мотор со директно вбризгување што го прави комплициран за функционирање на гасен погон, единствена оопција која можеме да ја понудиме е плински-ТНГ уред Ландирензо Директ со цена од 980 евра. За овој тип на мотор немаме опција за конверзија на метански погон.