Автор Тема: Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред  (Прочитано 49917 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« на: 01 Октомври 2011, 15:05:48 pm »
Негооо, приметив една друга работа по маил-овите:

Ако свеќиците не се менуваат на 30.000км, постои можност од „back fire“ илимити детонации.. 30.000км е малку краток период за лонг-лајф свеќици на алфата кои по сервисна книга се менуваат на 100.000 км (и коштаат 100е комплет 8 комада)

Можеби Плимонт има коментар на ова? Дали навистина е 30.000км  препорачаниот интервал за промена на свеќици на Алфа со твин спарк мотори?



edit: од претходната тема



« Последно менување: 03 Октомври 2011, 14:41:48 pm plimont »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29156
    • CARclub.mk
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #1 на: 01 Октомври 2011, 16:25:55 pm »
30.000 км е препорачан интервал на Алфа со Твин Спарк мотори кои возат на плин. За мотори кои возат на бензин, интервалот е 100.000 км. Не гледам што е тука контрадикторно?

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #2 на: 01 Октомври 2011, 16:38:50 pm »
Kaj mene se smeneti pred1 mesec, kako i sondata kako i maf senzorot, i mnogu drugi raboti.

Problemot ke bide interesno da se vidi o kade dosol, samo veke ne mu e mestoto na muabetot tuka, moze zero da prefrli vo druga tema.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #3 на: 01 Октомври 2011, 16:41:10 pm »
30.000 км е препорачан интервал на Алфа со Твин Спарк мотори кои возат на плин. За мотори кои возат на бензин, интервалот е 100.000 км. Не гледам што е тука контрадикторно?

Не реков дека е контрадикторно, него едноставно ми се виде премногу скратување :) тоа е 3 пати пократок интервал за промена, па сакав да знам дали е тоа ОК. И дали кај сите автомобили векот на свеќиците се скратува тројно кога се конвертираат на плин?



Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14031
  • Пудингот на шоферството
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #4 на: 01 Октомври 2011, 16:53:17 pm »
30.000 км е препорачан интервал на Алфа со Твин Спарк мотори кои возат на плин. За мотори кои возат на бензин, интервалот е 100.000 км. Не гледам што е тука контрадикторно?

Не реков дека е контрадикторно, него едноставно ми се виде премногу скратување :) тоа е 3 пати пократок интервал за промена, па сакав да знам дали е тоа ОК. И дали кај сите автомобили векот на свеќиците се скратува тројно кога се конвертираат на плин?



само кај Алфа е така  ;D ;D ;D ;D ;D .... според муабетот а и според досегашното искуство со Алфа(која бара нежност) така испаѓа работата
инаку јас на Реното 2 мотори сменив а свеќици немам сменето,и да цело време на плин се вози
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #5 на: 01 Октомври 2011, 19:01:23 pm »
30.000 км е препорачан интервал на Алфа со Твин Спарк мотори кои возат на плин. За мотори кои возат на бензин, интервалот е 100.000 км. Не гледам што е тука контрадикторно?

Не реков дека е контрадикторно, него едноставно ми се виде премногу скратување :) тоа е 3 пати пократок интервал за промена, па сакав да знам дали е тоа ОК. И дали кај сите автомобили векот на свеќиците се скратува тројно кога се конвертираат на плин?



само кај Алфа е така  ;D ;D ;D ;D ;D .... според муабетот а и според досегашното искуство со Алфа(која бара нежност) така испаѓа работата
инаку јас на Реното 2 мотори сменив а свеќици немам сменето,и да цело време на плин се вози

:D А јеби га, ќе мењам на 150.000  и на 200.000 :) И тоа само големите, малите редовно, на  200.000 кој ги е*е, и онака беа со нормален зазор, за разлика од големиве кои веќе изгледаа подистрошени

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14031
  • Пудингот на шоферството
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #6 на: 01 Октомври 2011, 19:23:39 pm »
незнам колку би било паметно да се практикува тоа (посебно на Алфа)ама стварно јас на Реното сменив два мотори а свеќиците ми се старите,само ги префрлував од мотор на мотор  ;D ;D ;D ;D ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #7 на: 01 Октомври 2011, 19:26:51 pm »
незнам колку би било паметно да се практикува тоа (посебно на Алфа)ама стварно јас на Реното сменив два мотори а свеќиците ми се старите,само ги префрлував од мотор на мотор  ;D ;D ;D ;D ;D

Види, ако се здрави и со добар зазор НЕМА да ги мењам. :) реков на 150.000 мислејќи на 50.000 откако се веќе сменети, а не откако ќе поминам 150.000 со исти свеќици :), тоа е дупло пократко него фабрички што е пишано :)
Како и да е, не мислам да сменам два мотори :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14031
  • Пудингот на шоферството
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #8 на: 01 Октомври 2011, 19:30:18 pm »
свесно ке одам на ОТ со извинување....јас само си кажувам како стојат работите,ти во никој случај не го практикувај истото,а знам и дека нема да го практикуваш....инаку мој пријател има Киа Прајд кој нема сменето свеќици одкога е купена а има поминато околу 190Ккм и нема гајле колата тера без проблем.... :D :D :D :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #9 на: 01 Октомври 2011, 19:35:01 pm »
свесно ке одам на ОТ со извинување....јас само си кажувам како стојат работите,ти во никој случај не го практикувај истото,а знам и дека нема да го практикуваш....инаку мој пријател има Киа Прајд кој нема сменето свеќици одкога е купена а има поминато околу 190Ккм и нема гајле колата тера без проблем.... :D :D :D :D

А бе и јас знам дека плинот знае да биде понезгоден за свеќиците, не е проблем за нормално ауто, каде со 1200-300 денари ќе поминеш со екстра квалитет свеќици.
Проблемот е што 100-120 евра се комплет свеќици за т(в)иЊ спарк. ако е така, тогаш имам автоматски 120-тина евра на 30.000км екстра трошок при експлоатација на плин, што не е занемарливо во есапот за исплатливост на плин...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #10 на: 02 Октомври 2011, 01:01:37 am »
kakva treba da bide bojata na svekicite kaj kola sto raboti na plin?

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14031
  • Пудингот на шоферството
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #11 на: 02 Октомври 2011, 01:54:28 am »
kakva treba da bide bojata na svekicite kaj kola sto raboti na plin?
ти гледај свеќицата да е арна и да си ја врши својата функција боја моја не ти треба  ;)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #12 на: 02 Октомври 2011, 12:48:51 pm »
ne e bas taka,spored svekicata se gleda na kakva smesa raboti motorot,dali e siromasna ili zasitena

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #13 на: 02 Октомври 2011, 13:14:22 pm »
ne e bas taka,spored svekicata se gleda na kakva smesa raboti motorot,dali e siromasna ili zasitena
Да, да. Мислам бела дека треба ако не се лажам. Не сум сигурен.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #14 на: 02 Октомври 2011, 13:27:39 pm »
epa kaj mene se beli,ama toa e izglea do plinot,iance bela svekica naveduva na siromasna smesa ama taka e kaj benzinot.