Автор Тема: Dodavanje RAM-memorija na latop  (Прочитано 13579 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #15 на: 26 Септември 2011, 22:37:32 pm »
Според ова меморијата ти работи на 1066 мегахерци (2 х 531,9).
Батали РАМ. Собирај 200 евра за 128Гб ССД и 10 евра за кутија за хард дискот да си го направиш екстерен и кажи да ти обезбедам.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #16 на: 26 Септември 2011, 22:38:25 pm »
Damn i am tired to be in right :D

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #17 на: 26 Септември 2011, 22:42:18 pm »
хахахахаххахах

То е то..... ssd и крај!

Отсутен proff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1447
 • no comment at the moment
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #18 на: 26 Септември 2011, 22:42:50 pm »
Се зависи од тоа кој ОС користиш. Ако имаш 32 битен OС ќе ги гледа само 3 GB значи тој едниот до 4 GB џабе го имаш. Повеќе од 4 GB ќе можиш да користиш само ако инсталираш  64bit ОС. А и прашање е шо ќе ти е рам повеќе од 4 GB освен ако не работиш 3D анимација... а тоа тешко дека ќе го работиш на лаптоп од таа класа... шо во превод би значело - не менувај ништо :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #19 на: 26 Септември 2011, 22:47:18 pm »
За илустрација: јас имам Intel I3 2100 Sandy Bridge со 8Gb RAM 4 х 1000 гигабајтни дискови и 64 гига ССД.
На него работам све, од гејминг па се до стартување 4-5 виртуални компјутери со по еден Windows Server 2008 и се тоа во исто време кога работам на проектирање на некој информатички систем за некоја фирма. Тогаш имам бенефит од 8Гб РАМ. Ама пази... 6 оперативни системи работат во ИСТО ВРЕМЕ.

Јас чисто се сомневам дека ти трошиш повеќе од 3 гига и тогаш кога мислиш дека ги користиш сите 4 :) .... освен ако не си ми колега секако.

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #20 на: 26 Септември 2011, 22:47:45 pm »
Se na se sobrano site ste za taa SSD varijanta,a?....... :D :D :D
@ Carrier166 od koga go imam kupeno go rabotam na 64-bit Win-7
@ Osmica8 ne mi treba za nekoi teski programi, mislev ako ima nekoi pridobivki za igrite,pa i nesto okolu.....
@ Falanga mi gi srusi planovite

a koga bi daval 200 evra poprvo bi go prodal ovoj i bi doplatil za nesto novo...... BTW kolku go cenite ova nesto,imajte vo predvid deka e STAKLO Carirer go ima videno,nema grebnatinka na nego....
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #21 на: 26 Септември 2011, 22:52:38 pm »
Abe ima sila da izvadi uste nekoja sezona igrici, ama ovaa godina nekako ne mi gi faka site na FULL grafika, pa vikam da vidam dali moze da napraam nesto......a ne mi menuva toa vremetraenje na prenosot na podatoci sto go dobivam so SSD
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #22 на: 26 Септември 2011, 22:55:09 pm »
За игри придобивка е само појака графичка, НИШТО друго.


Незнам како одат на старо.
На ново знам. :)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #23 на: 26 Септември 2011, 22:55:29 pm »
Мило ми е што ти ги срушив плановите. само парите ќе си ги дадеше џабе.
Ако ти е најмногу за игрите, немој да се мачиш. Не постои ништо што можеш да направиш за да ги подобриш. Жал ми е вака што ти кажувам ама тоа е така во светот на лаптопите :)

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #24 на: 26 Септември 2011, 23:00:45 pm »
Fala decki !!! togas ke si gi cuvam parickite za Alficata moja...... pozz
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54852
 • Махер
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #25 на: 26 Септември 2011, 23:00:55 pm »
Мило ми е што ти ги срушив плановите. само парите ќе си ги дадеше џабе.
Ако ти е најмногу за игрите, немој да се мачиш. Не постои ништо што можеш да направиш за да ги подобриш. Жал ми е вака што ти кажувам ама тоа е така во светот на лаптопите :)
Точно. Чувај ги парите и купи нов за некое време, а стариот остај го за деца/родители.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #26 на: 27 Септември 2011, 09:38:02 am »
Fala decki !!! togas ke si gi cuvam parickite za Alficata moja...... pozz

Najpametno!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен proff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1447
 • no comment at the moment
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #27 на: 27 Септември 2011, 20:27:36 pm »
На старо само ќе губиш. Независно шо е стакло како шо велиш.... Него можиш само на некој твој да му го продадеш па макар и на 2-3 пати...нели евра се евра :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #28 на: 27 Септември 2011, 23:35:49 pm »
На старо само ќе губиш. Независно шо е стакло како шо велиш.... Него можиш само на некој твој да му го продадеш па макар и на 2-3 пати...нели евра се евра :)
Jasno drugar...... na kraj na kraevite vrsi rabota perfektno....
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #29 на: 28 Септември 2011, 20:47:56 pm »
Stavaj Ram i ne mu ja misli. Posle stavanje na 8GB kaj mene leta...