Автор Тема: Dodavanje RAM-memorija na latop  (Прочитано 13578 пати)

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Dodavanje RAM-memorija na latop
« на: 26 Септември 2011, 21:42:05 pm »
Kako so citate vo naslovot me interesira da mi kaze nekoj so razbira okolu ovaa tematika nekolku zbora,a inaku kompjuterot go koristam za igri,internet,i nekoi sitni programicki....stanuva zbor za GATEWAY P-7805u FX edition


Ova se specifikaciite na kratko
-Intel Core 2 Duo CPU   P8400@ 2.26hz 2.27hz
-Ram 4 GB DDR3
-Nvidia GeForce 9800GTS so 1gb memorija DDR3 SDRAM
-L2 cache 3mb.........

Znaci me interesira sto se mozam da mu pojacam,vo koja mera,i sto bi dobil......ne deka e slab,skoro se butka na Full....ama go imam veke 3godini pa malce da go zivnam

Gi molam site so razbiraat malce poveke,da pomognat.....Fala!!!


Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #1 на: 26 Септември 2011, 21:54:48 pm »
За рам ќе треба да ми кажиш на која MHz работи сега и која MHz  ја крепи плочата. По лесно од менување рам на лап топ нема мислам.
После можиш SSD да ставиш, тоа ќе ти го убрза цел систем видно.

И ако сакаш повеќе чепкање можиш и процесор да смениш појак. Во зависност ако има и ако подржува плочата.

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #2 на: 26 Септември 2011, 21:59:22 pm »
За рам ќе треба да ми кажиш на која MHz работи сега и која MHz  ја крепи плочата. По лесно од менување рам на лап топ нема мислам.
После можиш SSD да ставиш, тоа ќе ти го убрза цел систем видно.

И ако сакаш повеќе чепкање можиш и процесор да смениш појак. Во зависност ако има и ако подржува плочата.
Ocekuvav odgovor od tebe iskreno :D........od kaj da znam so kako raboti nemam pojma.....so krepi,so ne krepi....na internet ako mozes da vidis ili da mi kazes kako da proveram
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Dean

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1341
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #3 на: 26 Септември 2011, 22:05:11 pm »
можеш да ја зголемиш меморијата на 8 гига, да го зголемиш капацитето на хард дискот или уште подобро варијантата на осмица со SSD диск и да го смениш процесорот за појак, графичката кај твојот лаптоп е интегрирана на плочата. За подобрувања најголеми би осетил со SSD дискот, ама сепак нема потреба да го чепкаш, парите што ќе ги дадеш нема да соодветствуваат на перформансите, надградба само на десктоп, лаптоп користи го дури не му рикне батеријата, после шитни го и земи нов.

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #4 на: 26 Септември 2011, 22:07:45 pm »
можеш да ја зголемиш меморијата на 8 гига, да го зголемиш капацитето на хард дискот или уште подобро варијантата на осмица со SSD диск и да го смениш процесорот за појак, графичката кај твојот лаптоп е интегрирана на плочата. За подобрувања најголеми би осетил со SSD дискот, ама сепак нема потреба да го чепкаш, парите што ќе ги дадеш нема да соодветствуваат на перформансите, надградба само на десктоп, лаптоп користи го дури не му рикне батеријата, после шитни го и земи нов.
A ke dobijam li nesto ako mu staam uste 4GB ram........a za kapacitetot na Hard diskot koga ke mi pritreba ke si zemam nadvoresen eden i gotovo....sto bi osetil inaku so toj SSD disk,samo ke imam poveke memorija ili....
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #5 на: 26 Септември 2011, 22:08:50 pm »
Сега ќе ти кажам.

Го симнуваш ова програмче. Ова ти дава информации за цел систем твој.

Одиш кај maiboard и пишиш тука што model е и што chipset. Можиш и скриншот.

После оди кај memory делот и таму ќе видиш DRAM фрекфенција. И таму скриншот.

Па после ќе гледаме шо се нуди.
« Последно менување: 26 Септември 2011, 22:10:13 pm zeroSignal »

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #6 на: 26 Септември 2011, 22:10:32 pm »
Процесор нема смисла да менуваш пошто за тоа што го користиш компјутерот нема да имаш бенефит. Веќе имаш нешто што е блиску до врвот од Core 2 Duo. 2,26 GHz е повеќе од доволно за било што вклучително и игри. Ако сакаш да надградиш процесор ќе треба да дадеш многу пари а ќе добиеш нешто незабележително.

4 Гига РАМ исто така е МНОГУ. Ниедна игра и апликација нема да бенефитира од повеќе од имање на 4 гига рам во твои услови. Графичката ти е малце застарена и не поддржува DirectX 11 ама нема ништо што можеш да направиш во врска со тоа. Графичката е лемена на матичната плоча.

Највидлива разлика ти прави да ставиш SSD (Solid State Drive) од 64 или 128 Гб. 64 е многу малку ти кажувам зошто јас имам и навистина е малку. Значи минимум 128 да ставиш. Арно ама 128Гб ССД чини околу 200 евра. Што ќе добиеш со овој апгрејд? Ќе добиеш неверојатна брзина на работа на компјутерот колку што и не можеш да си замислиш (под претпоставка дека до сега не си користел ССД). Меѓутоа ова нема да ти убрза ама баш НИШТО во поглед на игрите. Не знам кои игри точно ги играш ама ниедна игра нема да бенефитира освен што нивоата ќе ти ги уснимува побрзо.

Илустрација: игрите ќе ти возат исто ама WIndows 7 ќе ти стартува за 10 секунди по почетокот од стартувањето на Windows-ot (одземи само колку секунди ти требаат за да си пишеш пасворд). Понатаму можеш да селектираш 10 шорткати од било кои други програми (да речеме сите Office програми) и да ги стартуваш во исто време. Сите ќе стартуваат веднаш и во исто време.

Значи толку брзо работи компјутерот со ССД.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #7 на: 26 Септември 2011, 22:13:13 pm »
Ако имаш 32-bit десктоп оперативен систем (XP, Vista, Windows7) не си ги троши парите на повеќе RAM, 4GB е максимум што може да прифатат овие оперативни системи. Ако преинсталираш и се префрлиш на 64-bit OS, тогаш иди по тој пат.
@Osmica8, пошто е Core 2, сигурно е некој поспоричок DDR3, 800 - 1333, и веројатно има 2x2GB, па за повеќе RAM ќе треба да се откаже или од една или од двете плочки што веќе ги има.
Процесор, P8400 е доста солиден за таа генерација (Core 2 Duo), незнам дали се исплати за некоја побрза фрекфенција да го мења, а I3 ili I5 не паше... Можеби некој quad core ама не знам на памет дали има нешто компатибилно...

Јас би инвестирал во Solid State Drive... и евентуално повеќе меморија ако возам 64bit OS

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #8 на: 26 Септември 2011, 22:14:17 pm »
Одиш кај maiboard и пишиш тука што model е и што chipset. Можиш и скриншот.

После оди кај memory делот и таму ќе видиш DRAM фрекфенција. И таму скриншот.
:) Осмица друже, се знае DDR3  меморија на која фрекфенција работи. На 1066MHz  за лаптопи а на пазарот се наоѓаат само 1333MHz. Така да било која меморија за лаотоп да ја избере а е DDR3 ќе му работи. Но за жал нема да бенефитира воопшто од 6 или 8 гига рам.
Чипсетот му е Intel PM45 се подразбира :)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #9 на: 26 Септември 2011, 22:20:23 pm »
Со SSD додаваш пр. 64 гига, ама тој диск е многу брз во споредба со овај што го имаш. И  обично на него само стои инсталацијата на win и програмите.
А со меморијата јас ти викам да смениш на побрз рам, овај што го имаш е 1066mhz да го крениш на 1333 или 1666 ако можи.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #10 на: 26 Септември 2011, 22:24:56 pm »
Фаланга добро знаеш зошто се става побрз рам. :) :)

Мојот следен пост ќе биди за overclock.

:) :)

Ова исто така ти е достапно, да го оверклокуваш малку комп, што ќе добиеш нешто повеќе на брзина ама не осетно. Треба да работиш некоја тешка програма за да осетиш. А и нормално има шанска да го прегрееш процеср и графичката со тоа.

Кажи што очекуваш да добиеш со апдејт, па да ти препорачаме нешто конкретно?

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #11 на: 26 Септември 2011, 22:28:28 pm »
Со SSD додаваш пр. 64 гига, ама тој диск е многу брз во споредба со овај што го имаш. И  обично на него само стои инсталацијата на win и програмите.
А со меморијата јас ти викам да смениш на побрз рам, овај што го имаш е 1066mhz да го крениш на 1333 или 1666 ако можи.
Не можеш да ја кренеш меморијата. Зборуваме за лаптоп не за десктоп. Кај него меморијата работи или на 800 или на 1066 и тоа е крајот. Не е до меморијата до меморискиот контролер е.
Исто така оверклок нема да функционира. Тоа е лаптоп не е десктоп.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54852
 • Махер
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #12 на: 26 Септември 2011, 22:29:17 pm »
Јас сега гледам ССД за кај мене, ако имаш кеш не му ја мисли само тоа е лекот. Да не ти покажувам какви се придобивките... Јас работам со големи фајлови кои треба релативно брзо да се вчитаат и запишат, и ССД само ме вади. А стариот хард си го ставаш во кутија и го правиш екстерен, или го користиш како втор. :)
Над 4Гб рам, џабе ти е. А и плус тешко дека ќе ДОТУРИШ уште 4 зошто верувам дека не собира, туку мора да земеш два по 4ГБ за да ги ставиш. Ама ова треба да се отвори да се види, ти треба само еден штрафцигер крстач.

А и да не заборавам, напрај си формат и не ставај глупости на компјутерот. :) Поз.

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #13 на: 26 Септември 2011, 22:33:21 pm »
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #14 на: 26 Септември 2011, 22:36:33 pm »
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson