Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1859908 пати)

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9975 на: 28 Јули 2021, 20:21:27 pm »

Сеа боже мој..... ако постои некоја технологија за испитување дали во уљето има нафта кажувајте....


Постои технологија, секако. На Запад, може да пратиш примерок од уљето, ново/старо, какво сакаш, и ќе ти вратат резултати. И тоа за нормални пари, не е ни нешто прескапо. Анализата обично изгледа овака (пример)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Симо да не имаш случајно некој линк со инфо каде да пратам и отприлика за колку време испитуваат ако можеби знаеш? Да не пукне моторот до тогаш, ако грешно читаме на шипка.... :)))

Ни овластениве кај нас немаат? Аутомакедонија за Опел на пример?

Се избрукав накај Грчка и назад, возев до 2000 обртаи 120км/ч максимум да не стварам притисок во моторот, сега излезе џабе ми се смееле Грците, сум можел пуна гас :)
Бар да направам тест да знам за сигурно, правец Грчка макар и на викенд, да обелам образ...
« Последно менување: 28 Јули 2021, 21:17:16 pm deksa »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9976 на: 28 Јули 2021, 20:34:39 pm »
Не знам, навистина не знам, јас само од странскиве форуми што сум читал како луѓе лесно си праќаат по лборатории и добиваат појасна слика..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9977 на: 28 Јули 2021, 21:22:02 pm »
Не се секирај, за возењето 120 не ти се смееле ни грците, ни србите, ниту некој друг, освен македонците.

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9978 на: 28 Јули 2021, 21:45:54 pm »
Не се секирај, за возењето 120 не ти се смееле ни грците, ни србите, ниту некој друг, освен македонците.

Аиии грците 100% се смееле, како муви без глави возат, чисти камикази.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9979 на: 28 Јули 2021, 22:49:37 pm »
Масло на шипка незнаете да проверите?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9980 на: 28 Јули 2021, 23:41:15 pm »
Масло на шипка незнаете да проверите?

Zs da bide ednostavno koga moze komplicirano :)
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9981 на: 29 Јули 2021, 02:01:17 am »
Тек да видите на Џулиетата колку е глупаво направена шипката, кај што треба да се прочита нивото на маслото е темна боја, како црна нешто, па оди види до каде е без 10 пати да ја извадиш и ставиш  :-X

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3677
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9982 на: 29 Јули 2021, 06:48:11 am »
Тек да видите на Џулиетата колку е глупаво направена шипката, кај што треба да се прочита нивото на маслото е темна боја, како црна нешто, па оди види до каде е без 10 пати да ја извадиш и ставиш  :-X
Отвори на Цитроен да видиш каква е, 79цм шипка и 5 кривини...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9983 на: 29 Јули 2021, 07:37:47 am »
Масло на шипка незнаете да проверите?

Meche,
Mnogu e komplicirana shipkata naj iskreno :)

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9984 на: 29 Јули 2021, 09:22:18 am »
Тек да видите на Џулиетата колку е глупаво направена шипката, кај што треба да се прочита нивото на маслото е темна боја, како црна нешто, па оди види до каде е без 10 пати да ја извадиш и ставиш  :-X

@n1kola си ги запишувам јас сите овие работи во тефтерче, чисто да ги имам предвид за во иднина :) 

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9985 на: 29 Јули 2021, 09:41:22 am »
Тек да видите на Џулиетата колку е глупаво направена шипката, кај што треба да се прочита нивото на маслото е темна боја, како црна нешто, па оди види до каде е без 10 пати да ја извадиш и ставиш  :-X

Можиш да си активираш дигитален индикатор за ниво на масло на екран како во 147.
Треба со MES да се активира.

@Simo - Carrier159 запиши си ова во списокот.
;D


Иначе, да. Глупаво е малку означено. Јас кога ја зедов се испаничив, реков нема масло оваа. После кога видов убаво, гледам фул било.
:)

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9986 на: 29 Јули 2021, 10:12:07 am »
@n1kola само не се потпирај секогаш на дигиталниот индикатор. Кога си паркиран на угорница/удолница или на страна на висок тротоар, дава грешни вредности, па може да те сецне кога ќе видиш дека пола имаш на пример. Се подразбира бај дифолт, но сепак да го спомнам.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9987 на: 29 Јули 2021, 10:46:32 am »
Ми се имаше случено на 2 пати со 147 да истрипа бордот и да ми сигнализира дека немам воопшто масло во моторот. Дека е ризично да ја запалам колата.
Нормално клекнав под кола, гледам нема љочка масло и си ја запалив најнормално и се возеше најнормално.
:D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9988 на: 29 Јули 2021, 12:08:19 pm »
Тек да видите на Џулиетата колку е глупаво направена шипката, кај што треба да се прочита нивото на маслото е темна боја, како црна нешто, па оди види до каде е без 10 пати да ја извадиш и ставиш  :-X

Можиш да си активираш дигитален индикатор за ниво на масло на екран како во 147.
Треба со MES да се активира.

@Simo - Carrier159 запиши си ова во списокот.
;D


Иначе, да. Глупаво е малку означено. Јас кога ја зедов се испаничив, реков нема масло оваа. После кога видов убаво, гледам фул било.
:)
Хм, не знаев дека преку МЕС се активира, мислев си е дифолт активен таму кај што има сензор у картер...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9989 на: 29 Јули 2021, 14:38:16 pm »
Дали при проверка по VIN број на бесплатни страни (па и платени) за БМВ ви се случило да ви излези податок кој не е точен?

Проверувам едно БМВ и покажува дека има автоматски менувач, а колава има мануелен. Другите податоци како што гледам точни се.


Колкави се шансите некој да конвертира од автоматски во мануелен менувач? Мислам дека за тоа има премногу работа и различни делови.