Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1715442 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10290 на: 21 Септември 2021, 17:56:04 pm »
zdravo decki dali nekoj znae kade se naogja centralniot modul na alfa 147 fala

Кој централен модул? Ако мислиш на боди компјутерот, се наоѓа во склоп на таблата со осигурачи од лева страна на воланот.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ceki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10291 на: 21 Септември 2021, 18:05:37 pm »
za otklucivanje na vratite mislev . kade se naoga tocno. nekoj mi kazaa na zadnite sedista no nema tamu nisto

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1824
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10292 на: 21 Септември 2021, 18:24:40 pm »
Ако се однесува за отклучување на вратите, тогаш тој е заедно со прекинувачите за подигнување/спуштање на прозорите од возачката страна. Се вади од тапацирот многу лесно со прав штрафцигер.

П.С. Што бара модул да се наоѓа на задните седишта?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10293 на: 21 Септември 2021, 18:32:14 pm »
Ако се однесува за отклучување на вратите, тогаш тој е заедно со прекинувачите за подигнување/спуштање на прозорите од возачката страна. Се вади од тапацирот многу лесно со прав штрафцигер.

П.С. Што бара модул да се наоѓа на задните седишта?

На возилата со 5 врати, под задното седиште има еден нод за задните прозори и уште некои работи што контролира - не ми текнуе сеа што све беше... 

za otklucivanje na vratite mislev . kade se naoga tocno. nekoj mi kazaa na zadnite sedista no nema tamu nisto

Ако е со 3 врати, нема ништо под задните седишта. Ако е со 5 тогаш дигни седалото позади сувозач, таму ќе го најдеш. Ако има филц, тргни го филцот.


@ceki кажи што точно е маката со колата, можда имаме искуство тука алфистиве... 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Zizi

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 197
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10294 на: 21 Септември 2021, 19:54:53 pm »
Дечки мислење за Lancia Delta трета генерација, 2008-2014 година, преферирам турбо бензин но може и дизел, знам дека имаше една на форумов, ако некој знае нешто накратко да за моделот?

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1006
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10295 на: 21 Септември 2021, 20:55:18 pm »
Дечки мислење за Lancia Delta трета генерација, 2008-2014 година, преферирам турбо бензин но може и дизел, знам дека имаше една на форумов, ако некој знае нешто накратко да за моделот?
Мотори суспензија алфа (фиат), алфа докторот кажва дека има многу простор внатре посебно на задната клупа :)

https://youtu.be/qSMbNU7raOY

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Отсутен ceki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10296 на: 21 Септември 2021, 20:57:13 pm »
Ако се однесува за отклучување на вратите, тогаш тој е заедно со прекинувачите за подигнување/спуштање на прозорите од возачката страна. Се вади од тапацирот многу лесно со прав штрафцигер.

П.С. Што бара модул да се наоѓа на задните седишта?

На возилата со 5 врати, под задното седиште има еден нод за задните прозори и уште некои работи што контролира - не ми текнуе сеа што све беше... 

za otklucivanje na vratite mislev . kade se naoga tocno. nekoj mi kazaa na zadnite sedista no nema tamu nisto

Ако е со 3 врати, нема ништо под задните седишта. Ако е со 5 тогаш дигни седалото позади сувозач, таму ќе го најдеш. Ако има филц, тргни го филцот.


@ceki кажи што точно е маката со колата, можда имаме искуство тука алфистиве... 
elektronikata na dalinskoto se rasipa pa sakam drugo centralno da stavam za da go izvadam staroto i da stavam drugo centralno

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5635
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10297 на: 21 Септември 2021, 21:05:05 pm »
Може да се среди од друго далечинско да се програмира да фаќа на твојата алфа.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен ceki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10298 на: 21 Септември 2021, 23:55:35 pm »
barav ama nema nikade sekade skapo zimaat za electronikata na klucot

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10299 на: 22 Септември 2021, 00:05:24 am »
Електроника за клуч имаш на Алиекспрес за 15тина долари, можда и со комплет пластики и нов клуч.

Не знам колку е тешко програмирање нови клучеви за 147, ама ако не е, мислам дека ќе си го решиш проблемот за вкупно 2000 денари.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10300 на: 22 Септември 2021, 07:12:13 am »
Даљинските релативно лесно се кодираат. Според мене, стар клуч оригинален, купен од ибеј е боља варијанта него алиекспрес електроника. Јас имав таков на 147цата, и резервниот си го направив даљински исто така.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1721
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10301 на: 22 Септември 2021, 10:34:04 am »
За да се кодира далечинското на 147ка потребен ти е кодот (со 4 или 5 бројки беше) од картицата која ја даваат со колата. Другото е лесно.

Отсутен ceki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10302 на: 22 Септември 2021, 14:07:11 pm »
znaci centralniot modul za bravi e na vozacka vrata ?

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10303 на: 22 Септември 2021, 14:48:36 pm »
Не.

Тоа на вратата е контролер за прозорите и контролер за самите моторчиња за вратите.
Не е главен контролер за програмирање на клуч.

Ова го бараш ти уствари ?

https://autoparts.beforward.jp/detail/Computers---Sensors/Computers-Engine---ECU/PA52683094/

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10304 на: 22 Септември 2021, 14:51:46 pm »
Не бе, ова е Енџин еку. Нема врска со бравите и централното. Боди компјутерот ги прави сите работи, а у врата (и позади седиште) се нодови.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.