Автор Тема: Renault Laguna I 1.8 8V  (Прочитано 9723 пати)

Отсутен jovanbt

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 7
Renault Laguna I 1.8 8V
« на: Јануари 24, 2015, 13:47:41 pm »
Zdravo! Me interesira dali nekoj ima Renault Laguna I 1.8 8V i kolkava mu e potrosuvackata na plin? Kaj mene letoto bese okolu 17-18l na 100km, a sega e sekogas nad 20. Ednas 25 ednas 22 posledniot pat 30 a dodeka da zagree ja vozev na benzin :(. Pa zatoa me interesira dali nekoj znae kolkava bi trebalo da bide za da znam i chareto da i go baram. Isto taka me interesira sto bi mozelo da bide pricina za tolkava potrosuvacka. Vi blagodaram!

Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6586
Одг: Renault Laguna I 1.8 8V
« Одговори #1 на: Јануари 24, 2015, 13:59:48 pm »
Плинот ти е на плочка претпоставувам и ти е страшно лошо наштелуван!

Отсутен jovanbt

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 7
Одг: Renault Laguna I 1.8 8V
« Одговори #2 на: Јануари 24, 2015, 14:03:05 pm »
Da so plocka e. Prvo go steluvaa kompjuterski, i pak trosese dosta i kolata se gasese samata na mali obrtai nezavisno dali e zagreana ili ne. Pa go smenaa toj ventilot za steluvanje namesto kompjuterski mu stavija racen, sega negasi poveke no potrosuvackata beter :(. Ajde do nekade ke recis zima e poveke trosi ama ova gi preminuva site granici.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5254
Одг: Renault Laguna I 1.8 8V
« Одговори #3 на: Јануари 24, 2015, 14:52:35 pm »
Takov problem imav jas so mojata prva astra 1.6 8v koga montirav plin vo plimont trosese 16-18 litri..300 cuda onadija svekjici,kabli,filtri sve smeniv i na kraj mi rekoa katalizator da menjam..Otidov na drug majstor zema isece zicite od kompjuterot i stavi obicno ona ventilce za racno steluvanje na smesata kako kaj karburatorite sto ima..Kolata posle taa intervencija trosese 8-9 litri plin a me kostase sve toa 1 dzambo skopsko ama od srekja im odnesov cela gajba da se napijat..

Отсутен jovanbt

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 7
Одг: Renault Laguna I 1.8 8V
« Одговори #4 на: Јануари 24, 2015, 14:57:24 pm »
I kaj mene stavija racen ventil za stelovanje (napisav pogore) no sega mozi da se reci deka e beter. Najdov nekoj upatstva na net za stelovanje ke probam samiot pa ako ne se podobri ke odam povtorno na servis. :(

Отсутен aleksandarbt

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 739
 • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Renault Laguna I 1.8 8V
« Одговори #5 на: Јануари 24, 2015, 18:40:58 pm »
   Jas vozam 1.8. so sekvent mi trosi sega na ladnoto 14 a na leto 12 strogo gradska.Kaj tebe neka e preku sila +2 .Namaluvaj na ventilot no pazi da ne go preteras i da imas siromasna smesa.Potrebno e da gi dostignuva do isklucuvanje obrtaite gledano po obrtometar.Ako ne gi polni do kraj znaci imas siromasna smesa.

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15785
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Renault Laguna I 1.8 8V
« Одговори #6 на: Јануари 24, 2015, 21:59:39 pm »
од секвент до плочка разликата е од 30% па нагоре. така да на 14 литри не се 2 туку НАЈ МАЛКУ 4 литри повеќе...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42711
 • Il Moderatore
Одг: Renault Laguna I 1.8 8V
« Одговори #7 на: Јануари 25, 2015, 11:12:40 am »
Zdravo! Me interesira dali nekoj ima Renault Laguna I 1.8 8V i kolkava mu e potrosuvackata na plin? Kaj mene letoto bese okolu 17-18l na 100km, a sega e sekogas nad 20. Ednas 25 ednas 22 posledniot pat 30 a dodeka da zagree ja vozev na benzin :(. Pa zatoa me interesira dali nekoj znae kolkava bi trebalo da bide za da znam i chareto da i go baram. Isto taka me interesira sto bi mozelo da bide pricina za tolkava potrosuvacka. Vi blagodaram!

Демонтирај го плинот  и вози си на бензин, вака само зијан си :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен jovanbt

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 7
Одг: Renault Laguna I 1.8 8V
« Одговори #8 на: Јануари 25, 2015, 23:23:08 pm »
Go prestelovav denes pa ke vidime so ke kazi sega :) Rabotata e da se resi problemot, a demontazata najmal problem e :D

Отсутен RasputiN

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2
Одг: Renault Laguna I 1.8 8V
« Одговори #9 на: Јуни 16, 2016, 16:38:38 pm »
Zdravo! Me interesira dali nekoj ima Renault Laguna I 1.8 8V i kolkava mu e potrosuvackata na plin? Kaj mene letoto bese okolu 17-18l na 100km, a sega e sekogas nad 20. Ednas 25 ednas 22 posledniot pat 30 a dodeka da zagree ja vozev na benzin :(. Pa zatoa me interesira dali nekoj znae kolkava bi trebalo da bide za da znam i chareto da i go baram. Isto taka me interesira sto bi mozelo da bide pricina za tolkava potrosuvacka. Vi blagodaram!
Здраво на сите :) Јас сум нов член на овој форум и веднаш ми падна во око оваа тема. Со брат ми веќе скоро една година си возикаме многу зачувана Renault Laguna  I 1.8 8v(multipoint) 1997 година.
Презадоволен сум од потрошувачката и на бензин и на плин, од самата вожња, се разбира со оглед на тоа дека колата е веќе полнолетна  :) На отворено ако се вози до 100-120км/ч  троши 8,5 литри плин/100км. Градска мава 12 литра ако си возикаш полагано. Кога ја купив, по една недела со ново масло и филтер за масло, од Скопје до Гостивар потроши над 16 литра бензин. Ставивме нови свеќици по каталог(Equem)  и филтер за воздух. Многу се подобри работата и се намали потрошувачката. Ги сменивме сите дизни(4) двата филтри за плин и напраивме компјутерско штелување. Колата авион за возење.
Иначе би сакал да слушнам искуства од други за истава кола и мотор, затоа што имам проблем со мало сецкање кога работи на бензин, а заради тоа  ми праи и фрки на плин. Бев по скоро сите сервиси што се бафтаат со Реновци по градов, со напраени тестери и остало, не можат да најдат што е работата.
« Последно менување: Јуни 16, 2016, 23:00:40 pm Simo - Carrier159 »

Отсутен jovanbt

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 7
Одг: Renault Laguna I 1.8 8V
« Одговори #10 на: Јуни 16, 2016, 22:59:19 pm »
veruval ili ne go imam istiot problem. edna nedela se zafrkavam so toa. site serviseri sto ja vidoja i prasav aludiraat na visokata struja vo kolata. prvo tesko palese pa odkoga ke zapalese seckase. i smenav kabli i svekici pocna odma da pali no seckanjeto ostana, ja otvoriv razvodnata kapa bese pri kraj, ja smenav i nea i palecot no seckanjeto ostana. citav po forumi mnogu se zalea od senzorot na radilica, go smenav i nego pak istoto. ostana uste bombinata, denes ja poracav sabota bi trebalo da stigni. se nadevam deka e taa zasto ako ne e ni taa neznam so da i praam pojke. ke pisam dali se resil problemot, ako meguvreme go resis problemot pisi :). inaku potrosuvackata so starite kabli i svekici otkako staviv racen ventil i bese okolu 13 gradska i 8 na otvoreno plin.

Отсутен RasputiN

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2
Одг: Renault Laguna I 1.8 8V
« Одговори #11 на: Јуни 17, 2016, 11:51:27 am »
Ти испраќам слика од ист мотор како кај мене(ме мрзи по топлово сега да одам да го сликам), ако можеш обележи што си сменил и каде е бомбината.  Автоелектичариве викаат дека двете плочки од кои излегуваат каблите за свеќиците се уствари бомбините. А ја видов под моторот од задна негова страна, од кај совозачот, дека има едно што личи на бомбина и дебел кабел влегува во него. Ама по која логика не ми е јасно би ја ставиле под моторот, да ја лупа вода , кал и сл.? 
На инструмент таблата ми светат нон стоп сијаличките за Airbag, ABS, Stop, Service  и за ручната. Иначе на тестер Clip  за Рено, кај двајца мајстори ми јавува дека не го наоѓа ABS-от, airbag-от и дека бравата за палење е премостена за да не зафркава имобилајзерот. Сервисериве викаат дека нешто имаат зезнато дечките кога го местеле алармот. Имам книга за сервисери за Лагуна 1, 2200 страни со слики со све, ако сакаш ќе напраам upload да си ја симнеш преку WeTransfer. Ама е на руски во PDF :( . Имам и верзија во Word. Пиши ти што си напраил со бомбината и ако можеш сликни ја да видам како изгледа.
 А, да и ова ќе заборавев. Имам пињон за продавање за километража и за брзина, што се става на мењачот(по грешка го купив).

Поздрав и ти благодарам

Отсутен skorpion

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2212
 • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Renault Laguna I 1.8 8V
« Одговори #12 на: Јуни 17, 2016, 16:09:20 pm »
Бомбина ти се овие двете што одат каблите од свекицата, имаш 2 посебни на овој мотор.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен jovanbt

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 7
Одг: Renault Laguna I 1.8 8V
« Одговори #13 на: Јуни 18, 2016, 14:21:35 pm »
Кај мене решен проблемот. Цела работа била до бомбината. Ја сменав сега топ си е колата.