Автор Тема: Перење возила  (Прочитано 422743 пати)

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 204
Одг: Перење возила
« Одговори #3090 на: Ноември 03, 2021, 13:15:21 pm »
@Diesel ovie hemikaliive za perenje kako aktivna pena shampon i chuda ne nagrizuvaat lak? kako znaesh kolku vreme da stojat na kolata?  Moze e glupo prasanjevo ama nikogash ne sum imal svoi hemikalii pa ne znam kako e i shto e redot so niv, a mi tekna na eden muabet od eden avto laker da ne se prskala kolata (farbana) so hemikalii za cistenje oti go nagrizuvale lakot. Ili ova mu bese samo finta za ako e fusherski ofarbano po godina dena da reche ne e do lakot ti si ja perel kako shto ne treba??

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4383
Одг: Перење возила
« Одговори #3091 на: Ноември 03, 2021, 13:25:13 pm »
Дечки најголема впивлива крпа?
Онаа од Мафра љиљаковата ОК е?
Уште пребришувам со еленска па викам да сменам 😃

Sent from my MAR-LX1A using TapatalkВиди Detail линијата на Grass, околу 700 беше. Не ја гледај величината толку, гледај колку впива. Онаа на Sonax е екстра, ама е скапичка. А и таа на Mafra е одлична.

@Diesel ovie hemikaliive za perenje kako aktivna pena shampon i chuda ne nagrizuvaat lak? kako znaesh kolku vreme da stojat na kolata?  Moze e glupo prasanjevo ama nikogash ne sum imal svoi hemikalii pa ne znam kako e i shto e redot so niv, a mi tekna na eden muabet od eden avto laker da ne se prskala kolata (farbana) so hemikalii za cistenje oti go nagrizuvale lakot. Ili ova mu bese samo finta za ako e fusherski ofarbano po godina dena da reche ne e do lakot ti si ja perel kako shto ne treba??

Јас не ги оставам повеќе од минута-две... Тамам токлу ми треба да поминам со четка околу лајсни, решетки, џамови, пластики и слично...

Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 394
 • Pixel Perfect
Одг: Перење возила
« Одговори #3092 на: Ноември 03, 2021, 14:51:44 pm »
Потврдувам за Сонакс крпата. Ја користам од 2018-та и намерно ја купив CARPRO DHydrate за да ги споредам, и можам да кажам оти Сонакс држи многу повеќе вода. (600 GSM)

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16048
 • Алфа Плам 1.4 TB
Одг: Перење возила
« Одговори #3093 на: Ноември 14, 2021, 11:08:09 am »
Предложете некој исклучиво мат, нелеплив, негаден дресинг/млеко за пластики од ентериер.

Користев K2 Bold, го купив зошто не знаев дека мириса на бугарски парфем. Ефектот е добар, мат, ама мирисот ми го квари вајбот на мобилара внатре...

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3960
Одг: Перење возила
« Одговори #3094 на: Ноември 14, 2021, 11:17:00 am »
Kako sakas da mirisa? Od mafra mene mi se dopagja, mat e i mirisa kako nekoe mleko za telo. Mene mi mirisa kako na plaza :)

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1708
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Перење возила
« Одговори #3095 на: Ноември 14, 2021, 11:20:09 am »
Mafra Diamant Plast 4 по препорака на @Diesel или

Turtle Wax Black in a Flash што доста го имам користено и уште еден куп има останато. Мислам дека @Roci ми го препорача

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4633
Одг: Перење возила
« Одговори #3096 на: Ноември 14, 2021, 11:53:47 am »
Земи од Grass,имаш за мат и светол кокип

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2778
Одг: Перење возила
« Одговори #3097 на: Ноември 14, 2021, 13:54:42 pm »
Јас зедов грасс мат, шознам океј е, држи и има некој мирис ама не е нападен и се ветреј брзо.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4383
Одг: Перење возила
« Одговори #3098 на: Ноември 14, 2021, 15:30:06 pm »
Ако е за мат, со добра цена, Grass Polyrole Matte.

Ако сакаш top-notch,  CarPro Perl.

Отсутен dame

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2905
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Перење возила
« Одговори #3099 на: Ноември 14, 2021, 17:05:20 pm »
Предложете некој исклучиво мат, нелеплив, негаден дресинг/млеко за пластики од ентериер.

Користев K2 Bold, го купив зошто не знаев дека мириса на бугарски парфем. Ефектот е добар, мат, ама мирисот ми го квари вајбот на мобилара внатре...
ama K2 Bold e za gumi mislam 🤔

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16048
 • Алфа Плам 1.4 TB
Одг: Перење возила
« Одговори #3100 на: Ноември 14, 2021, 17:15:29 pm »
K2 Polo Protectant било, не Bold ;D

Отсутен Cranium

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 893
Одг: Перење возила
« Одговори #3101 на: Декември 23, 2021, 09:23:25 am »
Дали знаете производите од Carpro и Meguiars што ги има на веб страната (autopro.mk) може да се купат од Meguiars shop на самоуслужната перална Ehrle и ако не што се продава во таа продавница? @Dejan Gj :)

Отсутен Dejan Gj

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 335
Одг: Перење возила
« Одговори #3102 на: Декември 23, 2021, 15:50:59 pm »
Дали знаете производите од Carpro и Meguiars што ги има на веб страната (autopro.mk) може да се купат од Meguiars shop на самоуслужната перална Ehrle и ако не што се продава во таа продавница? @Dejan Gj :)

Здраво
Во таа перална има многу мал дел од производите што ги гледате на аутопро.мк

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5058
 • French diamond
Одг: Перење возила
« Одговори #3103 на: Декември 31, 2021, 14:33:56 pm »
Последно перење за оваа година, таман пред да почни да врни  ;D


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27383
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Перење возила
« Одговори #3104 на: Декември 31, 2021, 15:06:44 pm »
Таљанска кола со налепница Car Club Bitola, покажана на CARclub.mk, со германски таблици. :)

Глобализација. ;D