Автор Тема: Citroen C2 1.4 HDi  (Прочитано 65626 пати)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3616
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #315 на: Ноември 05, 2022, 16:22:53 pm »
Денес, на 214.019км, ставени се зимските гуми. Со летните сезонава се поминати 3.313км.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3616
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #316 на: Јануари 21, 2023, 21:06:37 pm »
Денес, на 214.864км, направен редовен сервис.

Променето:
масло
филтер за масло
филтер за воздух
филтер за клима
цел систем црева за разладна течност
амортизер на гепек
џоистик за манипулација на ретровизори

Следно, у текот на годинава, генералка. :D

Присутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12126
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #317 на: Јануари 21, 2023, 21:38:36 pm »
Генералка!?

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3616
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #318 на: Јануари 21, 2023, 21:41:48 pm »
Амортизери, држачи на мотор, кочници, по потреба турбина и отварање мотор и се попатно што ќе искочи...

Сервис на цел систем за клима...

Хемиско, фарбање, можеби нови звучки внатре итн...

Тоа ми текнува за сега. Sent from my Xiaomi 12x

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1760
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #319 на: Јануари 23, 2023, 09:06:49 am »
Има некои симптоми што укажува на промена на турбо и отварање на мотор?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3616
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #320 на: Јануари 23, 2023, 20:40:35 pm »
Нема симптоми, бар не јас што ги приметувам.

Ама, сепак се 20 години и 200.000+ км, за кои јас знам (којзнае колку се вратени)...

Можеби кога ќе види мајстор, ќе се најде причина да се отвара... На крај краева нека е и превентивно.

Секако имам план да вложам повеќе, бар уште 5 години минимум да ја возам и да не ја мислам.

Sent from my Xiaomi 12x


Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5869
 • French diamond
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #321 на: Јануари 23, 2023, 21:42:12 pm »
Ако не е расипано, не го поправај. Не вервај многу на мајсторите, ако немаш никакви проблеми со колата, не ја чепкај, нема смисла турбо или мотор да отвораш превентивно.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3616
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #322 на: Јануари 23, 2023, 21:44:30 pm »
На мојов мајстор му верувам 100%. Камо сите да се ко него...

Него ова мене ми е идеа само. Не мора да значи дека се ќе треба да се оправа/мења...

Муабетот ми беше дека секако ќе вложам поголема сума на пари, па ако треба и такви некои работи да се средат. Ако не треба, уште поубаво.

Sent from my Xiaomi 12x


Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5535
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #323 на: Јануари 24, 2023, 07:18:51 am »
На автопат гас до даска, колку му е максимална 160км/ч?, ако нешто не чини ќе рикни, па тогаш менувај.
Ако оди до макс нема шо да гибаш.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3616
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #324 на: Јануари 24, 2023, 09:37:29 am »
До 155 сум терал. Над тоа, не знам.

Не е баш удобно возењето на такви брзини.

Sent from my Xiaomi 12x


Присутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12126
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #325 на: Јануари 24, 2023, 11:21:31 am »
На мојов мајстор му верувам 100%. Камо сите да се ко него...

Него ова мене ми е идеа само. Не мора да значи дека се ќе треба да се оправа/мења...

Муабетот ми беше дека секако ќе вложам поголема сума на пари, па ако треба и такви некои работи да се средат. Ако не треба, уште поубаво.

Sent from my Xiaomi 12xШто се однесува до турбина, турбината не е дел што откажува одеднаш кај нормално, не форсирано возило.

Проверка на луфта на осовинката на турбината ќе каже до „каде е“. Ако има голема луфта, тогаш ќе правиш промена. До тогаш реално нема потреба да се прави ништо. И да протекува малку масло, тоа е сосема нормално бидејќи нема турбина која по некое време не почнува да тече.

Јас повеќе би се сеќирал да проверам дизни, да се види во каква состојба се. Најубаво е механички да се проверат - тестираат, бидејќи на дијагностика мислам не е толку веродостојно.

Тоа би било од чепкање на мотор.

 Јас би изчистил исто EGR, MAP, MAF.

 Би проверил ламбда сонда (прво со дијагностика да се види дали има потреба од промена се разбира).

Би сменал разладни црева ако ме прашаш мене, оти најмногу страдаат колите таму заради термички циклуси, а нема позаебано да ти се скини црево да ја шлепаш колата.

Исто може и за гориво.

Пумпи редихтовање ете ако ти е мерак да се сменат дихтонзи... ама тоа е ептен да навлезеш.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3616
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #326 на: Јануари 24, 2023, 15:39:25 pm »
На мојов мајстор му верувам 100%. Камо сите да се ко него...

Него ова мене ми е идеа само. Не мора да значи дека се ќе треба да се оправа/мења...

Муабетот ми беше дека секако ќе вложам поголема сума на пари, па ако треба и такви некои работи да се средат. Ако не треба, уште поубаво.

Sent from my Xiaomi 12xШто се однесува до турбина, турбината не е дел што откажува одеднаш кај нормално, не форсирано возило.

Проверка на луфта на осовинката на турбината ќе каже до „каде е“. Ако има голема луфта, тогаш ќе правиш промена. До тогаш реално нема потреба да се прави ништо. И да протекува малку масло, тоа е сосема нормално бидејќи нема турбина која по некое време не почнува да тече.

Јас повеќе би се сеќирал да проверам дизни, да се види во каква состојба се. Најубаво е механички да се проверат - тестираат, бидејќи на дијагностика мислам не е толку веродостојно.

Тоа би било од чепкање на мотор.

 Јас би изчистил исто EGR, MAP, MAF.

 Би проверил ламбда сонда (прво со дијагностика да се види дали има потреба од промена се разбира).

Би сменал разладни црева ако ме прашаш мене, оти најмногу страдаат колите таму заради термички циклуси, а нема позаебано да ти се скини црево да ја шлепаш колата.

Исто може и за гориво.

Пумпи редихтовање ете ако ти е мерак да се сменат дихтонзи... ама тоа е ептен да навлезеш.
Лани ова време при менување на шајбните на дизните, беа проверени и самите дизни. Беа ОК.

Турбината би ја проверил секако, ако е истрошена до степен да се менува, ќе менувам. Ако не, ќе си тера така.

EGR ќе се чисти сигурно, со другите сензори/сонди до сега не сум имал проблем. Ниту вака да приметам, ниту на дијагностика.

Цревата за разладна течност ги сменив сега, пред некој ден. Е за гориво не проверив.

Дихтунг на вакуум пумпа и на поклопец беа променети лани, кога менував и шајбни на дизните.

Ќе видиме, кога ќе дојде време, ќе се провери детално и ќе се смени се што треба. :D

Присутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12126
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #327 на: Јануари 24, 2023, 21:37:55 pm »
Епа тогаш не се замарај, терај вака. Само ете да не те јади провери турбина како е со луфта, ако е ОК, само сервиси, гориво и бичи 😎

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3616
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #328 на: Март 20, 2023, 12:27:06 pm »
Бидна денес регистрација.

Бев решен да мењам и таблици, ама госпожата таму, а и полицаецот ме премислија.

Да почекам, рано е, можеби ќе биле само налепници... Па решив да почекам, да видам како ќе се одвиваат работите.

Инаку, се е во ред со колата. Добро се држи. Комплет со годишен зелен картон - 11.300 ден.

Следен викенд, ставам летните гуми. На зимските најверојатно ова им беше последна сезона...

И така.

Sent from my Xiaomi 12x