Автор Тема: Citroen C2 1.4 HDi  (Прочитано 71856 пати)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3777
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #300 на: Март 27, 2022, 16:16:17 pm »
денес, на 210.706км, ставени новите летни гуми.

со зимските поминато 1.917км. зимските се на тотал 16.370км од 2015 кога се купени. визуелно се здрави, имаат уште месо, зимово беа ОК, мислам дека минимум уште една сезона ќе истераат.


Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9597
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #301 на: Март 27, 2022, 16:30:22 pm »
Ќе истераат уште 3-4 години без проблем со таа километража.
Зимските не страдаат како летните што страдаат на сонце и врел асфалт.
Во најлош случај карактеристиките се симнати на ниво на алсизн гуми после прво лето.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3777
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #302 на: Мај 28, 2022, 17:54:16 pm »
Како со Меривата, така и со Ц2-чето имав план да го носам кај Даме за полирање фарови...

Не се погодивме со термини, па земав од тие средствата за во домашни услови... Turtle Wax Headlight Lens Restorer од ЕуроСтил. Како со Меривата, така и во овој случај позитивно изненаден од резултатот. Уште да потрае, ќе испадне одлична зделка.

У прилог сликичиња пред/потоа...

Sent from my Poco F3


Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7497
 • Плинаш!!!
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #303 на: Мај 29, 2022, 14:15:01 pm »
Каква е процедурата? Се струга нешто или само средства се па се премачкуваат?? Дај линкче од призводот.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3777
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #304 на: Мај 29, 2022, 14:32:16 pm »
http://euro-stil.mk/index.php?route=product/product&path=18_46&product_id=2597

Прво премачкуваш, и уште у старт има разлика.

Ако не си задоволен со резултатот, тераш даље. Има вклучено во китот шмирглички со лубрикант. Прскаш и шмирглаш.

На крај, пак премачкуваш со првото средство, и поминуваш со 2 типа марамици исто така вклучени во китот.

Ништо комплицирано, имаш детални инструкции по јутјуб, и на самата кутија. Нема утка.

Sent from my Poco F3


Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5293
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #305 на: Мај 29, 2022, 14:46:42 pm »
So sretstvoto samo 1 kola pominuvas ili dvete gi sredi ?

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3777
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #306 на: Мај 29, 2022, 14:51:05 pm »
Има поголема количина од средствата. Комотно за повеќе фарови. Марамиците со заштита се "проблем". Тие се само 2, као за 2 фара. Ама јас ги поминав сите 4. Следно ќе земам и sealant, да ги одржавам.

http://euro-stil.mk/index.php?route=product/product&path=18_46&product_id=1278

Sent from my Poco F3

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7497
 • Плинаш!!!
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #307 на: Мај 29, 2022, 14:58:23 pm »
Кај мене може баш ова второво да заврши работа.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3777
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #308 на: Мај 29, 2022, 15:01:10 pm »
Ако нема големи оштетувања, би требало да ти е доволно. Кај мене немаше да поминам само така.   

Sent from my Poco F3


Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7497
 • Плинаш!!!
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #309 на: Мај 29, 2022, 16:45:25 pm »
Нема оштетувања, само се во почетна фаза на пожолтување.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3777
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #310 на: Јули 07, 2022, 17:17:24 pm »
Денеска испушти душа акумулаторот. Exide Premium ставен на 22.12.2016та.

Добро издржал.

Ставив нов, Evolution Premium 62ah. 30 месеци гаранција.Стариот симнувајќи се од тротоар, скина гума. Предна совозачка. Цепната на страничниот ѕид. Немаше спас. Купив нова иста таква.
За сега - толку.


Sent from my Poco F3


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3777
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #311 на: Август 04, 2022, 11:29:35 am »
Задоволен од тоа како испадна bluetooth-от на Меривата, денес го пратив и радиово од Цитроенот кај Томи во Штип, да стаи и на него bluetooth.

Па ќе видиме како ќе испадне кога ќе го земам. :D

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6736
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #312 на: Август 05, 2022, 14:48:16 pm »
Задоволен од тоа како испадна bluetooth-от на Меривата, денес го пратив и радиово од Цитроенот кај Томи во Штип, да стаи и на него bluetooth.

Па ќе видиме како ќе испадне кога ќе го земам. :D

Колку пари е таа процедура, работи и телефон и музика?

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1337
 • Велешанче
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #313 на: Август 05, 2022, 14:56:32 pm »
Мене ме интересира квалитетот како е. Сакам да пратам ретро радио од осумдесеттите што ми е во кадетот за да му вгради блутут. Дали е подобро од трансмитер или е тука некако. Моментално користам roidmi, ама кога бев грција сега ми се поклопуваа фреквенциите со грчки радио станици
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3777
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #314 на: Август 05, 2022, 16:06:58 pm »
Задоволен од тоа како испадна bluetooth-от на Меривата, денес го пратив и радиово од Цитроенот кај Томи во Штип, да стаи и на него bluetooth.

Па ќе видиме како ќе испадне кога ќе го земам. :D

Колку пари е таа процедура, работи и телефон и музика?
За цитроенов ми рече 1200 денари. Звукот на меривата (таму чинеше 1500 ден) е солиден, подобар од било кој трансмитер во тој ценовен ранг, а наводно истиот модул го става и во радиово од цитроенот. Кај меривата има физичко копче додадено за да уклучиш bluetooth, на цитроенов копчето за CD (што значи CD плеерот иде курбан). Музика слушаш без проблем, а зборење на телефон не функционира.

Мене ме интересира квалитетот како е. Сакам да пратам ретро радио од осумдесеттите што ми е во кадетот за да му вгради блутут. Дали е подобро од трансмитер или е тука некако. Моментално користам roidmi, ама кога бев грција сега ми се поклопуваа фреквенциите со грчки радио станици
Квалитетот тврдам дека е подобар од било кој трансмитер во тој ценовен ранг, па и подобар. Имав и јас roidmi, според мене, ова е подобро решение. На страна муабетот што немаш пречки и мешање фрекфенции, не висат кабли, или не уклучуваш ништо на "упаљач". Чиста работа.

Ако сакате, бујрум, да проверите, да слушнете... Или да ви снимам некое видео. :D