Автор Тема: Mobil, Total, Elf или какво масло ?  (Прочитано 952834 пати)

Отсутен Iron Man

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 9
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8805 на: Јуни 20, 2021, 11:25:47 am »
Ravenol VMP 5w30 е топ масло, и мислам дека нема подобро на пазаров од тоа за таа цена (5 литри 2500 денари) и најсигурно е во македпнија да се земе равенол бренд, од поглед што не треба да се плашиш од фалсификат.(Техно мото Прилеп, колку што знам се единствен официјален увозник) Јас сум купувал од таму само различна градација Ravenol VMО 5w40, задоволен сум од тој тип на масло, сакав и ова да го пробам, но сепак имам Сеат кордоба 2005 та бензинец 1.4 со многу изминати колометри(220 илјади, но со оглед дека ја купив на старо, би прогнозирал 300 ил. и кусур реални Км) Ако го следиш Дино од Босна,друго масло нема да ставиш во кола   ;D  , а според мене и нема да погрешиш.

Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1229
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8806 на: Јуни 21, 2021, 11:59:57 am »
Јас турив Равенол 5w30 на Фиеста 1.4тдци, но не знам како да заклучам дали и е добро или лошо на колава

Како за нијанса погласно да штрака дизелчето со ова масло, но немам како да потврдам дека тоа е навистина така. Можеби сепак е некој плацебо ефект од проба на нешто ново Претходно турав Ликви Моли, кое претпоставувам има повеќе адитиви.

Моментално имам поминато 4000км со Равенолот за 2 месеци и нема потрошено воопшто, ако тоа е некој показател или пак  му менува на некого.

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2440
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8807 на: Јуни 21, 2021, 12:42:19 pm »
Јас турив Равенол 5w30 на Фиеста 1.4тдци, но не знам како да заклучам дали и е добро или лошо на колава

Како за нијанса погласно да штрака дизелчето со ова масло, но немам како да потврдам дека тоа е навистина така. Можеби сепак е некој плацебо ефект од проба на нешто ново Претходно турав Ликви Моли, кое претпоставувам има повеќе адитиви.

Моментално имам поминато 4000км со Равенолот за 2 месеци и нема потрошено воопшто, ако тоа е некој показател или пак  му менува на некого.
Кај мене не се покажа баш најдобро, многу чуреше одпозади. Сега се вратив на фукс и е намалено чурењето.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1229
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8808 на: Јуни 21, 2021, 14:19:15 pm »
@Dule_ кај мене немам забележано да чади, освен на ретровизор навечер кога вози некој со ксенон зад мене. Ама тој чад и со претходните масла сум го гледал.

Кај тебе го трошеше маслото? Моја претпоставка, за да чади од маслото треба и да потроши нешто. Чадење би се јавило и од пукнатина на некое црево, неисправни дизни, лоша мапа и сл. но тоа нема врска со маслото.

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2440
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8809 на: Јуни 21, 2021, 14:35:42 pm »
@Dule_ кај мене немам забележано да чади, освен на ретровизор навечер кога вози некој со ксенон зад мене. Ама тој чад и со претходните масла сум го гледал.

Кај тебе го трошеше маслото? Моја претпоставка, за да чади од маслото треба и да потроши нешто. Чадење би се јавило и од пукнатина на некое црево, неисправни дизни, лоша мапа и сл. но тоа нема врска со маслото.
Не, ниедно масло што сум го ставил не ми го потрошило освен мотул околу 500грама од сервис до сервис.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен bjov

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8810 на: Јуни 23, 2021, 19:11:32 pm »
Zdravo momci,

Povrzano so motornite masla, bi sakal najnapred da ve prasam dali nekoj go probal ili pak znae kade moze da se najde aditivot za maslo Forte Seal Conditioner. https://ibb.co/vLfMJts
Se raboti za nekoja angliska firma Forte.
Prebaruvav mnogu dolgo i najdov mnogu preporaki i rivjua deka e eden od retkite koi navistina deluva i pomaga kaj zgolemena potrosuvacka na maslo poradi gumicite na ventilite (po site pregledi, defekt na kojsto se somnevaat servisite dosega sekade kade sto sum odel).
Slucajno go najdov vo Srbija, gi prasuvam nekolku pati za da go naracam, no nikoj ne mi odgovara. Preku Ebay go prodavaat so mnogu pogolema cena i uzasno visok shipping.

Se raboti za Fiesta 1,5 tdci 2012 so DPF (ne e izvaden), kupena od privatno lice koesto prethodno ja kupilo i uvezlo od Italija, sega ima oficijalni 150k km a mozebi realno da ima uste tolku. Potrosuvackata e okolu 250 gr/1000 km.

Vo poslednive 20k km dosega gi imam probano slednite gradacii na masla:
Total 7000 5w40 (go trosi)
Ford Formula F 5w30 (pak go trosi)
Ford Castrol 5w30, go ima samo vo Mida (pak go trosi)
Elf 900 NF 5w40 (pak go trosi)
Liqui Moly 10w40 MOS2 (pak go trosi)
...duri i Ceratec na Liqui Moly ne pomogna  :'(


Vtoroto prasanje mi e pri sledna promena na maslo koj brend i gradacija ke mi gi preporacate? Spored upatstvo originalna specifikacija po propis treba da bide 5w30 A5/B5.
Fala vi odnapred na vasite odgovori i na ukazanata pomos.
 

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2440
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8811 на: Јуни 23, 2021, 19:19:56 pm »
Zdravo momci,

Povrzano so motornite masla, bi sakal najnapred da ve prasam dali nekoj go probal ili pak znae kade moze da se najde aditivot za maslo Forte Seal Conditioner. https://ibb.co/vLfMJts
Se raboti za nekoja angliska firma Forte.
Prebaruvav mnogu dolgo i najdov mnogu preporaki i rivjua deka e eden od retkite koi navistina deluva i pomaga kaj zgolemena potrosuvacka na maslo poradi gumicite na ventilite (po site pregledi, defekt na kojsto se somnevaat servisite dosega sekade kade sto sum odel).
Slucajno go najdov vo Srbija, gi prasuvam nekolku pati za da go naracam, no nikoj ne mi odgovara. Preku Ebay go prodavaat so mnogu pogolema cena i uzasno visok shipping.

Se raboti za Fiesta 1,5 tdci 2012 so DPF (ne e izvaden), kupena od privatno lice koesto prethodno ja kupilo i uvezlo od Italija, sega ima oficijalni 150k km a mozebi realno da ima uste tolku. Potrosuvackata e okolu 250 gr/1000 km.

Vo poslednive 20k km dosega gi imam probano slednite gradacii na masla:
Total 7000 5w40 (go trosi)
Ford Formula F 5w30 (pak go trosi)
Ford Castrol 5w30, go ima samo vo Mida (pak go trosi)
Elf 900 NF 5w40 (pak go trosi)
Liqui Moly 10w40 MOS2 (pak go trosi)
...duri i Ceratec na Liqui Moly ne pomogna  :'(


Vtoroto prasanje mi e pri sledna promena na maslo koj brend i gradacija ke mi gi preporacate? Spored upatstvo originalna specifikacija po propis treba da bide 5w30 A5/B5.
Fala vi odnapred na vasite odgovori i na ukazanata pomos.
 
Ти дими на прво палење на сабајле?

И кај кој мајстори ја провери?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40148
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8812 на: Јуни 23, 2021, 19:31:58 pm »
А да смениш гумици на вентили, ако мислиш да си ја чуваш колата наредни години?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bjov

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8813 на: Јуни 23, 2021, 21:34:43 pm »

Ти дими на прво палење на сабајле?

И кај кој мајстори ја провери?

Да на сабајле речиси неприметливо во првите неколку минути при ниска туража. Потоа се си е ок.
Ја носев на неколку сервиси во Велес и во Скопје - прво во Мида па на второ мислење кај Г.Јакимовски.
Проблемот е ако се отвора, не се знае до каде ќе се оди надоле во машината и дали ќе испаднат само гумиците (претпоставка е дека за почеток се само тие.

А да смениш гумици на вентили, ако мислиш да си ја чуваш колата наредни години?


Да, размислував да би ги сменил, гледано на тоа колку пари на масла и филтри фрлив досега, но за да се сменат мора отворање на главата, а доколку се отвора главата, ќе треба истата да се носи на испитување и рамнење (само монтажа и демонтажа наплаќаат 150 еур), па дихтунзи нови на глава и капачка, па ќе мора да проверуваат цилиндри, па обавезно нови карики и на крај ќе испадне ѓавол и пол за решавање на проблемот. Плус не земајќи предвид дека сите сервиси моментално се удрени само на брзи сервиси без да се замараат за сложени интервенции.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40148
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8814 на: Јуни 23, 2021, 21:41:05 pm »
Не знам како е на ХДИ, ама на повеќето мотори што јас сум ги сретнал и дизели и бензинци, гумици се менуваат без вадење глава. Зошто би чепкале (и би рамнеле права глава), доколку нема проблеми? Зошто да се проверуваат цилиндри, ако не губи компресија и ако се уљните карики во ред?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3845
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8815 на: Јули 28, 2021, 07:20:13 am »
Kia Cee'd SW 2011, ED генерација фејслифт, 1.6 CRDi со код на мотор D4FB.

Немам поима дали е со ДПФ или не. По сервисната, препорачано е АСЕА C3 за со ДПФ, за без АСЕА В4 и API CH-4.

Сакав Манол да ставам, ама на нивниот оил фајндер ми дава само едно, кое е пред се наменето за бензински, такво ставам на Сузукито.

Совет?

Отсутен Passat3B

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1648
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8816 на: Јули 28, 2021, 09:43:22 am »
Штом е 2011 година и е дизел треба да има ДПФ.

Шо градација 5w-30?

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3845
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8817 на: Јули 28, 2021, 09:56:49 am »
5w30, да. Таа е препорачана, мада може и 5w40.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4186
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8818 на: Јули 28, 2021, 13:07:08 pm »
Не знам дали има 5-40 со low saps, најдобро можи со mid saps, ама најарно ако не сакаш побрзо да ти се затнува дпф 5-30 ќе му туриш.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3845
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8819 на: Јули 28, 2021, 13:11:54 pm »
Сеа се јавив во Киа, по број на шасија 99% нема ДПФ, кажаа за сигурно да проверат, па ќе ме бараат.