Автор Тема: Mobil, Total, Elf или какво масло ?  (Прочитано 1681676 пати)

Отсутен Sans

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 142
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3540 на: 09 Декември 2015, 00:23:47 am »
Што е МоС2 што го спомнувате погоре?  ???

Отсутен Ученик

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 525
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3541 на: 09 Декември 2015, 03:09:14 am »
Момци, се загледав на страната на Liqui Moly, фул синтетик 5w40, 505.01 нема ?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3542 на: 09 Декември 2015, 07:02:53 am »
Што е МоС2 што го спомнувате погоре?  ???

Молибден дисулфат. Сув лубрикант. Воглавно, бутни го како адитив во масло со лош квалитет, за да му ги подобри карактеристиките и да мислиш дека квалитетно уље си стаил у мотор.

Ја ова го земав за проба уместо селенијата па ќе видиме дали го бива или не.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Го бива, особено поради фактот дека е направено од рециклирани масла :) само не сум сигурен дали од рециклирани беше портокаловово или жолтото.

Зошто „особено поради фактот“? Како рециклирањето на разноразни отпадни моторни масла, прави подобра база за моторни масла од нова синтетичка или  свежо рафинирна база?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3543 на: 09 Декември 2015, 08:42:18 am »
Поради фактот што се грижиме за еко средината и придонесуваме против самоуништување.
Тоа е првата работа

Втората работа е тоа што после рециклирањето, базата е иста.
Дали е добиена како свежо рафинирана или од рециклирано отпадно масло е иста, само што е различен процесот и постапката на добивање на истата (базата).
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3544 на: 09 Декември 2015, 09:37:25 am »
Освен грижата за животната средина, ништо друго не е подобро. Најмногу е на исто ниво како база за минерални масла и полусинтетски масла, а далеку од потполно синтетизирани масла (fully synthetic). Значи ништо особено нема во фактот. Или поарно „добро е како и секое друго масло“. Да не збориме што кај нас ни „Р“ од рециклирање нема да види ниедно масло.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3545 на: 09 Декември 2015, 09:58:24 am »
Не е зборот за кај нас. Мада, доколку некој купи некоја технологија за рециклирање, таа ке биде нова. Така да нема причина зошто да не биде така.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3546 на: 09 Декември 2015, 10:26:50 am »
Камо среќа да земе, ќе имаме помалку горено масло во ќумбињата на разни сервисчиња :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3547 на: 09 Декември 2015, 10:36:23 am »
Не реков дека не чини маслото ниту дека е подобро. Не знам дали е подобро или полошо ради фактот дека е од рециклирани масла направено искрено. Чисто информативно наведов.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3548 на: 09 Декември 2015, 20:47:41 pm »
Камо среќа да земе, ќе имаме помалку горено масло во ќумбињата на разни сервисчиња :)

Нема горење по сервисчињата :) ќе тропне испекциичка :) тој што не се плаши и има грб ќе си се грее :) за безпари на одлично гориво :)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Sans

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 142
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3549 на: 09 Декември 2015, 23:53:54 pm »
Што е МоС2 што го спомнувате погоре?  ???

Молибден дисулфат. Сув лубрикант. Воглавно, бутни го како адитив во масло со лош квалитет, за да му ги подобри карактеристиките и да мислиш дека квалитетно уље си стаил у мотор.


Сакаш да кажеш дека тоа уље е со лош квалитет само со додаден адитив, и дека во главно не е добро?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3550 на: 10 Декември 2015, 00:00:19 am »
Јас сакам да кажам дека повеќе верувам на квалитетни масла без овакви „магични“ адитиви.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3551 на: 10 Декември 2015, 10:03:02 am »
Па и квалитетните масла во себе содржат не знам какви адитиви, само не се крева прашина окулу тоа.
Иначе MoS2 на ЛМ е брендиште во светски рамки, производ окулу кој е основана и самата фирма ЛМ и сите нивни операции. MoS2 се користи екстензивно во аеронаутиката и астронаутиката. Има бајаги материјал за читање кого го интересира.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3552 на: 10 Декември 2015, 10:08:34 am »
Има ли негде некој шо знам, графички приказ за кој под кого спаѓа у светов на маслава?

Бонус питање, дали е можно да се испушти одредена количина на масло од моторот, доколку има турено премногу?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3553 на: 10 Декември 2015, 10:38:57 am »
Може да ти „соберат“ во сервис одредена количина масло низ шипката за проверка. Можеш и сам, само ти треба цревце од хубо и така поголем шприц од ветеринарна аптека. За првото прашање... не би знаел...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3554 на: 10 Декември 2015, 11:22:28 am »
Има ли негде некој шо знам, графички приказ за кој под кого спаѓа у светов на маслава?

Бонус питање, дали е можно да се испушти одредена количина на масло од моторот, доколку има турено премногу?

Немој да ја возиш ако имаш повеќе. Мене маршер ми стави пола литро повеке при промена и после од притисок ми изби од негде, едвај го најдов течењето на уље.