Автор Тема: Mobil, Total, Elf или какво масло ?  (Прочитано 952349 пати)

Отсутен Vladeee

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2163
Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« на: Јули 28, 2011, 20:34:42 pm »
Денес поминав во една продавница за масло (карши ЖУЦ) и дечкото ми нудеше Mobil ( на точење од буре 350 ден за литар) и имаше Total 7000 (1600 ден 5 литри) и Elf (1600 ден 5 литри ) Ме стави во мисла за кое да се одлучам, може ќе ми помогнете или со некој друг предлог.
Инаку се работи за 10w-40 полусинтетичко масло за бензинец 1.4 од 2001 год.
>>>>><<<<<

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32369
 • Таков е животот... јебига
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #1 на: Јули 28, 2011, 22:37:45 pm »
Елф и Тотал е истото масло, нема везе кое ќе го купиш. А и Мобил спаѓа во истата класа. Јас мислам било кое да го земеш исто ќе ти биде

Отсутен Vladeee

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2163
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2 на: Јули 28, 2011, 22:40:44 pm »
Елф и Тотал е истото масло, нема везе кое ќе го купиш. А и Мобил спаѓа во истата класа. Јас мислам било кое да го земеш исто ќе ти биде
Ми мути памет мобилот, би требало да е поквалитетен ...
>>>>><<<<<

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3355
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #3 на: Јули 28, 2011, 22:42:00 pm »
Јас ке чекам одговор од експертот за масло и адитиви-Џиџи да образложи,ама мислам дека елф и тотал се слични колку и рено и пежо-т.е. немаат благе везе...

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20301
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #4 на: Јули 28, 2011, 22:53:22 pm »
Години и години уназад, на сите коли користиме TOTAL Quartz 9000 (или 7000, во зависност од возилото). Пу-пу да не го урочам, немало промашај до сега.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Schmitt

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1798
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #5 на: Јули 28, 2011, 22:56:26 pm »
Откако е купена колата (Citoroen Xsara 1.4i) до сега, се користи само TOTAL Quartz 7000. Така да ти го препорачувам.
Never drive faster than your Angels can fly.

Отсутен BokiCivic

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3719
 • Боинг 747
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #6 на: Јули 29, 2011, 00:11:40 am »
Vladeee sovet od mene. Ova e mislam sea za sea edinstven brend na pazarov sto ne se pakuva kaj nas i e original Made in Belgium (Champion). Procitaj vidi sporedi. Jas sea zemav 10w40 5l za mojata Honda i me kostase 1600den za 5l. na sajtov imas da si najdes za tvoeto vozilo koe e preporacano.
http://www.wolfoil.com/en/championlubes.html

Отсутен BokiCivic

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3719
 • Боинг 747
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7 на: Јули 29, 2011, 00:12:33 am »
Ова се само мое мислење. До сега никој не се пожалил

Отсутен Vladeee

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2163
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8 на: Јули 29, 2011, 00:14:00 am »
Секое мислење добродојдено, сега ќе зирнам.
>>>>><<<<<

Отсутен The Boy Next Door

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 492
 • Pug 205 GTI - the drive of your life !
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #9 на: Јули 29, 2011, 00:15:33 am »
Години и години уназад, на сите коли користиме TOTAL Quartz 9000 (или 7000, во зависност од возилото). Пу-пу да не го урочам, немало промашај до сега.

+1

Одлично масло.
Не возам брзо, ниско летам.

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #10 на: Јули 29, 2011, 00:37:44 am »
Моментално користам на 1.4 Mobil super2000 10w-40, задоволен сум.

Отсутен Schmitt

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1798
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #11 на: Јули 29, 2011, 01:11:42 am »
10w40 5l za mojata Honda i me kostase 1600den za 5l. 
http://www.wolfoil.com/en/championlubes.html
Толку е и Тоталов, 1600ден 5 литри :)
Never drive faster than your Angels can fly.

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10569
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #12 на: Јули 29, 2011, 01:27:22 am »
Јас ке чекам одговор од експертот за масло и адитиви-Џиџи да образложи,ама мислам дека елф и тотал се слични колку и рено и пежо-т.е. немаат благе везе...

Elf 10w40 e полусинтетилко уље со API спецификација SL

http://www.lubadmin.com/upload/produit/FichePDF/lang_1/1006.pdf

и е многу слично со пандамот од Тотал, а и останатите. Тотал произведува и 10w40 синтетичко уље со спецификација SM, кое е класа погоре, нормално. Значи не ја гледајте градацијата-која ќе користите зависи од географското подрачје (ладно, топло...), туку гледајте какви норми ви побарува производителот на автомобилот (тоа се минималните норми, затоа земи класа погоре и нема да се каеш :) ). Што е у ствари поентата? Поентата е у адитивите кои се додаваат во маслото. Маслото е база (која се произведува у незнам, две-три земји у свет), а останатото го сочинуваат адитивите (затоа толку ги сакам :D ). Е сега тука се додаваат нели за чистење (детергенти), против испарување, подобро подмачкување при ниски или високи температури, конзистентност и т.н. E сеа зошто некое е поарно од другото ... јасно е дека тука некој штеди на адитивите (намерно или не) или трет го фалсификува ;) Затоа ја имам поверење само у Liqui Moly (Швабо си е швабо :) ), а и во прва рука ... Мој предлог би ти бил

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_1300.html?Opendocument&land=DE&voilalang=e&voiladb=web.nsf

 http://www.liqui-moly.de/liquimoly/mediendb.nsf/gfx2/1300%20Super%20Leichtlauf%20SAE%2010W40_EN.pdf/$file/1300%20Super%20Leichtlauf%20SAE%2010W40_EN.pdf
« Последно менување: Јули 29, 2011, 01:29:06 am djidji »

Отсутен Vladeee

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2163
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #13 на: Јули 29, 2011, 01:38:12 am »
Ете гледаш сто ти е начитан и образован човек :))) Како и секогас Џиџи го има последниот збор, уше да кажеше кој е увозник од прва рука со цена од 5 литри и наредена работа ...
>>>>><<<<<

Отсутен Dimac

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 669
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #14 на: Јули 29, 2011, 07:31:36 am »
Јас ке чекам одговор од експертот за масло и адитиви-Џиџи да образложи,ама мислам дека елф и тотал се слични колку и рено и пежо-т.е. немаат благе везе...

Elf 10w40 e полусинтетилко уље со API спецификација SL

http://www.lubadmin.com/upload/produit/FichePDF/lang_1/1006.pdf

и е многу слично со пандамот од Тотал, а и останатите. Тотал произведува и 10w40 синтетичко уље со спецификација SM, кое е класа погоре, нормално. Значи не ја гледајте градацијата-која ќе користите зависи од географското подрачје (ладно, топло...), туку гледајте какви норми ви побарува производителот на автомобилот (тоа се минималните норми, затоа земи класа погоре и нема да се каеш :) ). Што е у ствари поентата? Поентата е у адитивите кои се додаваат во маслото. Маслото е база (која се произведува у незнам, две-три земји у свет), а останатото го сочинуваат адитивите (затоа толку ги сакам :D ). Е сега тука се додаваат нели за чистење (детергенти), против испарување, подобро подмачкување при ниски или високи температури, конзистентност и т.н. E сеа зошто некое е поарно од другото ... јасно е дека тука некој штеди на адитивите (намерно или не) или трет го фалсификува ;) Затоа ја имам поверење само у Liqui Moly (Швабо си е швабо :) ), а и во прва рука ... Мој предлог би ти бил

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_1300.html?Opendocument&land=DE&voilalang=e&voiladb=web.nsf

 http://www.liqui-moly.de/liquimoly/mediendb.nsf/gfx2/1300%20Super%20Leichtlauf%20SAE%2010W40_EN.pdf/$file/1300%20Super%20Leichtlauf%20SAE%2010W40_EN.pdf

Џиџи ми препорачуваат масло од liqui-moly во кое имало адитив и графит-можеш да ми кажеш за кој тип на масло станива збор(мислам да постираш слика од тоа масло)