Автор Тема: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI  (Прочитано 48174 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53254
 • Махер
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #60 на: Мај 10, 2016, 21:09:05 pm »
Плимонт кој плински уред се става на Елантра 1.6 ГДИ и како би одел со цена онака ориентационо.
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,51.msg874037.html#msg874037

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 850
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #61 на: Мај 11, 2016, 09:12:44 am »
Плимонт кој плински уред се става на Елантра 1.6 ГДИ и како би одел со цена онака ориентационо.
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,51.msg874037.html#msg874037


Здраво
Што се однесува до GDI моторите на Хјундаи, постои опција за вградување на плински уред за 1.6 GDI моторот со код G4FD, за неговите верзии со 99kw и 103kw. Се работи за LANDIRENZO OMEGAS DIRECT уредот, во негова посебно припремена варијанта за G4FD моторот. Неговата цена е 1.100 евра.

Присутен head

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 157
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #62 на: Мај 28, 2019, 15:38:16 pm »
Плимонт кој плински уред се става на Елантра 1.6 ГДИ и како би одел со цена онака ориентационо.
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,51.msg874037.html#msg874037


Здраво
Што се однесува до GDI моторите на Хјундаи, постои опција за вградување на плински уред за 1.6 GDI моторот со код G4FD, за неговите верзии со 99kw и 103kw. Се работи за LANDIRENZO OMEGAS DIRECT уредот, во негова посебно припремена варијанта за G4FD моторот. Неговата цена е 1.100 евра.
Ме интересира дали кај овие мотори (гди) постои ризик од оштетување/горење на бензиските дизни со оглед дека низ нив ќе поминува и плин. И дали со фактот што истовремено се вбризгува и бензин заедно со плинот, се отстранува истиот тој ризик?
Поздрав

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
« Последно менување: Мај 30, 2019, 09:58:54 am head »

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 850
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #63 на: Јуни 03, 2019, 12:21:37 pm »
Плимонт кој плински уред се става на Елантра 1.6 ГДИ и како би одел со цена онака ориентационо.
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,51.msg874037.html#msg874037


Здраво
Што се однесува до GDI моторите на Хјундаи, постои опција за вградување на плински уред за 1.6 GDI моторот со код G4FD, за неговите верзии со 99kw и 103kw. Се работи за LANDIRENZO OMEGAS DIRECT уредот, во негова посебно припремена варијанта за G4FD моторот. Неговата цена е 1.100 евра.
Ме интересира дали кај овие мотори (гди) постои ризик од оштетување/горење на бензиските дизни со оглед дека низ нив ќе поминува и плин. И дали со фактот што истовремено се вбризгува и бензин заедно со плинот, се отстранува истиот тој ризик?
Поздрав

Sent from my EML-L29 using Tapatalk


Здраво

Плинот не поминува низ бензиските инјектори, поминува низ посебни плински инјектори. Низ бензиските инјектори цело време поминува бензин, моторот константно работи со истовремено вбризгување на бензин и на плин (15-30% бензин и 70-85% плин). Вбризгувањето на бензинот е со цел да се спречи прегревањето на бензиските инјектори.

Присутен head

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 157
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #64 на: Јули 16, 2020, 23:36:52 pm »
Здраво Плимонт,

само да проверам да не има нешто ново во врска со инсталација на плински уреди на Киа Спортаж, моделска 2020 година? До скоро не беше дозволено...

Поздрав

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Присутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2377
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #65 на: Јули 16, 2020, 23:45:50 pm »
Decki ne se zezajte so plin na takvi motori.
Neznam kolku se isplati rizikot...
« Последно менување: Јули 16, 2020, 23:57:18 pm M3V8 »

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 850
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #66 на: Август 10, 2020, 10:35:21 am »
Здраво Плимонт,

само да проверам да не има нешто ново во врска со инсталација на плински уреди на Киа Спортаж, моделска 2020 година? До скоро не беше дозволено...

Поздрав


Sent from my Mi Note 10 Lite using TapatalkЗдраво

Сега може да се вгради плински уред на Kia Sportage од 2020 година која е опремена со дополнителен GPF филтер. Производителите на плинските уреди конструра уред што е соодветен за тој тип на мотор. Доколку сте во можност пишете ни го кодот на моторот што е впишан во сообраќајната дозвола во графата 21 за да проевирме точно кој систем е соодветен за вашето возило.

Отсутен vektra C

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 3
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #67 на: Октомври 20, 2021, 12:47:26 pm »
Vgradiv plinski ured na opel proizveden 2008 god. so motor 2.2 direkt i avtomatski menuvac. Mi rekoa deka se toa bilo fabricki napraveno za toj tip i kod na motor. Megjutoa nisto od biznisot, kolata sega trosi 2 l plinna 100km, a plus i 9l benzin na 100km.  Zamislete obratno od toa sto bi trebalo. Bev vtor pat kaj montazerot na plinot, steluvase nesto i pak nebiva nisto! Sega treba da odam tret pat kaj nego i ako pak nebiva, neka si go izvadi sistemot. Cenata e 1100 €.
Prasanjeto mi ; moze li da raboti ovaa kola na plin ili ne? Blagodaram

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 850
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #68 на: Октомври 22, 2021, 08:49:13 am »
Vgradiv plinski ured na opel proizveden 2008 god. so motor 2.2 direkt i avtomatski menuvac. Mi rekoa deka se toa bilo fabricki napraveno za toj tip i kod na motor. Megjutoa nisto od biznisot, kolata sega trosi 2 l plinna 100km, a plus i 9l benzin na 100km.  Zamislete obratno od toa sto bi trebalo. Bev vtor pat kaj montazerot na plinot, steluvase nesto i pak nebiva nisto! Sega treba da odam tret pat kaj nego i ako pak nebiva, neka si go izvadi sistemot. Cenata e 1100 €.
Prasanjeto mi ; moze li da raboti ovaa kola na plin ili ne? Blagodaram

Здраво
За овој, како и за истанатите Direct-Injection тип на мотори потребен е плински уред и софтвер кои се фабрички дизајнирани за конкретниот мотор. Производителите чии Direct-плински уреди ние ги користиме, во својата програма не нудат опција за Опеловиот 2.2 direct мотор, така што досега не сме конвертирале вакво возило на плински погон. Наш совет е да се остави простор на монтерот за дополнителни корекции, затоа што во секој случај се работи за комплицирана монтажа. Како доказ дека од производителот на плинскиот уред е предвидено вградување на конкретен тип на Direct мотор, би требало во склоп на документацијата за атест да има и мотажна шема на производителот во која е наведен и конкретен код на мотор за кој се однесува.


Отсутен vektra C

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 3
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #69 на: Октомври 22, 2021, 17:24:41 pm »
Blagodaram na infoto. Ke mu dadam sansa na majstorot uste ednas😅 treta majka 🤔😅😂.