Автор Тема: Автомобилски Новитети  (Прочитано 2044751 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #10770 на: 06 Мај 2016, 22:29:08 pm »
Можеби ќе биде првиот СУВ со реална цена.

Отсутен Hardboy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 161
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #10771 на: 07 Мај 2016, 13:17:31 pm »
Јас мислам дека ќе биде поголем од тигуанот бидејќи ќе има три реда седишта. Конкурент на Киа Соренто

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #10772 на: 08 Мај 2016, 11:15:05 am »
Ако е така ќе биде како Q7 што и беше мојот прв впечаток. Така ми фаќа око. Можеби ќе е помал ама Шкода има ненормално добро распределување на простор.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #10773 на: 08 Мај 2016, 12:47:09 pm »
Убав вака на прв поглед.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #10774 на: 09 Мај 2016, 00:27:04 am »
jas kesi kupa eden vak-off, sega go otkriif...

http://www.nanoflowcell.com/technology/

sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1470
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #10775 на: 09 Мај 2016, 18:47:10 pm »
ij-as kesik upam svarno e tobar
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #10776 на: 09 Мај 2016, 18:57:38 pm »
Што е ова? Астон мартин курте?

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29156
    • CARclub.mk
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #10777 на: 10 Мај 2016, 16:55:15 pm »






http://www.carclub.mk/2016/05/10/novata-hyundai-elantra-pristigna-vo-skopje/

На прв контакт е стварно добра. Фино изгледа, иако мене ми изгледа помала од минатата генерација (а не е). Одлично изгледа во плавава (не-бела) боја, значително помалку фрижидересто (сори Сале, субјективно мислење), а си бара и бандажчиња.

Посветиле внимание на фит & финиш, Централната конзола ми е тук-тамо, али со поголем дисплеј (односно, во некое повисоко ниво на опрема) сигурно би изгледало подобро.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #10778 на: 10 Мај 2016, 17:08:02 pm »
Прекрасно возило за 12500 евра според мене. Мислам дека таа е некоја си стандардна  цена за Елантра грубо. Предницата е одлично ископирана од Ауди, што е крајно позитивна работа. Изгледот е топ ноч, седењето делува Топ ноч, местото е супер внатре. Опцијата со мали алуминиумски бандажи и темпомат во плавава боја е правиот избор. Има и цело резервно тркало под гепек за ~60тина литри боца ако случајно испадне дека троши повеќе. (Грешка, GDI бил моторот што значи скап е плинот. Штета. Непотребни глупирања со директно убризгавање)
Стварно стварно добар прогрес на прв поглед. Се надевам ќе имаме можност за тест набрзо зошто ова е реалната кола за голема продажба во МК. Има и 6 брзини. Уште ако е поцинкувана нема промашај.

P.S. Коефициент на отпор 0.27. И тоа е супер значи.

« Последно менување: 10 Мај 2016, 21:14:48 pm Deni »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29156
    • CARclub.mk
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #10779 на: 10 Мај 2016, 21:14:16 pm »
Надворешно, мене ми изгледа сосема океј. Си бара бандажчиња и спуштање, а богами и LED дневните светла што ги има по видеава наместо магленките што се нудат (ваљда у пониски нивоа на опрема) кај нас.

Ентериерот ми е (на прв контакт) функционален и многу фино склопен. Воланот е обложен со стварно убава кожа (конечно ја баталија онаа пластичната „кожа“) ама централната конзола ми е некако.. Немодерна, особено делот околу триаголничето за сите четири жмигавци.

Како и да е, ќе се стрпам до тест за да дадам поцелосно мислење.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17280
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #10780 на: 10 Мај 2016, 21:20:03 pm »
Јас од приложените слики гледам ентериер дизајниран од истите фаци што го дизајнирале ентериерот на првата Lantra. Катастрофален чекор назад. Ако поквалитетна изработка и попрецизно штрафење на пластики значи онолку да се усере ентериер, дајте ми мене од тие неквалитетните што личат далеку поубаво.

Побогу, во оној простор треба да престојуваш секој ден, во наредните Х, можеби и ХХ години (за оние несреќните). Со кој памет.

Надворешниот дизајн е пол-чекор напред кон Европа во споредба со претходникот. Шуќур донеле друга боја, да се залаже народ да влезе во салон.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #10781 на: 10 Мај 2016, 21:36:54 pm »
Сосема разбирливо зошто оваа лимузина кошта 12500... не ми се допаѓа ентериерот, од Лоџитек подобро изгледаат изработките...
Задниот дел, гепекот, ко наштрафен е, нешто ко на грдите Тојоти последниве години.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #10782 на: 10 Мај 2016, 21:38:30 pm »
Сосема разбирливо зошто оваа лимузина кошта 12500... не ми се допаѓа ентериерот, од Лоџитек подобро изгледаат изработките...
Задниот дел, гепекот, ко наштрафен е, нешто ко на грдите Тојоти последниве години.


Почетна и е 14500 некаде, ама тоа дека е нова. Иначе познато си е колку кошта Елантра реално, а тоа е 12500. Затоа и така пишав. За некој месец ќе се сталожи цената ваљда. :) Иако дизајнот многу ми се свиѓа и е огромен чекор напред, ептен ја зезнале работата со моторот што е GDI. Многу големо разочарување. MPI беше во огромна предност пред Ecoboost и TSI, за вградување на плин. Ама сега ем нема турбо ем скап плински систем. Штета, навистина штета.
« Последно менување: 10 Мај 2016, 21:43:49 pm Deni »

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #10783 на: 10 Мај 2016, 21:52:40 pm »
Дени, не го сконтав моментот, се извинувам... во тој случај, оваа лимузина за повеќе од таа предложена цена од твоја страна... смешки :)
Грда е, стварно :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #10784 на: 10 Мај 2016, 21:56:44 pm »
Се приклучувам кон пофалбите на Госпожа Ипкисија.
Инструмент таблата и централната конзола - ноу комент.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.