Автор Тема: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI  (Прочитано 49164 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #30 на: 02 Февруари 2014, 00:48:18 am »
не не... за течен плин се поинакви дизните. на бајаги повисоки притисоци работи и неможе со пластичниве дизни да иде...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #31 на: 02 Февруари 2014, 01:39:18 am »
За течен плин не се користат истите за бензин?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #32 на: 02 Февруари 2014, 09:52:17 am »
И јас така знам.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #33 на: 02 Февруари 2014, 09:58:44 am »
Кај директно вбризгување се користат истите дизни, кај вбризгување во грана се користат други дизни ова станува збор за уред на течен плин.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #34 на: 02 Февруари 2014, 10:02:06 am »
Убаво појаснување. Јас мислев само оние со директно вбризгување бензин имаат можност за течно вбризгување плин.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #35 на: 02 Февруари 2014, 10:18:23 am »
Јас уште мислам така ;) Зар може да се вбризга течен плин и во грана?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #36 на: 02 Февруари 2014, 10:40:30 am »
Во грана ќе испари па ќе влезе во клип. А која би била поентата во течна фаза да влезе во грана?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #37 на: 02 Февруари 2014, 10:46:57 am »
Помала температура на смесата, повеќе молекули лпг и воздух во цилиндерот и слични работи. И плинот не испарува така лесно, земи упаљач, одврти му ја дизната, нема одма да го „снема“ плинот. ЌЕ те зачуди колку време му треба да испари. И бензинот испарува кога ќе влезе во цилиндер. Поентата е во цилиндер да внесеш втечнета смеса, а не гас - поради поголемата густина.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен mickooo7

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 33
  • ne go potcenuvaj avtomobilot do tebe....
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #38 на: 17 Септември 2014, 14:03:05 pm »
Zdravo pred edna godina se rasprasuvav za Audi A3 2005 dali dizel ili benzin da se kupuva..i iskoci jas da bidam nesreknikot da zeme 2.0 TDI 140hp......Pukna glavata i ne planirav da ja otvaram i tn.znam deka se rabotese samo za puknatina megu ventili ili nekade vo blizina( nemozese ni da se primeti deka gubi voda nekade_najverojatno bese megu ventili bidejki ja pretvarse vo parea niz izduv  i tn..)...posle pocnav da otvoram po germasnki forumi i doznav deka do 2006 tie motori se pogresno dizajnirani i tn.
Prasanjeto mi e dali nekoj ima Informacija za TFSI 2.0 ili FSI 1.8 ili 1.6..kako se pokazani so plinski sistem..( nekoj clen od forumov me posovetuva od licno negovo iskustvo togas deka bilo dosta neisplatlivo i se pojavuvale dosta defekti na Vbrizguvacite..??? ) a imam i druga opcija so TDI 2007 170hp. a za ovie pa citav po UK forumi deka stradale Injectorite ???? ...blagodaram za informaciite
the real deal...

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 766
  • .
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #39 на: 14 Октомври 2014, 15:54:58 pm »
треба да прашам некој кој вградел плин на тси  и искуство да ми каже
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13464
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #40 на: 14 Октомври 2014, 16:04:36 pm »
Освежување на прашањето за JTS. Има чаре најдено?

Исто ме интересира за Бубите :) Знам дека најдовте чаре за воздушно ладените мотори и КОНЕЧНО добија атест, само ме интересира за возила со моторт поставен назад.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #41 на: 14 Октомври 2014, 20:21:55 pm »
моторот назад, боцата напред.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #42 на: 11 Јули 2015, 18:13:50 pm »
Здраво Плимонт.

Дали може да се стави плински уред на Голф 7 1.2 TSI 85 HP и доколку може кој уред и цена?

Може и во пп ако е проблем тука.

Благодарам.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 864
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #43 на: 15 Август 2015, 18:35:55 pm »
Здраво Плимонт.

Дали може да се стави плински уред на Голф 7 1.2 TSI 85 HP и доколку може кој уред и цена?

Може и во пп ако е проблем тука.

Благодарам.

За тој тип на возило ќе ни биде потребен кодот на моторот за да може да провериме дали ќе има можност да се вгради плински систем. Кодот на моторот го пишува во сообраќајната дозвола во графата број 21.

Отсутен daniel daniel

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #44 на: 08 Јануари 2016, 16:52:00 pm »
BARAM SOVETI  KIA Sportage 1.6 GDI 2011god najdobra cena mi ponudija CARSYSTEM so 5god garancija drugite site poskapi I so 2god garancija.Ne sum od Skopje kaj da odam sto da pravam????