Автор Тема: Ми требаат мали совети за Kia Clarus..  (Прочитано 1276 пати)

Отсутен vampo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 61
  • You miss 100% of shots you never take
Ми требаат мали совети за Kia Clarus..
« на: 09 Јануари 2014, 14:29:09 pm »
Здраво дечки,

Нов сум на форумов па еве отворив една тема за совети околу Kia Clarus 2.0 SLX 98 kW а воедно и да се запонзаме :)
Иначе ја купив пред 2 недели од познат човек, прв газда, купена 2000 година во Македонија. Има поминато негде 94 000 км. Внатре е ко аптека сочувана има клима ово оно, доволно опрема за кола од 2000 година. Башка пошо сум фамилијарен човек, одлична е во комоција. Маана е што троши малце повеќе (околу 11-12 л бензин/100км) е сеа првото прашање ми е за тоа. Иначе не се разбирам многу во коли..
1. Каде да ставам плин, не е проблем за 50-100 евра + - туку сакам да биде асално наместен и да не троши многу повеќе (Во количина) од бензин.
2. На десниот заден полумесец има околу 1-2 цм покажано малце корозија, каде да го санирам тоа (сервис некој)
3. Фаровите ми се заматени, како да ги направам малце посветли
4. Кај багажникот малце е оштетен лакот - дали вреди уопште да се поправа и дали има некое средство (читај алтернатива) што би можел сам да го средам

Секој совет е добредојден. Поздрав и убав ден!
« Последно менување: 09 Јануари 2014, 17:55:59 pm vampo »

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Мали совети за Kia Clarus
« Одговори #1 на: 09 Јануари 2014, 14:43:57 pm »
Ajde prvo dobre dojde i sozdravje dasi go vozis autceto.
Kia ima dobri avtomobilcinja isto takvo imase sluzbeno kaj nas i autoto bese ekstra ali maana e toa potrosuvackata koja kaj nas bese min.13L. ali posto sluzbeno aj kje reces firma plakja i nekako preskapi servisi za odrzuvanje i delovi..
Mozes da stavis nekoja slika da vidime sto e kako e.
Servisi za limarija ima dosta toa nekoj poupaten od mene.
Plin imas Novus,Plimont znaci za porenomirani a centa nekade od 500 nagore.Ali svrti broj sve kje ti objasnat.
Poliranje na farovi e lesna rabota imas na reklama5 eden kup oglasi cena od 10eura mislam bese ama imase nekoj. I od forum sto go raboti ova.
Lakot ako e osteten nema spas samo cel toj del dase ofarba nanovo i izlakira ako e samo kapakot od gjepekot samo nego i gotovo kje zavrsis rabota.
Ova tise samo povrsni odgovori od mene cisto da znaes na stosi ima poupateni dosta od mene kje ti pisat.

Отсутен vampo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 61
  • You miss 100% of shots you never take
Одг: Мали совети за Kia Clarus
« Одговори #2 на: 09 Јануари 2014, 14:50:27 pm »
Фала ти VLATCE-PUNTO
Ќе поставам слики наскоро :)

Отсутен vampo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 61
  • You miss 100% of shots you never take
Одг: Мали совети за Kia Clarus
« Одговори #3 на: 09 Јануари 2014, 15:15:53 pm »
На последната слика може да се види корозијата










Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Мали совети за Kia Clarus
« Одговори #4 на: 09 Јануари 2014, 15:31:32 pm »
За точки 1. и 3. можам да те советувам, а тоа е 1. Плимонт, 3. Tome-Colt, пребарај на форумов и контактирај го, лесно, забавно и ефтино ќе поминеш со него.

Плимонт ќе те услужат првокласно, цената мислам дека е 570 евра + атестирање, со плинска боца во резервно тркало, а и може да се отплаќа на рати што верувам ќе ти одговара.

За санирањето на корозијата, да гледаш да го отсечат кородираното а не само да го китираат, како што голем дел од мајсторите прават да се оттарасат од клиентот.

Поздрав и со здравје да си ја возиш колата.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Ми требаат мали совети за Kia Clarus..
« Одговори #5 на: 09 Јануари 2014, 19:12:35 pm »
неможе да троши исто плин и бензин, рачунај околу литро повеќе плин ова се должи на помалата калорична вредност на плинот