Автор Тема: Чистење на протокомер - MAF сензор кај дизелите моторите  (Прочитано 37457 пати)

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Чистење на протокомер - MAF сензор кај дизелите моторите
« Одговори #30 на: 09 Октомври 2011, 23:48:17 pm »
sisence-konzerva 10-tina cm visoko so crveno kapace i golema W bukva na siseto....ebem li ga .... zavrsi rabota za 200 denari  ;D ;D :D ;), se sprica i sredstvoto brzo isparuva, se ostava da istlee tro i dodeka kape toa malce od tecnosta kape crno, prskas se dodeka ne protece cisto  ;)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Чистење на протокомер - MAF сензор кај дизелите моторите
« Одговори #31 на: 10 Октомври 2011, 21:00:25 pm »
Абе дај не не шетај по тавани... Ајде стави го линкот, стави ја сликата...да не излези дека не е тоа средство а чистење на MAF туку да е одмастувач или чистач на контакти...
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Чистење на протокомер - MAF сензор кај дизелите моторите
« Одговори #32 на: 11 Октомври 2011, 10:23:26 am »
И какви се резултатите со овие помагала..?

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Чистење на протокомер - MAF сензор кај дизелите моторите
« Одговори #33 на: 13 Октомври 2011, 19:41:32 pm »
Хахаха...е видиш на линковите нема одговор што се случило со маф сензорот после чистењето... а твоето искуство вели после чистењето се купва нов :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Чистење на протокомер - MAF сензор кај дизелите моторите
« Одговори #34 на: 13 Октомври 2011, 22:21:02 pm »
 ;D ;D ;D se zapali prof a...
bev vo rpdavnickata da go slikam, ne e toa jas sto mislev ali vrsi rabota...
inaku od 0.6 l momentalna potrosuvacka vo ler na zagreana masina kolata prorabote na 0.5 sto e standard  ;D
ke go slikam kanticeto i ke go postiram pozz  ;)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Чистење на протокомер - MAF сензор кај дизелите моторите
« Одговори #35 на: 14 Октомври 2011, 23:01:15 pm »
Абе има рботи за кои што знам дека не се онакви какви што некој ги прикажува. Wurth нема MAF Cleaner, а ако е некој адитив за гориво тогаш не ти е утнато средството туку темата :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

191 денар !

никако неможев да најдам, во СЕАЛ ингинеринг очекиваат ... но најдов исто на ЦРЦ ама Аир сензор клинер, 285мкд, во Мак оил...
еве го, (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
но може и да не е за мене, еве го мојот МАФ сензор (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..) ...не ја вадевме плочката , прскавме од отворот... да чукнам у дрво супер е, да видиме колку ќе трае ефектот... б.т.в., во УСА менуваат МАФ на 60000 милји (100.000км), но таму се поефтини а колите имат по 5000 ццм па нема заебанции со потрошувачката
« Последно менување: 12 Ноември 2011, 13:35:30 pm nefer »

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Па CRC е еден од ретките производители кои имаат MAF cleaner но за жал кај нас тешко се наоѓаат добри и препорачани производи.
Претпоствувам дека си го нашол овој производ
http://shop.advanceautoparts.com/webapp/wcs/stores/servlet/product_Throttle-Body-and-Air-Intake-Cleaner-CRC_7040065-P_N3232_T%7CGRP2030C___
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
ne, onoj na slika 2 vo mojot post, http://www.crcind.com/wwwcrc/prodpic/MCA3%20AirSensorCleaner.jpg,  Air senzor cleaner, vo Mak Oil benzinska, nov im e ne e na policite..
rabotata e deka ima 101-firma CRC.. ovoj e Belgiski , smrdi na nekoj jak špiritus ili slično nešto koga će prsneš
b.t.w., za čistenje na Throttle Body koristam carb cleaner sprej, istiot što go koristam i za IACV -to... no dosega ne sum go čistel throttle body  detalno, mislam da se demontira, tuku ke se izvadi crevoto i se  vprskuva Carb sprej...a  ednaš u eden servis mi čisteše so negov Intake sprej, no mislam za leptirot nema gajle, nema elektronika,  ako se demontira throttle bodu od vsisna komora može i da se čisti vo benzin  (petrolej)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Not a valid youtube URL

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Денес го чистев МАФ сензорот со Propan 2 Ol, ама мрдањето на стрелката за вртежи сеуште го има во лер...  Значи не е клапната, не е МАФ, јебига да не е ЕГР ?

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Шо мисли опел гуруто? :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Па, не сум бил на детален преглед ... немам баш време :/ Изигравам сам свој мајстор :D

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Па и не треба со се и сешто да го оптоваруваме. Тоа што можиме сами ќе го средиме, а кога ќе видиме дека неможиме е тогаш се знај... :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Djidji, јас на стилото имам приметено дека обртаите варираат малку, кога имам светла пуштено, вентилатор кога работи, радиото (порано кога беше со појачало у гепек) итн..  Пробај дали тоа се случува со сите можни електрични потрошувачи исклучени? Јас додуша на такви мали варијации ич не обраќам внимание, тротл боди чистам кога ќе почне од 750 на 500 да паѓаат вртежите :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.