Автор Тема: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?  (Прочитано 176069 пати)

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8000
  • Малерозен дрводарец
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #960 на: 14 Ноември 2020, 23:20:58 pm »
Мултиплата ми го направи денот... инаку и јас ќе се лутев на сликава :D
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #961 на: 14 Ноември 2020, 23:22:44 pm »
Симо! Епа, кај да паркираат неспособните, бе! На улица надвор?!
Недостаток на IQ  не се рачуна за телесен инвалидитет.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #962 на: 15 Ноември 2020, 01:19:57 am »
Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?

Никако. Нема спас. Дно дна сме.


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Три пати имам пријавено (за мајтап) во Полиција за погрешно паркирање на полициско возило.
Откако ќе им кажам локација и таблици, ми викаат

"На интервенција се, полицијата во таков случај секаде може да се паркира".

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #963 на: 15 Ноември 2020, 01:27:13 am »
Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?

Никако. Нема спас. Дно дна сме.


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Три пати имам пријавено (за мајтап) во Полиција за погрешно паркирање на полициско возило.
Откако ќе им кажам локација и таблици, ми викаат

"На интервенција се, полицијата во таков случај секаде може да се паркира".


Лажат да не им верваш

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1824
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #964 на: 23 Ноември 2020, 11:31:08 am »
Сите ја знаете крстосницата пред Собрание / Жена парк. Пошто преминувам тука улица 100 пати на ден, одамна се прашувам за следното.

Зелено светло на главен булевар, возило од Градска болница врти десно кон Соравиа. Може 9 од 10 возила што сум ги загледувал тука, застануваат, ги чекаат тие од Рекорд кон Соравиа што вртат, пошо сакаат да се приклучат на најлевата лента директива.

Зошто? Или пак јас многу цепидлачам...

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6866
  • хаУс мајстор
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #965 на: 23 Ноември 2020, 11:51:02 am »
Тука прави проблем семафорот за пешаци од жена парк према градска кој во исто време е на зелено со тие што вртат од рекорд према Соравија и исто на зелено тие од градска што одат право према рекорд. Тие од рекорд што вртат према Соравија истовремено треба да пазат од спротива колите што идат и на пешаците кои преминуваат и од 10 коли рецимо, ќе поминат 3. Тој семафор за лево треба да се оддели со тој за право и да бидат независни.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #966 на: 23 Ноември 2020, 17:29:02 pm »
Сите ја знаете крстосницата пред Собрание / Жена парк. Пошто преминувам тука улица 100 пати на ден, одамна се прашувам за следното.

Зелено светло на главен булевар, возило од Градска болница врти десно кон Соравиа. Може 9 од 10 возила што сум ги загледувал тука, застануваат, ги чекаат тие од Рекорд кон Соравиа што вртат, пошо сакаат да се приклучат на најлевата лента директива.

Зошто? Или пак јас многу цепидлачам...
Тука прави проблем семафорот за пешаци од жена парк према градска кој во исто време е на зелено со тие што вртат од рекорд према Соравија и исто на зелено тие од градска што одат право према рекорд. Тие од рекорд што вртат према Соравија истовремено треба да пазат од спротива колите што идат и на пешаците кои преминуваат и од 10 коли рецимо, ќе поминат 3. Тој семафор за лево треба да се оддели со тој за право и да бидат независни.

Забораваш и слободен десен од градска накај Соравија :) затоа е и уште поголема гужвата.

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10036
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #967 на: 23 Ноември 2020, 17:32:45 pm »
Тие си имаат своја лента.

И прашањето беше токму за нив, односно зошто сакаат директ во лева.

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1824
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #968 на: 29 Ноември 2020, 19:23:55 pm »
@Mikius фала ти! Точно тоа ме мачи :) И да, најчесто има возило-две нешто подолу пред Зегин паркирано, ама можеш непречено десно да свртиш на самиот семафор.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #969 на: 05 Декември 2020, 12:40:18 pm »


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #971 на: 05 Декември 2020, 14:18:29 pm »
Како успеа и зошто не си заврти полукружно во вистински правец?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.


Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4629
  • Passat B8
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #973 на: 12 Декември 2020, 13:18:32 pm »
faalaa K ke pisev pa aj velam da bidam primer na pomladite fala bogu pisuem, ...

ОД ДЕНЕСКА СЕ ГРАДИ И ПРОШИРУВА БУЛЕВАРОТ НИКОЛА КАРЕВ ДО МОМИН ПОТОК
Екипите на Град Скопје денеска ја почнаа втората фаза од изградбата и реконструкцијата на булеварот Никола Карев, на потегот од крстосницата кај касарната „Илинден“ до Момин поток. Градежни работи ќе се изведуваат на траса долга околу 1 километар, а покрај реконструкцијата на постојниот коловоз предвидено е и негово проширување на 4 сообраќајни ленти со ширина од 3,5 метри, разделно зеленило и мешани пешачко-велосипедски патеки од двете страни.
На почетокот на градежните работи за реализација на овој капитален проект присуствуваа градоначалникот Шилегов и градоначалниците Саша Богдановиќ , Стефан Богоев и Visar Ganiu.
- Град Скопје почнува со втората фаза од изградбата и реконструкцијата на булеварот Никола Карев. Оваа пролет завршивме со првата фаза од реконструкцијата на булеварот Никола Карев, ...

https://scontent.fskp2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/131150220_3704742292905289_1873098131821106320_o.jpg
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #974 на: 12 Декември 2020, 13:20:33 pm »
Ако таму промашат и не напраат кружен,  џабе реконструкција.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.