Автор Тема: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !  (Прочитано 92260 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« на: 27 Септември 2013, 13:08:01 pm »
Да се користи искључиво за СОС пораки.

пример:
   Дечки ми се деси тоа и тоа, таму и таму, кој е во можност нека помага...
   Евентуално се јавувате на колега од кого имате телефон и му пренесувате да пише порака овде.
   Исто ако ве закача некој и ви се сили а ви е потребна помош искористете ја темава.


Пожелно е да се залепи на табло  :D

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #1 на: 11 Март 2014, 10:11:36 am »
Epa ajde fino lepo najdete mi go kelavoto kopile so cvikeri vo crvena Honda Civik 1.8 hatchback od ponovite sto mi se kurcese lani otkako mi presece pat...

edit:cvikeri za sonce..i verovatno nekoja tetovaza...na leva raka...
« Последно менување: 11 Март 2014, 10:22:28 am Stratro »

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #2 на: 11 Март 2014, 10:13:20 am »
Најдете ми го и копилето во сина Импреза СТИ што ќе ме убиеше мене и моето семејство пред неколку месеци, крвта да му ја заебеме сите вака колективно на чело со Куоре :)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #3 на: 11 Март 2014, 10:16:30 am »
Фаланга може да е член на форумов. Само ако е тој што мислам, малце е покрупен од тебе ;D
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #4 на: 11 Март 2014, 10:45:37 am »
Убава тема :) а како ќе функционира практично? Оставаме телефони тука или?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #5 на: 11 Март 2014, 15:09:10 pm »
Фаланга може да е член на форумов. Само ако е тој што мислам, малце е покрупен од тебе ;D

Да не ја труеме етмава, Банза зачисти ја подоцна.
Али ако е член на форумов уште поарно. За да не се мачиме да го тепаме, пошто нели, колективна е темава, така да не ме интересира дали е покрупен од мене, пренесете му, ако го познавате дека во колата имам камера. Следниот пат снимката ќе оди во полиција па нека има врска колку е крупен во станица или по судови.

Зошто ако е тој, членот на форумов, стварно не е нормален. Ќе убие некого ни крив ни должен. Радо би бил сведок за лежење во затвор.

Памет во глава со време. Една снимка веќе имам. Втората ако ја снимам и двете ќе ги досам во полиција.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #6 на: 11 Март 2014, 15:14:20 pm »
Не знам дали е за во темава, ама опомена или совет за тоа како вози некој од членовите на форумов мислам дека не треба да се брише. Не сум сигурен дека е тој што мислам, да не грешам душа :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #7 на: 11 Март 2014, 15:15:49 pm »
дај пушти ја снимката да видиме како го тера до ибер :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #8 на: 11 Март 2014, 15:23:34 pm »
Ја имам снимката некаде, треба да ја најдам.

@ Banzai, како ќе кажеш шефе.

Отсутен аллександар

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 97
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #9 на: 20 Мај 2014, 22:06:26 pm »
помагајте момци.... на автоапт ми остана колата - појдов накај белимбегово и по пат се јави некој чуден звук односно штракање... претпоставувам дека се вентили па одма дотурив уље... се смири машината но после една минута пак се јави истиот звук.. ја оставив пола саат да олади малце на наредно палење како да искрши нешто... ... пробав после 10тина минути да ја запалам и пак се јави тоа штракање... што можра да е и многу битно прашање..

п.с штракањето се појавува на 1500+ вртежи


дали ке ме издржи уште 20 километра да отидадм до дома барем ???

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #10 на: 20 Мај 2014, 22:11:36 pm »
Што кола? Колку поминато? Колку уље има? Ниво на уље? Провери протреси го моторот троа, дали има луфта? Да не е скршен држач на мотор?
Најдобро ќе биде ако штрака да викаш шлеп служба да не ризикуваш да го фриш моторот во ѓубре.

Провери дали ребрастиоп каиш ако го има е скинат или оштетен? Звучи на проблем со палењето како да е скроз изместено.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг:
« Одговори #11 на: 20 Мај 2014, 22:18:26 pm »
Каде си точно? Некој поблиску да помогне со влечење.

Отсутен аллександар

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 97
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #12 на: 20 Мај 2014, 22:20:34 pm »
ulje izgleda nemase... a sijalickata z aulje ne raboti (99%) dali crknala dali zataila neznam, rebrastiot vrti pali kolata a strakanjeto e se pojako i pojako - zastanaa edni decki edniot se razbiral nesto vo mehanika i mi dade dijagnoza prvo radilica deka e skrsena ili bregasta pa posle koga ja zapaliv koga slusna mi rece ventili ti se otideni i leteci lageri...
plus - ja mrdnav malce napred kolata ulje odozdola LOM....

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #13 на: 20 Мај 2014, 22:23:57 pm »
Тууууу, готова ќе да е. (посмртен марш во позадина)

Шлеп друже. Ќе викаш ти или да ти викнеме ние? Имаш GPS да пратиш координати каде си?

Отсутен аллександар

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 97
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #14 на: 20 Мај 2014, 22:35:10 pm »
Тууууу, готова ќе да е. (посмртен марш во позадина)

Шлеп друже. Ќе викаш ти или да ти викнеме ние? Имаш GPS да пратиш координати каде си?

стигнав дома друже колата ја оставив кај тетин ми во близина.. уље тече од неа ама неможев д видам од каде пошто темница е... еве што конкретно се деси сега можам да објаснам....

значи појдов до белимбегово по обиколница од бутел и некаде пред исклучување на надвозникот за накај плимонт ( некој 2 километра претходно ) почна да штрака - другарв вика ова се вентили сигурно, застани на прва бензиска да ставиш уље, застанв ставв едно литро - се смири малце моторот продолжив и после некои 2 3 километра па се појави штракањето ама како да беше појако.... - на 3 000 вртежи како да губеше снага како да гушеше нешто осеќав и претходно па реков ајде нема да ја форсирам потшо незанев што е и на 2 000 вртежи со 70 на автопат возев пошто морав да го оставам другарот у белимбегово... за назад само што појдов ми се деси таа гомнарија - досипав уште 2 литра уље ја остаив да олади после пола саат ја запалив и кога запали даде еден таков чуден звук.. како парчиња железо да истура некој во отпад - ја изгасив одма, после 15 минути реков ке ја запалам пак ша што биде нека биде - тропањето се изгуби ама штракањето остана се појако и појако.... несакав да ризикувам по обиуколница да ја возам пошто 20 километра се у прашање ја оставив кај тетин ми у близина (среќа барем на сигурно ми е кај свој човек ) - пропратно откако ставив уље и откако ја тргнав видов дека одоздоле тече.... е сеага што е како е незнам ама знам дека 90% ке треба да го мењам моторот....
инаку се работи за ланчија ипсилон

мотор 1.2 8 вентила исти од пунто 1