Автор Тема: Каталог за делови  (Прочитано 97061 пати)

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Каталог за делови
« Одговори #105 на: 29 Април 2021, 22:03:17 pm »
Јас не можам да ти гарантирам и да ти кажам дали можеш да бидеш 100% сигурен, можда ако им побараш увозна декларација...?
Моето искуство со свекици за twinspark (не баш ефтина роба) беше позитивно на два пати од таму. Сега свеќици си набавувам од овластен сервис, оригиналните за моите бензинци се NGK.

Не верувам дека би ми покажале увозна декларација мене како на физичко лице. Можеби грешам.
Ако не е тајна - што те натера да се обратиш во овластен сервис за свеќици? Зарем не е таму поскапо?

Во нашиве продавници биди среќен "Добар ден" да ти кажат, а камоли пак увозни декларации. Шала на страна, такви документи се недостапни за повеќето вработени а камо ли пак за потрошувачи.

Бидејќи свеќиците не се нешто габаритна роба, имаш варијанта и со онлајн нарачка, секако од проверени места.
Инаку јас сум се водел по тоа дали продавницата во МК ја има ма страната на производителот како овластен.

Се согласувам со вториот дел , дека еден од показателите дека одредена продавница продава оригинални производи е да истата е регистрирани кај производителот како овластен дистрибутер за државава. Кај нас за NGK овластен увозник е АвтоЛидер.
Во врска со онлајн нарачките, би избегнал во иднина нарачки на делови кои се фалсификуваат на големо, како свеќициве што се. Не само што се фалсификуваат туку и фалсификатите се постојано во чекор со најновите измени на изгледот на оригиналните свеќици. Претешко е да ги прати човек...Затоа треба да си постојат институции кои редовно ќе контролираат што се увезува. Треба...
Made in Japan ☮

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 923
Одг: Каталог за делови
« Одговори #106 на: 15 Јули 2021, 21:44:26 pm »
Kade da najdam drzac za motor za Mazda 6 2009 god?

Prasav na nekolku mesta, ili nemaat ili imaat nekoja slaba firma i slab kvalitet.

Isto taka, dali e dobra firma Stelox, germanska....ako nakdam takov.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Каталог за делови
« Одговори #107 на: 17 Јули 2021, 22:52:05 pm »
Jas zemav Kautek  turski za astrata mn dobar se pokaza za parite e gabe e, a za dolniot drzac nemaa kautek zemav teknorot isti se i toj e turski se preporodi kolata nemam vibracii ...Vidi u Sk mu e prodavnicata Unia mk mislam bese jas online poracav...

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk

Отсутен nethervor18

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: Каталог за делови
« Одговори #108 на: 21 Март 2022, 15:17:30 pm »
Здраво друштво,

Безуспешно барам некаква си „пиксна за пуж за десна страна“ за Фиат Браво 1.6 multijet, 2008г.
Така ми е кажано од мајстор, не знам дали постои друг назив на делот. Некој да ме упати кај да барам? По локалниве продавници за авто делови ми викаат го немало по каталози како посебен резервен дел, треба цела летва да менувам.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Каталог за делови
« Одговори #109 на: 13 Април 2023, 22:01:07 pm »
Доста добар каталог со точни делови.
https://emex.ru/catalogs/original2

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17295
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Каталог за делови
« Одговори #110 на: 15 Април 2023, 11:24:56 am »
Здраво друштво,

Безуспешно барам некаква си „пиксна за пуж за десна страна“ за Фиат Браво 1.6 multijet, 2008г.
Така ми е кажано од мајстор, не знам дали постои друг назив на делот. Некој да ме упати кај да барам? По локалниве продавници за авто делови ми викаат го немало по каталози како посебен резервен дел, треба цела летва да менувам.

Најди некои сервиси што репарираат летви, ќе најдеш таму се што ти треба (под услов да продаваат сервисни делчиња посебно).

Отсутен aleksandarbt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 793
  • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Каталог за делови
« Одговори #111 на: 22 Август 2023, 18:16:17 pm »
Filtri za plinski sistem od  kade mozi da se nabavat?