Автор Тема: Дали некој на форумов вози Рено на плин?  (Прочитано 4289 пати)

Отсутен banjifiko

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 130
Насловот е увертира за следново: познато е дека кај некои французи кога се вози на плин, покажувачот за бензин реагира како да троши гориво. Познато ми е и дека постојат некои float emulatori за лажење ECU-то, но би сакал некој да ми даде конкретен предлог, или помош како да се надмине овој проблем. Ме нервира постојаното типкање како да е на резерва, плус нема логика постојано да дополнувам бензин кога веќе сум решил да возам на плин. На страна што никогаш не знам колку тошно гориво имам.
Се работи за Renault Scenic II 1.6 16v, со монтиран Landirezo систем во Плимонт. И да, прашав и во Плимонт, пред да ми го наместат системот, ми рекоа дека има некои годишта на автомобили кои се однесуваат вака и некои кои се о.к. Додека не се инсталира нема да знаат. Е сега е таква ситуација...

Отсутен banjifiko

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 130
Одг: Дали некој на форумов вози Рено на плин?
« Одговори #1 на: 25 Јули 2013, 09:19:25 am »
Бев во Плимонт повторно, и по консултациите со нив заклучокот е следен, т.е. ист како и претходно, нема сигурно решение. Дури и со користењето на float emulator не се сигурни дека ќе функционира како што треба. Малку фустрирачка е целава ситуација

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Дали некој на форумов вози Рено на плин?
« Одговори #2 на: 25 Јули 2013, 10:05:26 am »
Чим ни они немале сигурно решение, тогаш релативно бесполезно е било што некој друг што ќе ти каже... Стварно многу безвезна ситуација.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Дали некој на форумов вози Рено на плин?
« Одговори #3 на: 25 Јули 2013, 11:25:10 am »
глупи французи... и јас со моето рено имав одредена заебанција околу електрониката...

значи за тебе друже решението е само додавање бензин да речеме по 300 денари секогаш кога ке почне да ти пипка. со додавање на нивото на гориво сам си одчитува декаима ново-повисоко ниво и од ново ја крева стрелката...

која глупа заебанција е компјутерот сам да мери колку гориво имаш во резервоар... многу глупо... како можеле воопшто тоа да го направат французиве незнам.. кикс на деценијата е тоа...

втора солуција ти е под шалтабла звучничето со цвикцангла да му влезеш...

и трета МОЖНА опција на која сум размислувал е рестарт реле на напонската струја д компјутерот. секоа гасење на контакт да му се гаси струјата на компјутерот, автоматски секое добивање струја ке отчитува одново колку има бензин...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: Re: Дали некој на форумов вози Рено на плин?
« Одговори #4 на: 25 Јули 2013, 11:49:43 am »
I ova japoncive da ti bile mnogu glupi.
Lexus rx300 so plinski ured go pravi istoto.Vozi na plin a pustiot misli deka vozi na benzin i celo vreme pokazuva deka go trosi benzinot.
Znaci imalo i drugi utki na decenijata.
Ocigledno deka japoncite ne mislele deka nekoja budala ke stava plin na Lexus.
Arno ama oni ne ja znaele teorijata deka se vozi na plin a benzin e za vo zipo;D

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Дали некој на форумов вози Рено на плин?
« Одговори #5 на: 25 Јули 2013, 11:53:06 am »

втора солуција ти е под шалтабла звучничето со цвикцангла да му влезеш...


и на здравје

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Дали некој на форумов вози Рено на плин?
« Одговори #6 на: 25 Јули 2013, 12:02:34 pm »
И Пежо 206 седан го прај ова истото. Заебано е ама ќе се навикниш.

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: Дали некој на форумов вози Рено на плин?
« Одговори #7 на: 25 Јули 2013, 12:16:17 pm »
ima resenie...




go otkacuvas crevoto za dovod na gorivo napred od fuel rail-ot go pikas u kanta davas kontakt i cekas da se napuni kantata...posle si ja tochish povtorno u rezervar i ne prais trosok...

ali toa e jbg sex ;)


poveke koli koi imaat central control unit, go imaat toj problem...

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Дали некој на форумов вози Рено на плин?
« Одговори #8 на: 25 Јули 2013, 13:23:36 pm »
Да се стави прекинувач на жицата од пловакот и мануелно да си ресетираш неможе?
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен banjifiko

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 130
Одг: Дали некој на форумов вози Рено на плин?
« Одговори #9 на: 25 Јули 2013, 14:55:38 pm »
значи за тебе друже решението е само додавање бензин да речеме по 300 денари секогаш кога ке почне да ти пипка. со додавање на нивото на гориво сам си одчитува декаима ново-повисоко ниво и од ново ја крева стрелката...

Тоа е сегашно привремено решение, но како да знам КОГА да дотурам? Некогаш ќе возам повеќе некогаш помалку.

 
втора солуција ти е под шалтабла звучничето со цвикцангла да му влезеш...
и на здравје

Тој бипер е и за други сигнализации, малку е радикално решениево...

Да се стави прекинувач на жицата од пловакот и мануелно да си ресетираш
неможе?

Проблем е што бордот пресметува врз основа на повеќе параметри - пројдени километри, количина нагориво, предвидена потрошувачка... Да беше толку едноставно верувам дека до сега некој ќе го решел така...

Ако некој ископа нешто како идеја, спремен сум да ја пробам па да споделиме искуство.

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Дали некој на форумов вози Рено на плин?
« Одговори #10 на: 25 Јули 2013, 15:03:53 pm »
Мене ми доаѓа на ум посебно модифициран софтвер за ова со горивото... Мислам дека е изводливо, или ипак сум грешка ? :)

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Дали некој на форумов вози Рено на плин?
« Одговори #11 на: 25 Јули 2013, 15:30:23 pm »
Бањифико, ти викаш дека кога ќе наточиш гориво се ресетира алармот односно пак гледа дека не е празен резерварот. Ако со прекинувач од време на време го „рестартираш“ пловакот компјутерот ќе го излажеш исто како со дотурање на гориво. :)
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг:
« Одговори #12 на: 25 Јули 2013, 15:35:34 pm »
Може има сензор и на капачето за бензин па со отварање и затварање се ресетира

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Дали некој на форумов вози Рено на плин?
« Одговори #13 на: 26 Јули 2013, 12:41:17 pm »
Бањифико, ти викаш дека кога ќе наточиш гориво се ресетира алармот односно пак гледа дека не е празен резерварот. Ако со прекинувач од време на време го „рестартираш“ пловакот компјутерот ќе го излажеш исто како со дотурање на гориво. :)

Ова е доста валдино решение. Ако потенциометарот на пловакот покажува одредн отпор при полн резервоар (да речеме 200 оми), а нема отпор при празен (0 оми), тогаш со кратко преспојување ќе му кажеме дека е „празен“ (0 оми) а потоа дека сме го наполниле (вредност поголема од 0 оми). Се` што треба да направиш е да штракнеш прекидач, дадеш контакт, изгасиш контакт, и пак да го вратиш прекидачот во првобитна позиција.

Јас би го пробал ова решение :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Дали некој на форумов вози Рено на плин?
« Одговори #14 на: 26 Јули 2013, 13:15:05 pm »
Dali nekoj vozi na benzin e prasanjeto a SS-ovci ovde na forum kolku sakash, e sega dali nekoj ima resenie na problemot, drug muabet!