Автор Тема: Трокира колата при нагло забрзување?  (Прочитано 6794 пати)

Отсутен Nazgul879

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Одг: Трокира колата при нагло забрзување?
« Одговори #15 на: 12 Јуни 2013, 12:13:21 pm »
mojt bombinata da e, mu prajse taka na eden drugar, ja meni i nemat gajle sea. demek nesto kao fabricka mana im bile, mada za mesec dena ne treba da se rasipi, proveri prvo kafli svekici ... dodusa ovaa bese twinsport 1.4 klasik 16v misla deka e


Сега ја повозив колата низ град дури не беше загреана колата ја газев и не трокираше, од ко постигна работна температура пак почна да трокира ама помалку за разлика од вчера, ке ја повозам уште некој ден вака и ке ја однесам на сервис.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Трокира колата при нагло забрзување?
« Одговори #16 на: 12 Јуни 2013, 13:25:32 pm »
Ако си купил бонбина од пазар поветина од 100 евра тогаш најверојатно ќе имаш големи проблеми со неја. Не ми игледа како свеќици ниту кабли. Тие или работат или не работат и не зависи трокирањето од оптеретеноста. Може да е пумпа за гориво, некој сензор за воздух, клапна.

Овде во скопје имаме мајстор за Опели јас сум сигурен дека ќе успее да дијагностицира за 10 минути најмногу. Телефон во ПП

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Трокира колата при нагло забрзување?
« Одговори #17 на: 12 Јуни 2013, 13:31:48 pm »
бонбината ти се расипала од прегревање и отеретување,а тоа оптеретување најчесто доаѓа од потрошени свеќици со голем зазор,ако не си при пари земи барем наштелувај го зазорот или пак земи си квалитетни заменски свеќици од типот на нгк,денсо...

Отсутен Nazgul879

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Одг: Трокира колата при нагло забрзување?
« Одговори #18 на: 12 Јуни 2013, 13:45:44 pm »
Ако си купил бонбина од пазар поветина од 100 евра тогаш најверојатно ќе имаш големи проблеми со неја. Не ми игледа како свеќици ниту кабли. Тие или работат или не работат и не зависи трокирањето од оптеретеноста. Може да е пумпа за гориво, некој сензор за воздух, клапна.

Овде во скопје имаме мајстор за Опели јас сум сигурен дека ќе успее да дијагностицира за 10 минути најмногу. Телефон во ПП

Бомбината ја платив 5500 денари, пред да ја сменам бомбината исто вака трокираше колата ама тогаш трокираше многу не можеше ич да се вози, овие дена ке ја однесам на сервис.

Отсутен Nazgul879

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Одг: Трокира колата при нагло забрзување?
« Одговори #19 на: 12 Јуни 2013, 13:46:47 pm »
бонбината ти се расипала од прегревање и отеретување,а тоа оптеретување најчесто доаѓа од потрошени свеќици со голем зазор,ако не си при пари земи барем наштелувај го зазорот или пак земи си квалитетни заменски свеќици од типот на нгк,денсо...

Можно е пак да се расипи бомбината ради свеќиците ако не се сменати долго време?

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Трокира колата при нагло забрзување?
« Одговори #20 на: 12 Јуни 2013, 14:09:57 pm »
Да, исто така и од фалични кабли може да се расипе. Но најчесто од свеќици со зголемен зазор (читај потрошени), бобината се мачи да однесе струја до самата свеќица и со тоа се дешава прегревање и евентуално цркање.
Прво и основно смени си свеќици, до 600-700 денари ќе те фати во Авто Лидер карши Олимписки базен.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Трокира колата при нагло забрзување?
« Одговори #21 на: 12 Јуни 2013, 14:29:32 pm »
сме имале случај на голф 1.4,мислам дека е истата бобина,ја сменивме и му напоменавме на газдата да си смени свеќици,после неколку месеци пак дојде за промена на бнбината,заборавил да ги смени па мењаше и бонбина и свеќици и кабли и разводна капа и палец.

Отсутен Nazgul879

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Одг: Трокира колата при нагло забрзување?
« Одговори #22 на: 13 Јуни 2013, 23:47:05 pm »
Денес колата ја возев скоро цел ден и не покажа никаков дефект ич не трокираше, сега не знам дали да ја носам на сервис или да ја остам да тера вака?

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Трокира колата при нагло забрзување?
« Одговори #23 на: 13 Јуни 2013, 23:47:54 pm »
могуче да е од лошо гориво ова?

Отсутен Nazgul879

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 42
Одг: Трокира колата при нагло забрзување?
« Одговори #24 на: 13 Јуни 2013, 23:49:32 pm »
могуче да е од лошо гориво ова?

Секогош турвам гориво во лукоил, не практикувам да турвам од различни бензиски.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: Трокира колата при нагло забрзување?
« Одговори #25 на: 13 Јуни 2013, 23:52:49 pm »
Пробај со 100-ка од МП и види како ќе биде.

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Трокира колата при нагло забрзување?
« Одговори #26 на: 14 Јуни 2013, 12:40:27 pm »
neznaci deka vo luk oil sve e sjajno, moze da e do gorivoto... toa ke ti velev sega, ama veke e pisano.
probaj od mp nisto ne te kosta ili od okta ako ne si epten patriota xD

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Трокира колата при нагло забрзување?
« Одговори #27 на: 14 Јуни 2013, 12:43:27 pm »
patem sto so bombinive, na kecot mu menjav svekici ko ke pocnit na 2 klipa da raboti, kablite ne bea nikad meneti pa maka nemase...
sto bi se desilo ako se stavi od druga kola bmbina na primer? (samo prasav, ne znaci nekoj da stavi :)  )

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Трокира колата при нагло забрзување?
« Одговори #28 на: 14 Јуни 2013, 13:33:15 pm »
па неможе да се стави бидејќи не е обична туку со електроника бонбината,мислам дека од голф може само ама и таа е исто с***е

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Трокира колата при нагло забрзување?
« Одговори #29 на: 15 Јуни 2013, 17:59:27 pm »
Денес колата ја возев скоро цел ден и не покажа никаков дефект ич не трокираше, сега не знам дали да ја носам на сервис или да ја остам да тера вака?
Ne se baziraj samo na bonbina,da ne ispadne kako kaj mene sto beshe trokiranjeto,mi rekoa deka problemot bil vo strujata,ajde kupiv nova kapacka,palec,svekici,kabli,kolata nikako da opravi,i na krajot ispadnaa dve creva za vazduh skinati,od koga se smenija crevata,kolata rabotti perfektno.Chisto od tvoja sigurnost proveri gi site strafcinja na bonbinata shto se,dali se stegnati,poshto bonbinata zima masa od shasija.Ova ti go kazuvam od iskustvo,poshto od ne stegnat shtraf na bonbina,kolata raboteshe kako traktor,Toma Vinkovic :) go stegnav i nema gajle