Автор Тема: Дали ова е нормално ?  (Прочитано 3598 пати)

Отсутен Apostolski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #15 на: 12 Јуни 2013, 16:25:21 pm »
да ама предтоа не праеше така...

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #16 на: 12 Јуни 2013, 23:34:49 pm »
Не правела така затоа што немала компресија а сега тоа е срседено и моторното кочење е поизразено.

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #17 на: 12 Јуни 2013, 23:57:19 pm »
Ako ler gasta mu e epten smalena, motornoto kocenje ke bide dosta pojako. Koga go menjav sistemot na palenje na jugoto, drugarceto sto mi go stelovase palenjeto ja smali ler gasta, no epten ja smali... Pa koga ke ja otpustev pedalata za gas, epten kocese motorot, isto kako kocnica da sum stisnal. Pa malce ja zgolemiv ler gasta i dobro si raboti sega, nema gajle. :D

A i pa vo ovoj slucaj moze da e do kompresijata... Ako ti "disat" cilindrite, poslabo ke zabrzuva kolata, a i poslabo ke ti koci motorno. Sepak daj mu ja na nekoj majstor, da se povozite, pa da ti kaze sto cini a sto ne cini na kolata. :)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #18 на: 12 Јуни 2013, 23:58:32 pm »
карбуратор,снемувал гориво :D

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #19 на: 13 Јуни 2013, 00:17:44 am »
Ako ler gasta mu e epten smalena, motornoto kocenje ke bide dosta pojako. Koga go menjav sistemot na palenje na jugoto, drugarceto sto mi go stelovase palenjeto ja smali ler gasta, no epten ja smali... Pa koga ke ja otpustev pedalata za gas, epten kocese motorot, isto kako kocnica da sum stisnal. Pa malce ja zgolemiv ler gasta i dobro si raboti sega, nema gajle. :D

A i pa vo ovoj slucaj moze da e do kompresijata... Ako ti "disat" cilindrite, poslabo ke zabrzuva kolata, a i poslabo ke ti koci motorno. Sepak daj mu ja na nekoj majstor, da se povozite, pa da ti kaze sto cini a sto ne cini na kolata. :)

Смали таму гаста до минимум, да видиш како помалку ке ти троши :D

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #20 на: 13 Јуни 2013, 00:29:38 am »
Pa da be, pa da go vozam pod sauh dodeka zagree... Ma ne. ;D Inace bi mu ja smalil gasta, ali prvo da go sredam problemot so alternatorot, mi go koci epten motorot pri upaleni potrosaci. :)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #21 на: 13 Јуни 2013, 00:41:21 am »
Не бе, додека е ладен, само малку ке му ја пипнеш гаста на врвот, нема потреба од саух. Ама затоа загреан нема ни да го слушаш :D

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #22 на: 13 Јуни 2013, 00:45:57 am »
I kako be brat da kocam posle, so leva noga ? Da go vadam od brzina pa da kocam i istovremeno gaz da drzam ? ;D

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #23 на: 13 Јуни 2013, 09:15:43 am »
Епа вака, кога ке ти биде ладен, ке му повлечеш саух само пола сантим, значи 5 милиметри и ништо повеке, ке повозиш максимум километар и ке го вратиш, штом сказалката за температура малку ке ти мрдне нема да гаси.
Кај мене гаста е ставена кај минимум, ама кај мене има една финта. Кочницата ми е со серво и кога ке ја притиснам кочницата, вртежите на моторот минимално се накачуваат и кога е ладен моторот, во лер гас ми гаси, но кога ке притиснам кочница си работи :P :)

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #24 на: 13 Јуни 2013, 09:59:12 am »
Jasno be brat, ali forata e sto kaj mene alternatorot mi go koci motorot koga ke upalam svetla... A bez niv ne smeam da vozam. Inace bi go vozel na minimum ler gas i so pola cm sauh prvite stotina km, kako sto vikas ti. :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #25 на: 14 Јуни 2013, 23:55:23 pm »
што муабет напрајвте ала да ви е.. намали ја лер гаста и помалку ке трошело хахахаха... убает за по на бавча.... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #26 на: 15 Јуни 2013, 19:06:16 pm »
Па види вака, возиш по булевар, на 1 км пред семафор ја избацуваш во лер и помалку ке ти троши :P Не сме ние модерни со ECU, па со моторно кочење да ни се гаси доводот на гориво :D