Автор Тема: Од искористено масло за јадење до био дизел  (Прочитано 3547 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10267
Имам читано за оваа постапка, јасно ми е како се преработува маслото, но има доста хемикалии кои се тешко достапни(и забранети) за комерцијална употреба. Е сега имам гледано на дискавери праја прототип -чопер дизел на масло за јадење без преработка, маслеото само се загреваше и директно се користеше, предходно само го процедија од компирчиња, ништо повеќе. Есега што велите, ако се шибнит на дизел масло за јадење, така директно што би се десило ?
По мое, ќе бидар разјадени гумици и црева кај што се движи маслото можно е и запушување на некои црева, исто така собирање на повеќе гареж во клиповите, како и непожелни детонации при работа на моторот, најверојатно ќе треба и бошот да се прештелова- ако преживее, но ова се само предпоставки, дали има и некој друг размислувано/експериментирано на темава ?

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: Од искористено масло за јадење до био дизел
« Одговори #1 на: 11 Јуни 2013, 19:05:29 pm »
Ова сакаш ти да го пробаш или онака те интересира? Ако е првото, не си го комплицирај животот без потреба. Ако е второто, ЛП ќе се израдува кога ќе ја види темава :)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10267
Одг: Од искористено масло за јадење до био дизел
« Одговори #2 на: 11 Јуни 2013, 19:19:26 pm »
ами зависи како ќе испадне, ако е изводливо, ко ќе е прикрај голфон.... ќе проба... или ако ме стат директор негде, да можа да си дозвола луксузи... хехе
сега за сега ме интересира

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Од искористено масло за јадење до био дизел
« Одговори #3 на: 11 Јуни 2013, 19:54:34 pm »
Само да е процедено добро. Не би требало да има проблем во постар дизел. Пола масло - пола црвена нафта и тоа е тоа.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Од искористено масло за јадење до био дизел
« Одговори #4 на: 11 Јуни 2013, 19:57:35 pm »
поскапо ќе те фати него ли да туриш регулар нафта од бензиска

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10267
Одг: Од искористено масло за јадење до био дизел
« Одговори #5 на: 11 Јуни 2013, 23:04:24 pm »
poentata e pregorenoto maslo da bide gaga, t.e. namesto da go frlis da go stajs v rezervar. Druga rabota, ovie sendvicari edno drugo ne smeat da turaa maslo v kanalizacija, kolku sto znam, pa nekoi duri i plakaat nekoj da im go odnese masloto na soodvetno mesto(kade kako sto, pojma nema), zna samo deka eden poznanik plakase cojk sekoj den da go zbira masloto i da go nosi negde(najverojatno vo nekoj golf xD )

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Од искористено масло за јадење до био дизел
« Одговори #6 на: 11 Јуни 2013, 23:08:03 pm »
poentata e pregorenoto maslo da bide gaga, t.e. namesto da go frlis da go stajs v rezervar. Druga rabota, ovie sendvicari edno drugo ne smeat da turaa maslo v kanalizacija, kolku sto znam, pa nekoi duri i plakaat nekoj da im go odnese masloto na soodvetno mesto(kade kako sto, pojma nema), zna samo deka eden poznanik plakase cojk sekoj den da go zbira masloto i da go nosi negde(najverojatno vo nekoj golf xD )

Dosta koli se vozat na upotrebeno maslo. Pametno.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10267
Одг: Од искористено масло за јадење до био дизел
« Одговори #7 на: 11 Јуни 2013, 23:32:50 pm »
ama kolku dolgo... :)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Од искористено масло за јадење до био дизел
« Одговори #8 на: 12 Јуни 2013, 01:09:00 am »
Мерцедес 115, 123, Голф 1, 2...си возат без никаков проблем.

Зимно време бидејќи згуснува маслото за јадење се прави мешавина со црвена/обична нафта.

50/50 и немаш гајле!

Финтата е само убаво да ја исцедиш со филтер хартија да нема нечистотија во неа. Ден два треба да одстои во буре, па после со црево да ја изшмукаш и преку филтер да ја прецедиш и после во кола да ја ставаш (овој процес можеш неколку пати да го повториш ако сакаш). 

Колата си работи безпрекорно. Само да ве потсетам Дизел кога го конструирал моторот го планирал да работи на масло не на нафта, само што испаднало така (да не навлегувам во детали).

И ова не е баш биодизел :)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10267
Одг: Од искористено масло за јадење до био дизел
« Одговори #9 на: 12 Јуни 2013, 01:49:13 am »
za biodizel znam deka e baska od i od nafta i od maslo.... zna deka i bos pumpata e napravena za viskozni fluidi, t.e. so golema viskoznost, e sega da ne se zeznat drugi raboti, dizni creva da zaribat... ima nekoj probano ?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10267
Одг: Од искористено масло за јадење до био дизел
« Одговори #10 на: 12 Јуни 2013, 01:50:39 am »
letno vreme ne mora da se mesa ?

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Од искористено масло за јадење до био дизел
« Одговори #12 на: 12 Јуни 2013, 09:11:38 am »
Ако се направи риг со буриња многу лесно ќе се одвива процесот на прецедување. Ручни рад направија, сипај вози... Само да наоѓаш по 50 литра нафта во месецот за да има логика да се помачиш.

И гаражата ќе труе.

Отсутен Martin_GSM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 891
Одг: Од искористено масло за јадење до био дизел
« Одговори #13 на: 12 Јуни 2013, 10:33:14 am »
пробано, со масло од фритеза на голф 1 1.6 дизел, нема гајле колата си работи нормално, влече нормално никакви аномалии не се појавија, маслото само го прецедивме да нема компирчиња во него :D

единствена мана е што ауспухот мириса на помфрит па ако си гладен малце незгодно е.

исто голфот е возен и со прегорено масло(за кола) на 30л масло му туривме 10л нафта ама вака чадеше многу а со одењето немаше голема разлика.

циркузот беше пред генерално, после тоа не вршам експерименти со него.

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Од искористено масло за јадење до био дизел
« Одговори #14 на: 12 Јуни 2013, 11:02:40 am »
Нема никаков проблем само треба добро да се прецеди т.е да нема ѓубре
Го возат и на понови обични дизели. Имам другар вози уно 1,7 обичен дизел
Едини проблем е тоа што мириса на јадењето што било пржено во него
Зимно време треба да се меша со нафта