Автор Тема: Дали ова е нормално ?  (Прочитано 3602 пати)

Отсутен Apostolski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Дали ова е нормално ?
« на: 08 Јуни 2013, 19:48:18 pm »
Епа вака имам пунто хгт и ми трошеше малце  повеќе уље, пред некој ден мењав гумици на вентили, карики .И сеа е 30 посто подобра колата и намали и на потрошувачка и се, е сеа ама како да многу ми грее и како некад да мириса на изгорено не толку многу ама коа ке отвориш хауба е топло ептен, и сеа се лади одприлика за 1 саат и поише, дали е нормално ова греење, и толку спорото ладење, мене мајсторот ми рече дека треба малце време да легне се како што треба?

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #1 на: 08 Јуни 2013, 19:49:11 pm »
Температурата на водата колкава е? Се пали вентилаторот?

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #2 на: 08 Јуни 2013, 19:55:41 pm »
„Да легне“ ??? :) Колку време би му требало да легне ако ти веќе си ја споредил потрошувачката? Кој мајстор ти ја работеше?

Отсутен Apostolski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #3 на: 08 Јуни 2013, 20:01:34 pm »
епа тоа и јас се прашувам нормална е водата перката никад не се уклучила се е ок ама пак многу е загреана :) А мајсторот е братучед прв на татко ми и баша до мене живее и има сервис така да никад не би ме лажел, вика он тоа се е нормално треба да легне и тоа е тоа

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #4 на: 08 Јуни 2013, 20:02:58 pm »
А по што заклучуваш дека е загреана многу? На рака? Огин е секоја кола на рака, ипак на 90 степени работи.

Перката ако не се пали, тогаш имаш проблем. Имаш стрелка за температура?

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #5 на: 08 Јуни 2013, 20:04:44 pm »
Имаш мерач на температура? Колку степени покажува? Перката може и да не се уклучи ... Ако е се ОК, тогаш работата ти е субјективна.

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #6 на: 08 Јуни 2013, 20:07:17 pm »
Кај мене перката се пали на 94 степени (пунто 1.2 8в)-мерено со torque.А досега максимална температура одчитана ми е 97 степени.и мислам дека не се загрижувачки тие бројки бидејки некој мотори работат и на 100 и повеке степени и не прегреваат.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #7 на: 08 Јуни 2013, 20:34:16 pm »
Ако мерачот на температура кај инструментите се движи околу средината (90-100 степени), немаш мака. Арно вика Deni, ако е на рака жешко - нормално е, 90 степени не се малку.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #8 на: 08 Јуни 2013, 22:02:59 pm »
Закачи дијагностика, остави ја да работи колата во место, прати ја температурата на компјутер, не на инст. табла. Види дали ќе отвори механичкиот термостат на време (соодветна температура), и види дали ќе почне да работи вентилаторот на време.  На ХГТ, во овој период треба да си работи вентилаторот од време на време.

Миризбата може да е од работите кои биле работени врз моторот, не мора да е нешто страшно.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Auto

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 519
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #9 на: 08 Јуни 2013, 23:14:24 pm »
Антифриз кога последен пат е сменет?

Отсутен Apostolski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #10 на: 09 Јуни 2013, 11:43:44 am »
Ставено е се е сменето тоа не е проблем, изгледа мене така само ми се чинело пошо до сеа не беше така ради температуриве излеа нагло што се затопли па неможеш да напраиш разлика и нормално излеа мотор повеќе ке биде остане топол нвм може клуч да стаите

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3155
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #11 на: 09 Јуни 2013, 16:11:51 pm »
ne e ispusten vozduhot od sistemot za ladenje  sigurno e toa ako prethodno si bilo normalno

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #12 на: 10 Јуни 2013, 20:51:53 pm »
Nihto nee,ne plashi se jas koga go pravev yugoto remont,taka miriseshe na guma zapalena,na ulje :D so tek na vreme ke ja izgubi mirizbata,sea naj ubavo ke ti bide da mu udrish eden vap na motorot :)

Отсутен Apostolski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #13 на: 10 Јуни 2013, 21:50:51 pm »
Nihto nee,ne plashi se jas koga go pravev yugoto remont,taka miriseshe na guma zapalena,na ulje :D so tek na vreme ke ja izgubi mirizbata,sea naj ubavo ke ti bide da mu udrish eden vap na motorot :)
епа тоа тоа исто затоа ме зачуди зашто е така мислев нешто не е у ред напраено али добро сеа цепа неам зборови , уште фали малце да се наштелува лер гасот , коа ке одземам гас како моторно кочење да ми праи , да не знае некој каде тоа може да го средам и колку пари е

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Дали ова е нормално ?
« Одговори #14 на: 11 Јуни 2013, 18:12:50 pm »
:D pa toa e normalno be drugar,koga ke vozish i da ja pustish gasta naglo da kochi motorot :),a za shteluvanjeto na gasta,povozija taka malku nedela dve,neka si legnat ubavo delovite,e posle odi i tuto kompleto shteluvanje