Автор Тема: "Пивофест"  (Прочитано 42754 пати)

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: "Пивофест"
« Одговори #345 на: 19 Јули 2015, 00:24:55 am »
Утре сум Прилеп....кој е за дружба нека се јави

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Одг: "Пивофест"
« Одговори #346 на: 19 Јули 2015, 00:34:11 am »
Рано завршивме со скарата во Охрид, па рековме ај баш да поминеме до Прилеп да видиме што е со Пивофестов. Имав ниски очекувања, ама испадна дека во животов немам присуствувано на поголема гомнарија. Сељачана колку сакаш. Вистинската слика на Македонија, јебига. Nevermore.

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: "Пивофест"
« Одговори #347 на: 19 Јули 2015, 01:55:45 am »
Да, вистинска слика за МК, и јас сеа само што се вратив.

Мене ми беше ок, немам некој примедби.

Тие што го какаат прилепскиот Пивофест ко да се родени во сала со жива свирка на Виенска Филхармонија и ко секој 1ви Јануари им идат на свирка. Не се преценувајте и не се занесувајте.

Организацијата со паркингот им беше топ, на друго место (во МК) таква организација немам видено,

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: "Пивофест"
« Одговори #348 на: 19 Јули 2015, 02:09:52 am »
Де бе што сторивте не беше воопшто лошо бев денеска и завчера.. Имаше све и свашта, весели и расположени луѓе што и не е така лошо.. Едина замерка е со тие пијаните што неможат да стојат на нозе и се прифрлуваат по луѓето...

Не ве разбирам баш, за вас сите се сељаци што на свадба играат на македонско девојче, стани моме да заиграш, туѓа си бескрајно и остали ? Што треба да се прави на пивофест ? да си стоиш со пивото и да се пулиш кај бината ко теле во шарена врата а притоа се изведува некоја хит песна...
« Последно менување: 19 Јули 2015, 02:16:08 am Бузуки »

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: "Пивофест"
« Одговори #349 на: 19 Јули 2015, 02:13:17 am »
Муабет на место.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: "Пивофест"
« Одговори #350 на: 19 Јули 2015, 02:22:32 am »
Не знам што се оптеретувате, вакви луѓе такви оделе, сељаци ова она не знам што. Абе луѓе, вие си одите за ваш кејф, направете екипа отидете на пиво на дружба и уживајте кога веќе сте отишле, што е битно, што ги гледате тие ококу вас какви се? Отворена манифестација е и нормално е дека ќе има секакви ликови. Музиката што свири не е ни толку битна колку други работи. Размислете, може до вас е проблемот.

Морам да признаам дека е многу послабо од претходните години.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Re: "Пивофест"
« Одговори #351 на: 19 Јули 2015, 06:11:34 am »
Must... not.... comment on... this.... topic!!! Aaarrrggghhh!!  ;D

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: "Пивофест"
« Одговори #352 на: 19 Јули 2015, 06:56:42 am »
Јас пред 5 години бев за прв и последен пат на Селофест. Дојдовме на "главната" вечер кога пееше Северина, не заради неа(не ми се допаѓа нејзината музика и не ја слушам, и го сакам само филмот) туку дека главна вечер па најжурка ќе било...
Прво немаше каде да паркирам, па се врткавме наваму натаму. После тоа селаните скара праат каде што народ треба да стои. Ко сите присутни да се вработени во менза на печење скара. Гардероба и душа да ти се умириса со трајни последици. За пиво да се напиеш, ќе треба да си носиш од дома. На три места чекав ко идиот за да ми кажат дека нема. На четвртото по 15 минути чекање ред ми дадоа пет чаши со три сантими топло пиво и 12 сантими топла пена од пиво. Кога ми го донесоа ја направив најзачудената фаца која сум ја направил во мојот живот. Не знаев дали е скриена камера или ме мавнал некој флешбек од тоа триповите шо ги јадевме у средно па халусцинирам.
За амбиентот да не зборам, зрачеше од сељачаната. Што расфрално ѓубриште, каде повратено, каде фрлено јадење и истурено пиење по клупи и места за седење(наменети за цивилизиран народ). Се дерат говеда и крави од сите страни, демек расположење на ниво па мора сите да ги видат. Собир со повеќе сељачана и простотилак до сега не сум доживеал ниту пак видел на телевизија или интернет. Едноставно цела банда имавме силно чувство дека не припаѓаме на тоа место со тие луѓе и таа "атмосфера". Тоа беше мојата прва и последена посета на Селофест.

Ако некој сака да знае како изгледа фестивал на Пиво, предлагам да го посети Октоберфест. Ова не важи за оние кои мислат дека топ си поминале на Селофест со атмосфера подгреана од Цеца, Шабан и слично срање какво нема во родното село.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: "Пивофест"
« Одговори #353 на: 19 Јули 2015, 07:10:55 am »
Вечер ќе биде јако:



 

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: "Пивофест"
« Одговори #354 на: 19 Јули 2015, 07:22:37 am »
Куоре, брату, те молам да ми донесеш еден пар опинци како сувенир за спомен.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: "Пивофест"
« Одговори #355 на: 19 Јули 2015, 07:30:44 am »
Па нели купи пред некоја година ?

Баш се расправавме околу моделот, може да се присетиш во твојата најомилена тема: што си купивте genesis  ;D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Re: "Пивофест"
« Одговори #356 на: 19 Јули 2015, 09:59:23 am »
Чим копитава биле и не им се допаднало тогаш јас да не рачунам дека некогаш ќе отидам а?

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: "Пивофест"
« Одговори #357 на: 19 Јули 2015, 18:33:41 pm »
Па нели купи пред некоја година ?

Баш се расправавме околу моделот, може да се присетиш во твојата најомилена тема: што си купивте genesis  ;D
Ми се искинаа. Многу пешадија по калдрма. Си ибаа мамата. Ако најдеш модел со дупли ѓон земи ми два пара, да не му ја мислам наредни две години. Лева број 44, десна 46.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: "Пивофест"
« Одговори #358 на: 19 Јули 2015, 18:55:06 pm »
исечи си ги ноктите ке ти фати и на десната  44

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: "Пивофест"
« Одговори #359 на: 19 Јули 2015, 19:17:20 pm »
ако одам на педикир и 43 ќе ме фатат
Ум шо идит отпосле не јет ум!