Автор Тема: problemi so elektrikata mi treba mislenje  (Прочитано 6580 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: problemi so elektrikata mi treba mislenje
« Одговори #15 на: 04 Јуни 2013, 11:55:16 am »
АкУмулатор.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: problemi so elektrikata mi treba mislenje
« Одговори #16 на: 06 Јуни 2013, 22:12:00 pm »
ептен се ежиш на овие работи а? богами и јас... во состојба сум да отворам тема за вакви киксови, само форумов не е за тоа...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: problemi so elektrikata mi treba mislenje
« Одговори #18 на: 06 Јуни 2013, 23:19:25 pm »
ептен се ежиш на овие работи а? богами и јас... во состојба сум да отворам тема за вакви киксови, само форумов не е за тоа...

Многу. Стварно многу.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: problemi so elektrikata mi treba mislenje
« Одговори #19 на: 17 Јуни 2013, 13:34:02 pm »
Хмммм... нешто слично ми се има случено и мене 2 пати до сега, ама не сум баш најсигурен што се случува... во моментите кога при мала брзина, враќам од 3та во 2ра, и при стиснат кумплуг ми свети сијаличето за акумулатор а обртаите ги покажува 0. Колата си работи, сецнува малце и си продолжува.  Чудно и на некој начин необјасниво :)

Денес ова ми се случи 2-3 пати... приметив и дека откако ќе се случу ова, не е на плин, туку на бензин, и пак чекаш да се префрли т.е. како одново да ја палиш колата, а воопшто не е ни изгасната... чудна работа/

Едит: Прееска повторно истото, ама сега снимив малце. Значи кога почнува клипот, кумплугот е стиснат и ставено во втора... обртаи 0, колата работи... на 6та секунда отпуштам кумплуг, обртаите 2000+ и си продолжува најнормално. После тоа 10тина пати прешалтав горе доле, не се појави истиов проблем...


Дали е до плинот, дали до акумулаторот... Кај да го носам на проверка ;D
« Последно менување: 17 Јуни 2013, 18:58:02 pm Спенсер »

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10273
Одг: problemi so elektrikata mi treba mislenje
« Одговори #20 на: 18 Јуни 2013, 02:05:00 am »
a da probas na benzin nekoj km da e proveris? ako ne secka togas po logika bi trebalo da e plinot ne ?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: problemi so elektrikata mi treba mislenje
« Одговори #21 на: 19 Јуни 2013, 01:42:04 am »
Хмммм... нешто слично ми се има случено и мене 2 пати до сега, ама не сум баш најсигурен што се случува... во моментите кога при мала брзина, враќам од 3та во 2ра, и при стиснат кумплуг ми свети сијаличето за акумулатор а обртаите ги покажува 0. Колата си работи, сецнува малце и си продолжува.  Чудно и на некој начин необјасниво :)

Денес ова ми се случи 2-3 пати... приметив и дека откако ќе се случу ова, не е на плин, туку на бензин, и пак чекаш да се префрли т.е. како одново да ја палиш колата, а воопшто не е ни изгасната... чудна работа/

Едит: Прееска повторно истото, ама сега снимив малце. Значи кога почнува клипот, кумплугот е стиснат и ставено во втора... обртаи 0, колата работи... на 6та секунда отпуштам кумплуг, обртаите 2000+ и си продолжува најнормално. После тоа 10тина пати прешалтав горе доле, не се појави истиов проблем...


Дали е до плинот, дали до акумулаторот... Кај да го носам на проверка ;D


иди кај тој што ти го местел плинот да најде друг сигнал за обртаи.. плинот чита сигнал од обртаи и така знае дека моторот работи. ако обртаите паднат на 0 тоа значи за плинот дека моторот изгасил и он автоматски враќа на бензин... многу често се случува (на вака редок проблем) самиот плински уред да повлекува некаков напон повеке или отпор повеке да направи па самиот компјутер (бензински) да го ресетира обртомерот...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: problemi so elektrikata mi treba mislenje
« Одговори #22 на: 19 Јуни 2013, 02:08:47 am »
Ќе треба да поминам до кај Плимонт... 2-3 години немаше никаков проблем, ова е од пред некој месец :)

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: problemi so elektrikata mi treba mislenje
« Одговори #23 на: 19 Јуни 2013, 13:05:33 pm »
Едно на памет што ми доаѓа е да се штекне на дијагностика и да се читаат обртаите од нејзе и од таблата и да се види на табла кога ти дава 0рпм на дијагностиката што обртаи чита.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: problemi so elektrikata mi treba mislenje
« Одговори #24 на: 19 Јуни 2013, 23:54:43 pm »
и таму ке покаже нула.. сум присуствувал на ваков случај...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: problemi so elektrikata mi treba mislenje
« Одговори #25 на: 20 Јуни 2013, 10:05:37 am »
И чаре?
Неисправен давач за позиција на брегаста или... проблем со инсталација? Или пак нешто ептен едноставно и глупо :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: problemi so elektrikata mi treba mislenje
« Одговори #26 на: 21 Јуни 2013, 00:03:47 am »
ако кажам ке ми се смеат... ресет на компјутерот... неможе да биде од неисправен давач на брегаста, нема да работи моторот... не ни од инсталација... ако е од инсталација, нема да префрла на бензин, туку само ке покажува лажно... ресет на компјутерот од автомобилот... вади клема и по ред сите керефеклуци како што треба да ги направи па врати клема и терај...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен plimont

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 868
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Одг: problemi so elektrikata mi treba mislenje
« Одговори #27 на: 22 Јуни 2013, 17:20:40 pm »
Хмммм... нешто слично ми се има случено и мене 2 пати до сега, ама не сум баш најсигурен што се случува... во моментите кога при мала брзина, враќам од 3та во 2ра, и при стиснат кумплуг ми свети сијаличето за акумулатор а обртаите ги покажува 0. Колата си работи, сецнува малце и си продолжува.  Чудно и на некој начин необјасниво :)

Денес ова ми се случи 2-3 пати... приметив и дека откако ќе се случу ова, не е на плин, туку на бензин, и пак чекаш да се префрли т.е. како одново да ја палиш колата, а воопшто не е ни изгасната... чудна работа/

Едит: Прееска повторно истото, ама сега снимив малце. Значи кога почнува клипот, кумплугот е стиснат и ставено во втора... обртаи 0, колата работи... на 6та секунда отпуштам кумплуг, обртаите 2000+ и си продолжува најнормално. После тоа 10тина пати прешалтав горе доле, не се појави истиов проблем...


Дали е до плинот, дали до акумулаторот... Кај да го носам на проверка ;D


Vo sekoj slucaj se raboti za netipicen problem. Dokolku motorot ne ugasnal, a plinskiot kompjuter go isklucil plinskiot pogon i vratil na benzin, najverojatno se raboti za pad na vrtezite pri saltanje od treta vo vtora, a pri toj pad brojot na vrtezi se spustil pod karakteristicniot opseg  vo koj plinskiot kompjuter moze da raboti.
Vo eden od postovite clenot Negoznam ima pisuvano za resenie za slicen vakov problem, no kaj tebe vrtezite pagaat do 0 sto e navistina neobicno. Te ocekuvame so voziloto da pomines do nasiot servis za da se obideme da go dijagnosticirame problemot

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: problemi so elektrikata mi treba mislenje
« Одговори #28 на: 22 Јуни 2013, 21:24:06 pm »
И чаре?
Неисправен давач за позиција на брегаста или... проблем со инсталација? Или пак нешто ептен едноставно и глупо :)

kako moze da e ne ispraven davacot a kolata da raboti... ??? ???

spenser so sreka neka e, baraj si servis za digitalni kilometrazi... ;)


edit. aj da se cueme nekoj den ili na vero da dzirnam, poso ne sum siguren kako da ja vidov i sijalickata za akumulator da sveti ???

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: problemi so elektrikata mi treba mislenje
« Одговори #29 на: 25 Јуни 2013, 15:42:05 pm »
Гого, точно така. Кога е под кумплуг (или како и да се пишува), свети сијаличката за акумулатор и обртаите се на 0. Отпушти, се враќа во живот. Знае и да изгасне последниве неколку дена. Само што се вративо од Плимонт, проверија таму и ми рекоа прво клапната да сум ја исчистел и калибрирал, па после ако има проблем кај нив да отидам. На веро ќе ѕирнеш, не е проблем.

За клапнава, што како каде ?