Автор Тема: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63  (Прочитано 253358 пати)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #120 на: 20 Август 2011, 18:04:51 pm »
И ja викам така...доста е!  :o :P :P :D ;D


« Последно менување: 20 Август 2011, 18:10:25 pm Sportex »

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #121 на: 20 Август 2011, 18:48:30 pm »
Абе Стратро... Никој не го оспорува моторот на Корветата дека е добар... Пошто не е добар, одличен е...
Зборот ми е, иако е добро и интересно четиво тоа што Корветата иде од 0 до 280 во еден степен, тоа пак нема баш допирни точки со реалниот свет... Пак ке кажам, зошто побогу би тргал со 4та, освен ако не е да се покажеш пред другарчињата дека моторот и мењачот у твојата кола го можат тоа??
Ako moze da trgne od mesto vo 4ta i da kaci 280kmh, togas moze SE!

Уште еве една Корвета да ми направи дрвен шпорет, и вода во прав, и тогаш ќе признаам дека навистина може СЕ’!

Иначе ЛП, не знам дали твојот eagle eye vision (пошто супериорно битие како тебе не смее да си дозволи да има обичен т.е. поглед кон светот како на прост смртник) примети дека добар дел од овие на клипоиве, све се некои пијаничишта на собири што се тркаат од место... Идиоти... Алкоси... (рандом погрден збор)... итн итн итн...

И после еден тон непотребни глупости и слики од билдери и „билдери“ и клипови и што све не, пак исти ку**ц... Тепање матна слама...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #122 на: 20 Август 2011, 18:54:44 pm »
Колку коња е мопедов?




Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #123 на: 20 Август 2011, 19:33:36 pm »
Не, све е тоа супер, што од 0 до милион иде у една брзина, ама која е поентата да се фалиш со такво нешто?? Освен баш буквално да се к**чиш дека моторот го може тоа?
Ili jades cela vreka sol za da go kazes toa, ili si nesposoben da go svatis. Elasticnosta e 95% od zivotniot vek na edna kola. Start od mesto se pravi samo koga ke se opijanis na sobir, a mozno e ni togas.

Цитат
Што се однесува до видеото... На таа дистанца, ни „апсолутно најфантастичната прекрасна“ Корвета нема да го стигне Стилото, пошто нема да стигне да залауфа доволно, исто како што турбото кај Мицубишито не успеа да заврти доволно за да даде снага...
TROLOLOLOLOLOLO. TI SLEP SI ILI ???

Епа вака... Пошто ти си човекот (ваљда си човек), што знае и се разбира во се’ што може да постои на планетава, и во пар други паралелни универзуми, а јас со мојот патетичен мозок, сум принуден да јадам вреќа сол, пошто сум неспособен да сватам нешто и морам да пијам на собири, за да правам стартови од место, ќе ти кажам пар работи...

1. Real world test: Кога и колку пати ти си тргнал со 4та? И зошто?
2. У ниеден момент не ја оспорувам еластичноста, или ја сметам за нерелевантна, нити па тврдам такво нешто, така да, можеш тој дел да си го преџвакаш со вреќа детелина...
3. Штета што нема клип сниман со Стило дизел и со Корвета, кај што го прават истиот тест, па да видиш дека истото ќе се случи... И дека Стилото ќе помине поголема дистанца, додека да залауфа моторот на Корветата, и да завлече ко што знае да завлече.
4. Твоево исцепавање, само го потврдува моментот што го кажав, дека такви карактеристики се за к*рчење у јавност, и без никаква допирна точка со реалноста.. Ама ако... Fantasy world is a world after all


Superiornost! Sporedi gi dvajcava:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)   VS (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Edniot kreva 25kg, drugiot 500kg. No vo privatniot zivot i dvajcata nema da krenat poveke od 65 (kolku sto tezi ubava glupava plavusa)
Primerot so COrvette i Stilo ti e nevistinit, zatoa se iznasmeav. Z06 ne e kosilica, ima izobilstvo na snaga vo celoto podracje na rabota, videoto toa ti go demostrira. Od druga strana Stiloto bese upotrebeno za da se vidi kolku se neefikasni 400ks na Lancerot.




vs


Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #124 на: 21 Август 2011, 08:57:35 am »
Цитат
Z06 ne e kosilica, ima izobilstvo na snaga vo celoto podracje na rabota. Od druga strana Stiloto bese upotrebeno za da se vidi kolku se neefikasni 400ks na Lancerot.


ШО....ШО РЕЧЕ ?

Во кое работно подрачје се наоѓа Корветатва на старт? Нулта???

Кога со неефикасните 400 коњи на Евото неможе да испадне на крај...да не праиме муабет за други!



Лелеее, ебењеееее.

Најбитен факт за Лошко и Стратро е фактот што Евото е поефтино од Курветата ;D :D ;D ;D

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #125 на: 21 Август 2011, 09:01:52 am »
Dosta e za denes.

Potreben e maus so dobar skrol da go najdete EVOTO na Nurburgring.
Posmesna sporedba od ovaa..zdravje.

^
General Motors conducted test,[12] base specification car with optional super-slick track DOT competition tires (Michelin Pilot Sport Cup Zero Pressure) and Z07 package





Нов ден нови порази

« Последно менување: 21 Август 2011, 09:06:23 am Cuore Sportivo »

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #126 на: 21 Август 2011, 12:45:04 pm »
A kade e toa famozno vreme na Ferarrari na listive???



Zosto go nema i ovde?

http://www.fastestlaps.com/tracks/nordschleife.html

Zaradi ova...

The 599XX is a track-only version of the Ferrari 599 and as such has an awaful lot of tech on it that isn’t available on the road car.
For starters, the 599XX was wearing slicks and isn't a road legal vehicle, it's just based on one. So, yeah, it's a production-derived sports car, but unlike a production sports car, you've got to trailer this queen to the 'ring.


So drugi zborovi, toa ti e isto kako ovaa Korveta da meri vreme na Nurburgring.


Zatoa...citaj vnimatelno tuka...


..dodeka u pozadina ti tera omilenata peesna.
http://www.youtube.com/watch?v=6YiUhr-Wvdk

 ;D
« Последно менување: 21 Август 2011, 13:12:05 pm Stratro »

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #127 на: 22 Август 2011, 09:05:15 am »
Ne deka imam nesto protiv Mitsubishi Evo, ima odlicen 4x4 pogon, sto se pokazuva vo prvite metri na start. No kolata nema sto da bara vo drustvo so golemite, pospora e i od eden FWD Renault Megane.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #128 на: 22 Август 2011, 10:11:23 am »
Ne deka imam nesto protiv Mitsubishi Evo, ima odlicen 4x4 pogon, sto se pokazuva vo prvite metri na start. No kolata nema sto da bara vo drustvo so golemite, pospora e i od eden FWD Renault Megane.

Колата силом прилике ја убацивте у целиов муабет, колку да се тера инает према мене и Спортекс, пошто двајцата возиме Мицубиши... Иначе се согласувам дека не припаѓа во друштво на „големите“, само што на крај краева, во ниеден момент никој не ни кажал дека Ево-то воопшто „конкурира“ во таа класа. Ево-то нуди доживљај и задоволство како „големите“ (дури и поголемо задоволство од некои од големците), за многу пониска цена.

А од кој Меган е поспор? Од RS Trophy? Секоја чест за Реното, ама RS Trophy ќе може да се рече дека е побрз од ЕВО, кога ќе има со што да се спореди, пошто ЕВО 10 не бил на Нирбургринг.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #129 на: 22 Август 2011, 10:21:59 am »
Ne deka imam nesto protiv Mitsubishi Evo, ima odlicen 4x4 pogon, sto se pokazuva vo prvite metri na start. No kolata nema sto da bara vo drustvo so golemite, pospora e i od eden FWD Renault Megane.

Колата силом прилике ја убацивте у целиов муабет, колку да се тера инает према мене и Спортекс, пошто двајцата возиме Мицубиши... Иначе се согласувам дека не припаѓа во друштво на „големите“, само што на крај краева, во ниеден момент никој не ни кажал дека Ево-то воопшто „конкурира“ во таа класа. Ево-то нуди доживљај и задоволство како „големите“ (дури и поголемо задоволство од некои од големците), за многу пониска цена.

А од кој Меган е поспор? Од RS Trophy? Секоја чест за Реното, ама RS Trophy ќе може да се рече дека е побрз од ЕВО, кога ќе има со што да се спореди, пошто ЕВО 10 не бил на Нирбургринг.

Jas bi gi vlozis nadezite vo Evo XI. Treba da bidi dosta brzo, zatoa sto ke bidi dizel ;)

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #130 на: 22 Август 2011, 10:24:38 am »
Што е разлика меѓу Corvette ZR1 и Corvette C6 ZR1? Ме мрзи да барам :)

Jas bi gi vlozis nadezite vo Evo XI. Treba da bidi dosta brzo, zatoa sto ke bidi dizel ;)

;D ;D ;D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #131 на: 22 Август 2011, 10:29:41 am »
Ne deka imam nesto protiv Mitsubishi Evo, ima odlicen 4x4 pogon, sto se pokazuva vo prvite metri na start. No kolata nema sto da bara vo drustvo so golemite, pospora e i od eden FWD Renault Megane.

Колата силом прилике ја убацивте у целиов муабет, колку да се тера инает према мене и Спортекс, пошто двајцата возиме Мицубиши... Иначе се согласувам дека не припаѓа во друштво на „големите“, само што на крај краева, во ниеден момент никој не ни кажал дека Ево-то воопшто „конкурира“ во таа класа. Ево-то нуди доживљај и задоволство како „големите“ (дури и поголемо задоволство од некои од големците), за многу пониска цена.

А од кој Меган е поспор? Од RS Trophy? Секоја чест за Реното, ама RS Trophy ќе може да се рече дека е побрз од ЕВО, кога ќе има со што да се спореди, пошто ЕВО 10 не бил на Нирбургринг.

Точно така...! Муабетот беше за Ferari од почеток ама пусто за инат го кладоја и Митсу....ама не се секирај....има дана за мегдана! ;D
« Последно менување: 22 Август 2011, 10:42:33 am Sportex »

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #132 на: 22 Август 2011, 10:34:43 am »
Рекордот на 599xxx е недостижен за УС крап карс наредните 24.5 века ;D ;D ;D

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #133 на: 22 Август 2011, 10:35:10 am »
Ne e za inat.
Za zal, podobar video primer na youtube za neelasticen motor nema od onoj na Top Gear so EVO vs Stilo.
Da imase, ke stavev..makar i Opel da bese.
Toa sto Vie vozite Mitsubishi i sto se vmesavte vo muabetot bese samo "srekna" okolnost.;D
« Последно менување: 22 Август 2011, 10:38:47 am Stratro »

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: 2012 Chevrolet Corvette ZR1 drops ‘Ring time to 7:19.63
« Одговори #134 на: 22 Август 2011, 10:40:04 am »
Рекордот на 599xxx е недостижен за УС крап карс наредните 24.5 века ;D ;D ;D

se sto e imaginarno, e nedostizno ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need